Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Mopy - znajdziesz na Dommania

Podstawowym akcesorium do sprzątania w każdym domu jest niewątpliwie mop. Mogłoby wydawać się, że jego wybór jest dosyć prosty, jednak rozwijająca się technologia i nowości na rynku sprawiają, że dostępnych jest wiele rodzajów mopów, w związku z czym trzeba zapoznać się z różnymi ofertami aby wybrać odpowiedni model dla siebie.
 

Mop do podłogi - rodzaje

Producenci oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, dlatego przed wyborem mopa konieczne jest zapoznanie się z jego rodzajami oraz wadami i zaletami, co pomoże w podjęciu decyzji. Najbardziej popularną i tradycyjną wersją jest mop sznurkowy, który można znaleźć niemalże w każdym sklepie oferującym akcesoria do sprzątania. Cieszy się on dużym gronem zwolenników ze względu na niską cenę i uniwersalność. Mop sznurkowy składa się z uchwytu, do którego dołącza się zmienne końcówki ze sznurków, które z kolei nadają się do czyszczenia prawie wszystkich rodzajów podłóg. Dzięki temu, że sznurki łatwo wchodzą w zagłębienia i kąty, możliwe jest mycie trudno dostępnych powierzchni o nieregularnych kształtach. Do mopa sznurkowego najczęściej dołączone jest wiaderko umożliwiające jego wyciskanie, jednak w razie potrzeby można dokupić je oddzielnie. Ponadto ten rodzaj mopa pozwala na łatwe wymienianie końcówek które z czasem ulegają zużyciu i wyglądają nieestetycznie. Najlepiej jest wybierać końcówki wykonane z bawełny bądź mikrofibry, ponieważ dobrze wchłaniają wodę, co niezwykle ułatwia sprzątanie. Posiadacze mopa sznurkowego powinni jednak pamiętać o dokładnym odciskaniu namiaru wody podczas sprzątania i częstym płukaniu.

Alternatywą dla mopów sznurkowych są mopy paskowe, których końcówki wykonane są z pasków. Wykonane są z różnego rodzaju chłonnych materiałów a ponadto odznaczają się większą trwałością niż mopy sznurkowe oraz pozostawiają zdecydowanie mniej smug. Ich zaleta jest możliwość mycia w pralce oraz łatwa i szybka wymiana końcówek. Cena mopów paskowych jest porównywalna ze sznurkowymi, dlatego są one najczęstszym wyborem konsumentów.

Oprócz klasycznych mopów na rynku znaleźć można także mopy płaskie. Ich końcówki mają zazwyczaj kształt prostokątny lub trójkątny i pokryte są chłonnym materiałem- najczęściej mikrofibrą z wypustkami. Zaletą mopów płaskich jest możliwość czyszczenia trudno dostępnych miejsc pod meblami. Dodatkowo mopy płaskie nie pozostawiają smug i świetnie nadają się do mycia dużych powierzchni. Podczas używania warto co jakiś czas wypłukać końcówkę, a po skończonej pracy można włożyć ją do pralki. Podobnie jak w przypadku mopów sznurkowych i paskowych końcówki podlegają łatwe wymianie i są dostępne w przystępnej cenie. Najczęściej mopy płaskie należy wyciskać ręcznie, jednak producenci znajdują coraz to nowsze rozwiązania w związku z czym na rynku pojawiły się mopy płaskie ze specjalną wyciskarką, która umożliwia usunięcie nadmiaru wody bez konieczności zdejmowania nakładki i używania siły.

Mop ze spryskiwaczem stanowi innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na spryskiwanie podłogi płynem podczas mycia, co niezwykle ułatwia usuwanie większych zabrudzeń. Składa się on zazwyczaj z uchwytu so którego dołączony jest pojemnik na wodę z detergentem. Do mopa ze spryskiwaczem nie jest wymagane wiadro, ponieważ woda z płynem cały czas znajduje się pod ręką. Ponadto takie rozwiązanie z pewnością przyda się w mieszkaniach z drewnianymi bądź laminowanymi podłogami, które są wrażliwe na nadmiar wody.

Kolejnym wartym wspomnienia modelem jest mop obrotowy. Jest to idealne akcesorium dla osób nie przepadających za samodzielnym płukaniem mopa i odciskan iem z nadmiaru wody. Mop obrotowy dostępny jest w zestawie ze specjalnym, dopasowanym do niego wiadrem, które z kolei wyposażone jest w pedał powodujący odciskanie nadmiaru wody. Ponadto mopy obrotowe pozwalają na dużo lepsze wyczyszczenie podłogi pod warunkiem, że ich końcówki są wykonane z odpowiednich materiałów. Stosunkowo wysoka cena mopów obrotowych może początkowo nieco odstraszyć, jednak podczas użytkowania z pewnością stwierdzą Państwo, że były to warte wydania pieniądze.

Jeśli zależy Państwu na profesjonalnym i dokładnym czyszczeniu podłogi, warto rozważyć mop parowy. Ten rodzaj mopa nie wymaga zanużania w wodzie, ponieważ działa on na zasadzie emitowania pary wodnej, która idealnie usuwa zabrudzenia takie jak tłuszcz czy zaschnięte plamy i odbarwienia. Ponadto mop parowy powinien znaleźć się w domu każdego alergika, ponieważ wysoka temperatura wytwarzanej pary wodnej nie tylko świetnie radzi sobie z brudem ale również usuwa bakterie, sprawiając że dom staje się bardziej sterylny. Warto wspomnieć, że używanie pary wodnej zamiast wody do myca podłóg sprawia, że nie trzeba czekać na jej wyschnięcie ponieważ następuja to błyskawicznie. W zestawie z mopem parowym najczęściej dołączone są nakładki wykonane z różnych materiałów służące do czyszczenia innych powierzchni, w związku z czym nie należy martwić się o uszkodzenie delikatnych podłóg. Warto pamiętać, że mopy parowe odznaczają się jednak nieco większym ciężarem niż tradycyjne i wymagają podłączenia do źródła prądu. Mop elektryczny emitujący parę sprawdzi się szczególnie w przypadku wrażliwych na wilgoć drewnianych podłóg lub laminowanych. Ponadto mimo większego ciężaru są one dosyć wygodne podczas sprzątania. Warto również wspomnieć o tym, że mopy elektryczne nie wymagają używania silnych detergentów, co jest szczególnie ważne w przypadku osób wrażliwych na chemikalia. Mopy parowe odznaczają się wysoką ceną, jednak warto postawić na takie rozwiązanie, ponieważ z pewnością sprawi ono, że sprzątanie będzie o wiele szybsze i tym samym przyjemniejsze.


 


 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!