Dommania - wyposażenie Twojego domu
Filtry

Brytfanny

Premium Broil King: Stalowa brytfanna perforowana (69712) --- OFICJALNY SKLEP Broil King

269,00

Premium broil king: stalowa brytfanna perforowana (69712) --...

Premium broil king: stalowa brytfanna perforowana (69712) --... 269.00 PLN InStock
Kerros - brytfanna z pokrywką, 6,0 l, ⌀28 cm

379,00

Kerros - brytfanna z pokrywką, 6,0 l, ⌀28 cm

Kerros - brytfanna z pokrywką, 6,0 l, ⌀28 cm 379.00 PLN InStock
Brytfanna z pokrywką 5.5l Powłoka marmurkowa

113,00

Brytfanna z pokrywką 5.5l powłoka marmurkowa

Brytfanna z pokrywką 5.5l powłoka marmurkowa 113.00 PLN InStock
Brytfanna ze stali szlachetnej Broil King (63106) --- OFICJALNY SKLEP Broil King

159,00

Brytfanna ze stali szlachetnej broil king (63106) --- oficja...

Brytfanna ze stali szlachetnej broil king (63106) --- oficja... 159.00 PLN InStock
Wysoka brytfanna perforowana Broil King (69818) --- OFICJALNY SKLEP Broil King

259,00

Wysoka brytfanna perforowana broil king (69818) --- oficjaln...

Wysoka brytfanna perforowana broil king (69818) --- oficjaln... 259.00 PLN InStock
Ceramiczna prostokątna brytfanka Weber (17888) --- CERTYFIKOWANY PARTNER Weber WORLD

349,00

Ceramiczna prostokątna brytfanka weber (17888) --- certyfiko...

Ceramiczna prostokątna brytfanka weber (17888) --- certyfiko... 349.00 PLN InStock

Brytfanny kojarzone są najczęściej ze świątecznymi potrawami, ze względu na to, że przygotowane w nich potrawy odznacza duża soczystość oraz kruchość. Brytwanna to dwufunkcyjne naczynie, łączące w sobie patelnie oraz garnek. Nadaje się ona idealnie do pieczenia mięs w całości, ciast oraz zapiekanek i makaronów. Jest ona niezbędnikiem osób będących na diecie, ponieważ nie wymaga używania dużych ilości tłuszczu, a potrawy w niej przygotowywane zachowują naturalny smak i aromat oraz składniki odżywcze. Producenci oferują wiele model tego rodzaju naczyń, które różnią się materiałem wykonania, powłoką oraz różnym przeznaczeniem.
 

Brytfanna a materiał wykonania

Brytfanna żeliwna, określana często również jako gęsiarka żeliwna jest inwestycją na wiele lat, ze względu na trwałość materiału wykonania. Żeliwo odporne jest na różnego rodzaju zarysowania i stłuczenia oraz korozję. Ponadto zaletą brytfanny żeliwnej jest równomierne i długie utrzymywanie ciepła, dzięki czemu przyrządzane potrawy są równomiernie upieczone. Żeliwo odznacza się również odpornością na wysokie temperatury w związku z czym może być używane nie tylko w piekarniku, ale również bezpośrednio na palniku kuchenki gazowe lub płycie indukcyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żeliwnych brytfann. Sklepy oferują duży wybór jeśli chodzi o kształt oraz rozmiar. Dostępna jest także brytfanna emaliowana, posiadająca ciekawą kolorystykę.

Najpopularniejszym rodzajem brytfanny jest brytfanna aluminiowa. W odróżnieniu od żeliwnej jest ona dosyć lekka i wygodna w przenoszeniu, dzięki czemu będzie bardzo komfortowa jako brytfanna do piekarnika. Brytfanny aluminiowe posiadają spec laną powłokę teflonową, kamienną, tytanową lub ceramiczną , która zapobiega przywieraniu i przypalaniu się potraw. Poza potrawami mięsnymi i zapiekankami, w brytfannie aluminiowe można przygotowywać również wypieki takie jak ciasta czy tarty. Ponadto są one bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Niektóre nadają się także do mycia w zmywarce, co jest dużym atutem dla osób nie lubiących ręcznego mycia naczyń.

Do profesjonalnego użytku polecane są brytfanny ze stali nierdzewnej. Ich atutem jest możliwość zamontowania rusztu, który nadaje się idealnie do pieczenia mięs. Potrawy mięsne przygotowywane w brytfannie z rusztem są lekkostrawne i odznaczają się niską zawartością tłuszczu, ponieważ spływa on na dno i nie jest wchłaniany przez mięso. Ponadto brytfanna aluminiowa jest odporna na działanie kwaśnych składników oraz zupełnie bezpieczna w kontakcie z żywnością. Jest łatwa w czyszczeniu, dzięki czemu unikną Państwo osadzania się na niej mikroorganizmów. Posiadając brytfannę ze stali nierdzewnej należy jednak pamiętać, aby nie używać na jej powierzchni ostrych przedmiotów. Warto więc zaopatrzyć się w silikonowe lub drewniane akcesoria kuchenne.

Producenci oferują także brytfanny szklana, wykonane ze specjalnego rodzaju szkła żaroodpornego. Jest ono odporne na działanie wysokich temperatur w związku z czym można śmiało używać ich w piekarniku, a także w kuchence mikrofalowej. Zaletą szklanej brytfanny jest możliwość sprawdzenia poziomu upieczenia potraw bez zdejmowania pokrywki, dzięki temu że szkło jest materiałem przezroczystym. Ponadto jest ona odporna na działanie kwaśnych substancji oraz nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością, co sprawia, że jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Na rynku dostępne są modele w różnych kształtach i o różnych rozmiarach, w związku z czym nie powinno być problemu z dopasowaniem ich do indywidualnych potrzeb. Posiadając szklaną brytfannę należy jednak pamiętać, że nagrzewa się ona w całości, dlatego podczas jej przenoszenia należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na kruchość szkła jest ona podatna na stłuczenia i wyszczerbienia, w związku z czym należy obchodzić się z nią delikatniej niż z brytfanną ze stali nierdzewnej czy też aluminiową.

Dla alergików polecana jest brytfanna ceramiczna. Cieszy się ona popularnością, ze względu na to, że jest ona ekologiczna i nie wydziela szkodliwych substancji podczas nagrzewania oraz podczas kontaktu z żywnością. Ponadto brytfanna ceramiczna nie wymaga używania dużych ilości tłuszczu podczas pieczenia, dzięki nieprzywierającej ceramicznej powłoce. Jej dodatkową zaletą jest krótki czas nagrzewania oraz długi czas utrzymywania ciepła. Sprawia to, że dania trzymane w brytfannie będą mogły być podawane przez długi czas i nie wystygną.

Dla osób, które chcą przygotowywać potrawy w brytfannie konieczna jest specjalna brytfanna na indukcję.Wykonana jest ona ze specjalnych metali reagujących na pole magnetyczne, dzięki czemu jest możliwe „czytanie” jej przez płytę. Warto wiedzieć, że brytfanny na indukcję mogą być zarówno wykorzystywane na kuchence gazowe jak i w piekarniku.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz