Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Ostrzałki do noży

Diamentowa ostrzałka Taidea (360/1200) T1203DC

49,00

Diamentowa ostrzałka taidea (360/1200) t1203dc 49.00 PLN InStock
Ostrzałka do noży roll-sharp

84,99

Ostrzałka do noży roll-sharp 84.99 PLN InStock
Taidea - Diamentowa ostrzałka do noży ceramicznych T1102D

59,00

Taidea - diamentowa ostrzałka do noży ceramicznych t1102d 59.00 PLN InStock
Zassenhaus  ostrzałka ZS-073041

75,00

Zassenhaus ostrzałka zs-073041 75.00 PLN InStock
Taidea - Diamentowa elektryczna ostrzałka  T1031--

224,00

Taidea - diamentowa elektryczna ostrzałka t1031-- 224.00 PLN InStock
Ostrzałka - kamień dwustronny 400/1000  Westmark

176,00

Ostrzałka - kamień dwustronny 400/1000 westmark 176.00 PLN InStock
Kyocera elektryczna ostrzałka do noży ceramicznych, stalowych i diamentowych DS-38

247,00

Kyocera elektryczna ostrzałka do noży ceramicznych, stalowyc... 247.00 PLN InStock
KitchenIQ  elektryczna ostrzałka Compact SM-50073

248,00

Kitcheniq elektryczna ostrzałka compact sm-50073 248.00 PLN InStock
Ostrzałka do noży 3 stopniowa red

17,99

Ostrzałka do noży 3 stopniowa red 17.99 PLN InStock
Ostrzałka do noży, 3 stopn.- diament, tct, ceramika, proline

61,99

Ostrzałka do noży, 3 stopn.- diament, tct, ceramika, proline 61.99 PLN InStock
Ostrzałka do noży elektryczna usb

33,99

Ostrzałka do noży elektryczna usb 33.99 PLN InStock
Ostrzałka / osełka do noży Tarmex uniwersalna

8,99

Ostrzałka / osełka do noży tarmex uniwersalna 8.99 PLN InStock
Ostrzałka do nożyczek Fiskars Clip-Sharp (1000812)

81,99

Ostrzałka do nożyczek fiskars clip-sharp (1000812) 81.99 PLN InStock

Ostrzałki do noży - znajdziesz na Dommania

Ostrzałki do noży - na co zwrócić uwagę przy wyborze?  

Noże kuchenne powinny być ostre, tak aby używanie ich było przyjemne i ułatwiało prace kuchenne. Ostrzałki do noży to narzędzia, które doceni każdy, nawet jeśli rzadko przygotowuje posiłki. Wybór odpowiedniej ostrzałki ma ogromne znaczenie. Najważniejszą rzeczą przy wyborze ostrzałki do noży jest łatwość obsługi i jakość pracy. Najprostszym sposobem ostrzenia płaskich noży kuchennych jest ostrzałka ręczna z ostrzem w kształcie litery V. Jest łatwa w użyciu i skuteczna. Wybór urządzenia do ostrzenia powinien być dokonany w zależności od rodzaju ostrza i jakości jego stali. Większość nowoczesnych noży kuchennych ma ostrza wykonane ze stali nierdzewnej lub stali wysokowęglowej. Noże te różnią się składem stopu. Noże kuchenne ze stali wysokowęglowej można łatwo ostrzyć na ostrzałkach ceramicznych lub karbidowych. Ten ostatni typ jest preferowany, ponieważ pozwala uzyskać pożądaną ostrość przy mniejszej liczbie pociągnięć. Noże kuchenne ze stali nierdzewnej można ostrzyć ręcznymi lub elektrycznymi ostrzałkami z elementami ściernymi ceramicznymi lub na bazie węglika. Konstrukcja ostrzałki polega na tym, że posiada ona umieszczoną w podstawie tarczę ścierną wspartą na ruchomej tarczy. Wybierając ostrzałkę należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego jest wykonana, czyli stal lub ceramika.

Ostrzałki do noży - jakie są rodzaje ostrzałek?

Ostrzałki do noży możemy podzielić na kilka kategorii w zależności od mechanizmu ostrzącego oraz sposobu działania. Drugi podział obejmuje elektryczne ostrzałki do noży i ostrzałki ręczne. Elektryczne ostrzałki do noży są wygodniejsze w użyciu, ale mogą być droższe. Elektryczne ostrzałki do noży są także łatwiejsze w użyciu, a w niektórych przypadkach szybsze niż ostrzałki ręczne. Jednak w większości przypadków są jednak wolniejsze niż modele ręczne. Tarcze ścierne są najczęstszym rodzajem elektrycznych ostrzałek do noży, ponieważ mogą ostrzyć wszystko rodzaje ostrzy. Tarcze ścierne są zazwyczaj najczęściej stosowane, ponieważ są łatwe w użyciu i konserwacji. Warto także zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są noże, które posiadamy w domu, ponieważ od tego również zależy wybór odpowiedniej ostrzałki do noży. Wpływ na wybór ma także powierzchnia noża, czyli to czy jest gładki czy ząbkowany. Kształt ostrzałki do noży determinowany jest głównie przez jej zastosowanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ostrzałek do noży o różnych funkcjach. Kamień do ostrzenia jest najstarszym rodzajem ostrzałki do noży, ale jest również bardzo się skuteczny. Posiada grubą lub drobną powierzchnię ścierną z głowicą szlifierską, dzięki czemu doskonale nadaje się do ostrzenia noży wykonanych ze stali. Osełki kamienne nie są łatwe w użyciu, ponieważ do pracy z nimi potrzebne są obie ręce, więc większość ludzi kupuje do nich uchwyt szlifierski. Uchwyty te są montowane na pionowej ścianie lub mają przymocowaną podstawę, dzięki czemu są bezpieczne. Kolejnym rodzajem są pręty ostrzące (ostrzałki prętowe), które wykonane są z twardego metalu ściernego do ostrzenia noży wykonanych ze stali. Zwykle mają 6 lub 8 cali długości lub mogą być dłuższe. Na jednym końcu zamontowana jest głowica szlifierska, która służy do ostrzenia noży. Rękojeść pręta ostrzącego jest wykonana na różne sposoby i z różnych materiałów. Z jednej strony może to być drewniana rączka i uchwyt, a z drugiej strony może być wykonany z plastiku i gumy. Ostrzałki prętowe nadają się do szlifowania noży o różnych rozmiarach i kształtach. Diamentowe pręty ostrzące są również bardzo przydatne do ostrzenia noży wykonanych ze stali. Posiadają te same cechy co powyższe ostrzałki, tj. posiadają grubą powierzchnię ścierną z grysem z twardego metalu do ostrzenia noży. Są najpopularniejszym typem ostrzałek do noży na rynku, ponieważ ich używanie praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku. Wystarczy włożyć noże w odpowiednie miejsca i ostrzą się automatycznie. 

Ostrzałka do noży - o czym warto pamiętać

Ostrzałka do noży, oprócz tego, że powinna być przeznaczona do odpowiedniego typu noży, to powinna cechować się także funkcjonalnością i lekkością. Warto zastanowić się także, czy nie przyda się nam także ostrzałka do nożyczek. Wiele ostrzałek do noży zostało zaprojektowanych tak, aby można było ostrzyć zarówno noże, jak i nożyczki. Materiały, z których wykonano te ostrzałki są uznawane za szczególnie bezpieczne dla ostrzy. Ostrzałka do noży powinna być używana tylko do odpowiedniego typu noży. W przeciwnym razie krawędź ostrza może zostać uszkodzona i nie będzie już poprawnie i skutecznie ostrzona. Tanie ostrzałki nie zawsze jest dobrym wyborem i bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę jakość użytych materiałów. Dodatkowo ostrzałka powinna posiadać podstawę do mocowania na blacie lub wolnostojącym stole. Ostrzałka to bardzo przydatna rzecz w domu. Pomoże nam to zachować w formie wszystkie noże kuchenne używane do krojenia. Ostrzałka pozwoli nam lepiej o nie zadbać. Dodatkowo możemy ostrzyć inne narzędzia takie jak np. nożyczki. 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!