Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Zawiasy - znajdziesz na Dommania

Zawiasy do drzwi

Żadne drzwi nie są w stanie prawidłowo funkcjonować bez niezbędnych elementów jakim są zawiasy do drzwi. Dobre zawiasy zapewniają odpowiednią nośność, ale także odpowiadają za kilka innych kwestii takich jak np. skrzypienie, dlatego tak ważny jest wybór tych prawie niewidocznych elementów.

Rodzaj drzwi podstawą podczas wyboru zawiasów

Przed zakupem zawiasów należy zwrócić uwagę na to czy mają być one zamontowane przy drzwiach przylgowych, czy też bezprzylgowych. Co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe? Drzwi przylgowe to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj drzwi, które w charakterystyczny sposób odstają od ościeżnicy. Z kolei w przypadku drzwi bezprzylgowych nie widać odrębności skrzydła od ościeżnicy, są one „wtopione” w ścianę. Jeżeli chodzi o drzwi przylgowe to rodzaj zawiasów zależy głównie od ciężaru skrzydła, indywidualnych preferencji estetycznych, a także od budżetu jaki są Państwo w stanie przeznaczyć na zakup zawiasów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są zawiasy mosiężne, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz ich tańsza wersja, czyli zawiasy aluminiowe. Dwa zawiasy mosiężne lub aluminiowe są w stanie utrzymać skrzydło drzwi ważące 35 kg, z kolei trzy- 45kg. Jeżeli szukają Państwo zawiasów o większym udźwigu warto postawić na zawiasy stalowe, które są w stanie utrzymać nawet ciężkie drzwi przeciwpożarowe. W przypadku drzwi bezprzylgowych częstym rozwiązaniem jest stosowanie zawiasów wahadłowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że będą one nieco widoczne. Dla tych którzy chcą całkowicie ukryć elementy trzymające poleca się stosowanie zawiasów 3d, które nadają się świetnie do drzwi bezprzylgowych, ponieważ są całkowicie niewidoczne, posiadają dość duży udźwig oraz ważny element jakim jest regulacja drzwi.

Materiał drzwi ważnym aspektem podczas wyboru zawiasów

Jednym z ważniejszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru zawiasów jest materiał drzwi, na których mają zostać zamontowane. Na rynku występuje duża różnorodność zawiasów dedykowanych do konkretnych rodzajów drzwi. Jednym z nich jest zawias do drzwi drewnianych. Tego rodzaju zawias musi charakteryzować się dobrą wytrzymałością, trwałością oraz udźwigiem, ponieważ drzwi wykonane z drewna są często ciężkie. Zawiasy do drzwi drewnianych najczęściej wykonywane są z mosiądzu, stali lub aluminium. Oprócz zawiasów do drzwi drewnianych producenci oferują także zawias do drzwi szklanych. Te zawiasy nie mogą przekazywać dużych sił na delikatne szklane skrzydła drzwiowe, dlatego posiadają on e specjalne podkładki mające za zadanie rozpraszać energie nacisku. Zawiasy do drzwi szklanych najczęściej produkuje się z aluminium lub stali nierdzewnej. Kolejnym rodzajem są zawiasy do drzwi balkonowych, które przypominają tradycyjne wersje, jednak wykonane są najczęściej ze stali zabezpieczonej specjalną powłoką przed rdzewieniem. Oddzielny typ zawiasów stanowią także zawiasy do drzwi łamanych, które produkowane są z wielu materiałów, jednak charakteryzują się inną konstrukcją, umożliwiającą łamanie skrzydeł drzwi.

Co jest ważne podczas wyboru zawiasów?

Kluczową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest niewątpliwie waga drzwi, ponieważ to od niej głównie zależy rodzaj zawiasów jakie należy zamontować. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku gdy zdecydują się Państwo na zbyt słabe zawiasy które nie będą w stanie utrzymać ciężaru skrzydła, może dojść do ich oderwania, co z kolei w wielu przypadkach kończy się uszkodzeniem drzwi, a nawet ścian. Aby temu zapobiec wystarczy tylko dobrać odpowiednią ilość zawiasu o pożądanym udźwigu. Przed dokonaniem zakupu warto jest także poznać szerokość, na których mają zostać zamontowane zawiasy, która zazwyczaj wynosi od 60 do 80cm. Przeglądając oferty należy także zwrócić uwagę na oznaczenia zawiasów, ponieważ każdy z nich powinien być przyporządkowany do odpowiedniej klasy, które dają informację o odporności. Najwyższa jest klasa siódma, która oznacza, że drzwi zawiasy zostały przetestowane poprzez wielokrotne otwieranie i zamykanie drzwi, a produkt nadal był funkcjonalny. Wybierając zawiasy ważną sprawą jest również wielkość drzwi do jakich mają być one zastosowane, ponieważ na rynku można zarówno znaleźć zawiasy do dużych drzwi wejściowych jak i małe zawiasy do drzwiczek szafek kuchennych.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!