Kategorie
Podkategorie
Kategorie
Ściany i elewacje | | Akcesoria malarskie Folie malarskie Kuwety malarskie Pędzle malarskie Taśmy malarskie Wałki malarskie Zestawy malarskieOpis
Wałki malarskie są niezbędne przy każdym remoncie i wykończeniu wnętrz. Malowanie za pomocą wałka malarskiego daje możliwość równomiernego rozprowadzania farby na ścianie, tworząc tym samym zadbane i czyste powierzchnie. Dzięki wałkom unikniemy niechcianych śladów i niedoskonałości. Wałki malarskie są bardzo przydatne również przy malowaniu mebli, ram na obrazy, wieszaków i innych przedmiotów. Wybierz wałek odpowiedni do rodzaju farby. Inne sprawdzą się do emulsji ściennych, a inne do lakierów, olejów czy farb rozpuszczalnikowych. Istnieje kilka rodzajów rolek. Najczęściej spotykane są włókna winylowe, naturalne i syntetyczne. Chociaż te typy są bardzo różnorodne w użyciu, wszystkie mają podobną funkcję. Przed malowaniem najistotniejszy jest dobór właściwego rozmiaru wałka oraz jego rodzaju, który będzie właściwy do danej powierzchni. Do aluminium potrzebny będzie wałek z poliamidu, z kolei do gładkich ścian- włókno z mikrofibry. Wałek składa się głównie z aluminiowego trzonu, który łączy się z uchwytem, który umożliwia przytrzymanie go poprzez nacisk. Rolki z uchwytami z tworzywa sztucznego pozwalają na dobry chwyt i nie ślizgają się podczas malowania.
Wybór odpowiednich narzędzi do pracy to sprawa pierwszorzędna przy każdym remoncie lub wykańczaniu mieszkania. Nawet najlepsza farba może nie dać oczekiwanych efektów, jeżeli będziemy nakładać ją narzędziami słabej jakości. Wałki malarskie powinny być dostosowane do malowanej powierzchni i jej rozmiaru, typu farby, której używamy oraz efektu na jakim nam zależy. Wałek malarski pozwala na nałożenie farby szybko i sprawnie oraz pomaga uniknąć widocznych smug i zachlapań. Do wyboru mamy bardzo dużo rodzajów wałków malarskich, więc to jakiego użyć może nie być oczywistym wyborem. Podpowiemy jak dobrać odpowiedni wałek, by malowanie nim było przyjemnością. Po pierwsze wybieramy rozmiar wałka. Do malowania dużych powierzchni, takich jak ściany czy sufity lepiej wybrać duży wałek malarski o szerokości do 25 cm, dzięki temu malowanie będzie szybkie. Zawsze warto mieć jednak pod ręką mniejszy wałek, którym pomalujemy trudno dostępne miejsca, kąty czy mniejsze powierzchnie. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest materiał z jakiego wykonany jest wałek. Rodzaje wałków malarskich różnią się między sobą typem oraz długością włosia. Im krótsze ma włosie, tym lepiej nadaje się do malowania gładkich powierzchni. Wałki sznurkowe wykonywane są z krótkich włókien syntetycznych i używane są do malowania ścian czy sufitów. Do tych zadań dobrze sprawdzi się także wałek z mikrofibry, który nie pozostawia śladów i jest łatwy do utrzymania w czystości. Wałki welurowe z kolei są bardzo uniwersalne. Dzięki połączeniu włosia syntetycznego i naturalnego świetnie nadają się do malowania dużych i gładkich powierzchni. Wałki gąbkowe, jak i wałki welurowe nadają się, oprócz malowania ścian, do malowania mebli. Kolejnym typem wałka jest wałek malarski futrzany, który służy do malowania powierzchni chropowatych. Ma dłuższe włosie i nadaje się do malowania elewacji czy betonowych elementów.
Wałek malarski, które przydaje się podczas specjalnego dekorowania ścian to wałek malarski dekoracyjny. Powierzchnie takich wałków pokrywają wypukłości, które podczas malowania tworzą na ścianie oryginalny wzór. Dzięki takim wałkom możemy w prosty sposób nadać nowe życie naszej ścianie i stworzyć niebanalną ozdobę. Możemy zdecydować się na delikatny wzór roślinny, który pięknie będzie prezentował się na ścianie w sypialni. Modne są także geometryczne wzory lub dekoracyjne zawijasy. Bardzo przydatny podczas malowania ścian i sufitów jest wałek malarski niekapiący. Dobrze się sprawdza osobom, które nie mają dużego doświadczenia w malowaniu ścian. Wałki niekapiące różnią się od tradycyjnych sposobem pobierania farby. W tym przypadku nie musimy wylewać farby na kuwetę malarską, tylko wlewamy ją do specjalnego pojemnika. Dzięki temu w trakcie malowania farba nie spływa po bokach i nie kapie na podłogę. Bardzo przydatnym akcesorium jest kij do wałka malarskiego, którego końcówka pasuje do wielu uchwytów do wałków. Dzięki swojej długości pozwala na pomalowanie sufitu bez konieczności wchodzenia na drabinę.
Często wałki malarskie są wyrzucane po jednym użyciu, jednak jeśli zainwestujemy w dobrej jakości wałek to chcemy, żeby posłużył nam dłużej. Pomoże nam w tym odpowiednie mycie wałków malarskich. To czym je myć zależy od rodzaju farby jakiej używaliśmy. Wałki, które używane były do nakładania farb emulsyjnych umyjemy zwykłą wodą lub wodą z mydłem. Do mycia używamy letniej wody, ponieważ zbyt zimna lub gorąca tylko utrudni nam zadanie. Farby rozpuszczalnikowe z wałków zmywamy zanurzając w odpowiednim rozpuszczalniku. To jaki wybrać do usunięcia farby powinno być napisane na jej opakowaniu. Po rozpuszczeniu farby wałek należy opłukać czystą wodą, aby zmyć z niego pozostałości rozpuszczalnika. Aby mycie poszło nam sprawniej wałek możemy rozłożyć na części i umyć każdą osobno. Uchwyt do wałka malarskiego jest częścią, którą nie musimy często wymieniać, więc warto dobrze go wyczyścić. Zwykle jednak mycie wałków malarskich nie jest czystym zajęciem, a dodatkowo zużywa dużo wody. Rozwiązaniem jest specjalna myjka do wałków malarskich, dzięki której nie musimy martwić się, że ubrudzimy się podczas sprzątania. Myjka pasuje rozmiarem do większości wałków malarskich i świetnie sprawdza się u osób, które malowaniem zajmują się często. Do jej użycia wystarczy dostęp do węża z bieżącą wodą i wiadro. Do tego urządzenia możemy podłączyć wąż ogrodowy, ale także prysznicowy. Myjki posiadają otwór odprowadzający brudną wodę, dlatego należy pamiętać, aby umieścić je w miejscu, gdzie będzie mogła spokojnie odpływać. Używając myjki w mieszkaniu warto postawić ją w wannie, prysznicu lub podłożyć wiadro zbierające brudną wodą. Mycie wałków w specjalnej myjce jest szybkie i bardzo efektywne. Wałki są doczyszczone dużo dokładniej niż w przypadku mycia standardowymi metodami. Ze względu na cenę jest to jednak rozwiązanie dla tych, którzy malowaniem zajmują się na co dzień.
Sortowanie
Cena