Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Widelce - znajdziesz na Dommania

Widelce przywędrowały do Europy ze Wschodu i dziś stanowią jeden z najważniejszych elementów zastawy stołowej, bez których trudno by było wyobrazić sobie jakikolwiek posiłek. Najczęściej kupuje się widelce w komplecie ze sztućcami, jednak warto znać kilka faktów, które mogą okazać się pomocne podczas zakupów.
 

Materiał wykonania widelców

Kluczową kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest materiał wykonania sztućców. Najpopularniejszy jest widelec ze stali szlachetnej, który odznacza się wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia. O właściwości i jakości stali decyduje głównie procentowa zawartość chromu i niklu. Na rynku można najczęściej znaleźć widelce wykonana ze stali o oznaczeniach 18/10 lub 18/0. Cyfry te dają informację o procentowej zawartości pierwiastków, np. 18/10 oznacza, że stop zawiera 18 % chromu i 10% niklu. Warto więc wybierać produkty, które posiadają informacje o dokładnym składzie procentowym pierwiastków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uczulonych na nikiel, które powinny wybierać stal oznaczoną jako 18/0, która w swoim składzie nie posiada tego pierwiastka. Widelec metalowy posłuży na długie lata a dodatkowo wpasuje się do niemal każdej zastawy ze względu na uniwersalny wygląd. W związku z poszerzającą się świadomością konieczności ochrony środowiska na rynku można znaleźć widelec drewniany, który jest alternatywą dla plastikowych sztućców i w odróżnieniu od nich może służyć do wielokrotnego użytku a ponadto jest w pełni bezpieczny dla środowiska.
 

Widelce i widelczyki - rodzaje i zastosowanie

Przed zakupem sztućców warto dowiedzieć się jak prawidłowo ich używać oraz jakie rodzaje stosowane są do posiłków. Każdy powinien wiedzieć, że widelec powinien znajdować się zawsze w lewej dłoni, a nóż w prawej. Wyjątek od tej reguły stanowią jednak dania, które nie wymagają używania noża. Jakie są rodzaje widelców?

Najbardziej popularny jest widelec obiadowy, inaczej widelec stołowy, który charakteryzuje się dużym rozmiarem oraz długimi ząbkami i służy do dania głównego. Z kolei widelec do przystawek można poznać po tym, że jest on nieco mniejszy od widelca do dania głównego, posiada krótkie ząbki i powinien znajdować się obok dużego widelca obiadowego. Z kolei bardzo charakterystyczny wygląd ma widelec do ryb, który można poznać po czterech szeroko rozstawionych ząbkach. Producenci oferują także specjalne widelce półmiskowe, które podczas uroczystości służą do nakładania wędlin i serów na talerze. Popularnym sztućcem do spożywania owoców morza jest także widelec do ostryg, który przypomina łyżkę z dwoma ząbkami. Ma on charakterystycznie zaokrąglony kształt, który świetnie sprawdza się podczas nabierania ostryg. Oprócz dużych widelców sklepy oferują także małe widelczyki do ciast. Są one zazwyczaj wielkości łyżeczki do herbaty i posiadają 2 lub 3 ząbki. Dla fanów ślimaków niezbędnikiem w jadalni będzie widelczyk do ślimaków, który wielkością podobny jest do widelczyka służącego do spożywania ciasta, jednak posiada 2 charakterystyczne ząbki.
 

Jakie widelce dla dzieci kupić? Sztućce dla dzieci!

Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się prawidłowego zachowania przy stole, dlatego aby je zachęcić, producenci wypuszczają na rynek sztućce dedykowane specjalnie dla nich. Można wśród nich znaleźć widelce, noże, łyżki przypominające kształtem zwierzątka lub z nadrukowanymi postaciami z bajek i seriali. Dostępnych jest wiele modeli w przeróżnych kolorach i o różnej tematyce. Dla najmłodszych dzieci poleca się szczególnie sztućce wykonane z tworzywa sztucznego, które będą w pełni bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Najpopularniejsze tagi w tej kategorii:
Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!