Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Lambrekiny - znajdziesz na Dommania

Lambrekiny - przeszłość czy oryginalna i szykowna ozdoba?

Jeżeli mówi się o wystroju wnętrz należy pamiętać, że jedną z najważniejszych dekoracji jest okno ozdobione materiałami, którymi zazwyczaj są zasłony i firanki. Jednak oprócz nich istnieją również ozdoby, które królowały w salonach od XVI do XVIII wieku, jednak dziś zostały nieco zapomniane - są to lambrekiny. Dziś można je spotkać w restauracjach, hotelach czy jadalniach, jednak mało osób pamięta jak dobrze prezentują się w domowym zaciszu. Lambrekiny jest to wymyślny i elegancki element ozdobny okien. To zazwyczaj wąski pas materiału zawieszany na karniszu, który częściowo przysłania górną część firanki. Lambrekiny pełnią głównie funkcje dekoracyjną, ale sprawdzają się równie dobrze jako osłona przed słońcem, dzięki czemu nie ma potrzeby zasłaniania okna w całości.

 

Do jakich pomieszczeń można stosować lambrekiny?

Lambrekiny, ze względu na ich oryginalny i rzucający się w oczy wygląd nie nadają się do wszystkich pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywane są w kuchni, salonie , jadalni oraz w pokojach, których wystrój pozwala na takie dekoracje.

Lambrekiny do kuchni pełnią funkcje ozdobną oraz praktyczną, ze względu na to, że kuchnia jest miejscem gdzie łatwo o zabrudzenia, szczególnie jeśli firanka znajduje się nad blatem. Wykorzystanie lambrekinu pozwoli uniknąć zabrudzenia tkaniny i jednocześnie przysłoni okno. Najczęściej wybierane są jednak lambrekiny do salonu, które w dawnych czasach były nieodłącznym elementem tego wnętrza. Dzisiaj wiele osób decyduje się na zastosowanie tego rodzaju dekoracji w salonie, ponieważ właśnie tam zazwyczaj znajduje się największa liczba okien i drzwi tarasowych, co daje więcej możliwości aranżacyjnych. Ponadto salon jest miejscem reprezentatywnym każdego domu, dlatego warto zdecydować się na wprowadzenie do niego elementów dekoracyjnych odznaczających się elegancją. Jeżeli w Państwa domu znajduje się oddzielna jadalnia, bądź jadalnia połączona z salonem w tej części domu ciekawym rozwiązaniem będą również lambrekiny, które dodadzą szyku, a ich wygląd zostanie doceniony przez odwiedzających Państwa gości. Z kolei lambrekiny do pokoju będą prezentowały się dobrze głównie w klasycznych i romantycznych wnętrzach. Coraz częściej wykorzystywane są także jako element wystroju pokoju dziecięcego.

 

Jak wybrać odpowiednie lambrekiny?

Sklepy oferują szeroką gamę lambrekinów, co sprawia że można dopasować je do naprawdę wielu aranżacji. Poszukiwanie odpowiednich może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego podczas wyboru należy kierować się kilkoma istotnymi aspektami. Najważniejszą rzeczą podczas zakupu lambrekinów jest ich idealne dopasowanie do okien. Wybierając te elementy dekoracyjne należy zwrócić szczególną uwagę na ich format i asymetrię oraz sprawdzić czy będzie ona pasowała do posiadanych przez Państwa okien. Z tego powodu przed zakupem należy dokładnie wymierzyć okna i karnisze w celu zaplanowania odpowiedniej aranżacji. Kupując lambrekiny gotowe przed zakupem należy sprawdzić z jakiego materiału zostały one wykonane. Najczęstszymi materiałami wykorzystywanymi do lambrekinów są tkaniny firanowe, zasłonowe, organa, satyna i wiele innych. Materiał lambrekinów powinien być łatwy w prasowaniu oraz nadawać się do wielokrotnego prania. W przypadku dekoracji zasłon warto również zwrócić uwagę, aby były one odporne na blaknięcie, ponieważ jako ozdoba okienna są one narażone na działanie promieni słonecznych, które z czasem wpływają niekorzystanie na świeży wygląd tego rodzaju ozdób. Oprócz praktycznych aspektów ważne jest także dopasowanie lambrekinów pod względem kolorystycznym do danego wnętrza. Producenci oferują różnorodne modele od prostych i gładkich po zdobionych wymyślnymi wzorami. Jednak wybierając bardziej odważne, wzorzyste lambrekiny nowoczesne warto upewnić się czy będą one pasowały do danego pomieszczenia.

Lambrekiny mimo, że czasy ich świetności dawno minęły nadal znajdują zwolenników, ze względu na ich elegancki wygląd. Takie dekoracje świetnie sprawdzą się szczególnie w sytuacji, gdy wnętrze nie pozwala na zawieszenie masywnych, długich zasłon oraz firan. Kupując lambrekiny do kuchni warto wybrać te o najprostszej formie, ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Z kolei jeżeli dekoracje okien nie mają być ozdobione zasłonami, warto wybrać lambrekiny wykonane z lekkich materiałów, takich jak tiul, bawełna oraz jedwab. Takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Odpowiednio dobrane lambrekiny nie muszą mieć pretensjonalnego wyglądu. Gustownie dopasowane do okna i wnętrza wprowadzą do pomieszczenia wyjątkowy klimat.

 
Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!