Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Uszczelki - znajdziesz na Dommania

Jak wybrać uszczelki do drzwi? 

Odpowiednie uszczelnienie drzwi ma ogromne znaczenie ponieważ szczelność drzwi i okien to gwarancja komfortu termicznego. Uszczelka do drzwi zapobiega uciekaniu ciepła z mieszkania i domu, co ma znaczenie zwłaszcza podczas jesieni i zimy. W okresie grzewczym zależy nam aby jak najwięcej ciepła zostało w pomieszczeniu. Niezastąpione w tym zadaniu są uszczelki do drzwi. Mimo wszystko przepuszczalność cieplna od 8 do 10% zimą nie jest rzadkością. Uszczelka drzwiowa to gumowa lub metalowa wyściółka, która jest umieszczana na dole drzwi i zakrywa szczelinę między drzwiami a ich ramą. Uszczelki są zwykle umieszczane na przedniej krawędzi drzwi. Uszczelki wykonane są z gumy lub tworzywa sztucznego o konstrukcji nitowanej, które są zarówno łatwe w montażu, jak i łatwe do wymiany w razie potrzeby. Uszczelnienie składa się z jednego elementu, który umieszcza się w szczelinie pomiędzy dwoma oddzielnymi korpusami wykonanymi z drewna lub metalu. Podczas zamykania drzwi uszczelka zamyka tę szczelinę między korpusem i zamyka się przez gładki styk. Uszczelki są umieszczone także na obu krawędziach górnej części drzwi. Po zamknięciu drzwi, dzięki swojej elastyczności, wracają do stanu pierwotnego. Gumowe uszczelki mają kształt trzech podłużnych pasków. W niektórych otworach pomiędzy tymi uszczelkami przykleja się jeden lub więcej kawałków izolacji gumowej, aby zapewnić lepszą ochronę termiczną budynku. Te gumowe elementy mogą znajdować się po obu stronach lub tylko po jednej stronie. W lecie uszczelka drzwi zapobiega ucieczce gorącego powietrza przez dolną część drzwi. Zimą za to zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza do pomieszczenia przez szczeliny w framugach drzwi i okien. Progi z uszczelką piankową lub gumową są nie tylko szczelne, ale pełnią również inną funkcję: ograniczają przenoszenie dźwięku między pomieszczeniami. Drzwi w większości mieszkań są montowane z progami z folii laminowanej, aby uzyskać lepszą izolację. Nawet jeśli uszczelka jest bardzo szczelna, to nadal należy sprawdzić, przetestować i wyregulować jej stan. Można to zrobić za pomocą izolującej sondy z gorącym drutem. Za jego pomocą można precyzyjnie zlokalizować szczelinę między drzwiami a ościeżnicą. W miarę możliwości lukę tę należy wypełnić uszczelką do drzwi. 

Uszczelki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych 

Uszczelki do drzwi zewnętrznych różnią się od tych przeznaczonych do drzwi wewnątrz domu. Uszczelki do drzwi zewnętrznych mają mocniejszą konstrukcję i są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. W przypadku uszczelek do drzwi wewnętrznych jedyną różnicą jest wielkość uszczelki. Uszczelki do drzwi wejściowych mają mocniejszą konstrukcję, dzięki czemu są bardziej odporne na zużycie spowodowane warunkami atmosferycznymi. Uszczelki są grubsze niż te stosowane wewnątrz, ale wciąż na tyle cienkie, że są odporne na rozerwanie lub zamoczenie w wyniku kondensacji pary wodnej. Uszczelki dostępne są w dwóch rodzajach: wsuwane i samoprzylepne. Uszczelki wsuwane mają klej na tylnej powierzchni, co pozwala im dobrze przylegać do suchych powierzchni bez ich uszkadzania. Uszczelki do drzwi samoprzylepne mają klej, który jest nakładany na powierzchnię wymagającą ochrony, a następnie usuwany przed montażem. Uszczelki można łatwo zamontować, przycinając je do wymiarów drzwi. Uszczelki do drzwi wewnętrznych dostępne są tylko w wersji samoprzylepnej. Są podobne do typu stosowanego w drzwiach zewnętrznych, ale są wykonane z cieńszego materiału. Zarówno uszczelki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych mają za zadnie chronić Twój dom przed zimnymi przeciągami zimą i wysokimi temperaturami latem. Dzięki temu przez cały rok będziesz cieszyć się komfortem. 

Jaka uszczelka do drzwi wejściowych?

Dobra uszczelka do drzwi wejściowych wykonana może być z bardzo trwałej gumy silikonowej. Materiał ten jest bardzo wytrzymały ale także dosyć drogi. Często uszczelki wykonane są z tworzyw TPV i TPE, które także cechują się dużą wytrzymałością. Jednak są one zwykle używane do zastosowań wewnętrznych, a nie zewnętrznych. Dobre uszczelnienie powinno również pozostawać elastyczne w niskich i wysokich temperaturach. Dobrym materiałem na uszczelkę drzwiową jest połączenie TPE i gumy silikonowej. To połączenie wytrzymuje niższe temperatury i dłuższą ekspozycję na światło słoneczne. Polietylen jest również dobrym materiałem na uszczelki do drzwi, ale dosyć łatwo ulega pęknięciom. Uszczelka drzwi powinna być łatwa w montażu. Za pomocą odrobiny gumy silikonowej możemy umieścić uszczelkę w rogu ościeżnicy drzwiowej. Uszczelki są zazwyczaj klejone z obu stron, dzięki czemu łatwo przyklejają się do otaczającego obszaru drewna. Wybierając uszczelkę należy pamiętać, że powinna być ona:

1) wykonana z materiału, który jest w stanie wytrzymać wszelkie warunki pogodowe

2) łatwa w instalacji

3) bardzo trwała

4) łatwa do usunięcia

To krótka, ale wyczerpującą lista niektórych wymagań dotyczących dobrego uszczelnienia drzwi. Wszystkie uszczelki, które spełniają wszystkie te wymagania, to dobre uszczelnienie drzwi – jednak nadal istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem konkretnego uszczelnienia drzwi, takie jak rozmiar czy sposób przyklejenia uszczelki.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!