Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Pędzle malarskie - znajdziesz na Dommania

Pędzle malarskie - jaki rodzaj wybrać? 

Pędzel wybieramy w zależności od tego do jakiego typu pracy będziemy go potrzebować. Inne pędzle sprawdzą się w malowaniu, gruntowaniu, lakierowaniu, a jeszcze inne w nakładaniu kleju na różne powierzchnie. Pędzle malarskie to jedne z najczęściej używanych narzędzi podczas wykonywania prac budowlanych czy remontowych. Na rynku mamy ogromny wybór różnego typu pędzli, także bez problemu wybierzemy taki, który sprawdzi się idealnie. Na początku jednak warto zorientować się jakie rodzaje pędzli malarskich istnieją i do czego się ich używa. Na początek prosta reguła. Duże pędzle wybieramy do dużych powierzchni a małe do małych. Warto sprawdzić z jakiego włosia wykonany jest pędzel. Do wyboru mamy pędzle wykonane z włosia naturalnego, włosia syntetycznego lub mieszanki obu. Czym się charakteryzują? Pędzle z włosia naturalnego nadają się do używania z każdym rodzajem farby. Farby na bazie wodnego rozpuszczalnika lepiej nakłada się pędzlem z włosia syntetycznego, które często jest także delikatniejsze i nie pozostawia śladów przeciągnięć. Kolejny aspekt to kształt pędzla, który także dobieramy do malowanej powierzchni. Planując malowanie warto dokupić mniejszy pędzel, którego użyjemy do wykończeń. Malowanie drobnych elementów lub trudnych miejsc, takich jak kąty, przy użyciu szerokiego pędzla malarskiego będzie czasochłonne i zwykle mało efektywne. Ważne są takie kolorystyczne oznaczenia na trzonkach pędzli. Trzonki z oznaczeniem niebieskim wskazują na pędzle polecane do farb wodnych, pędzle z czerwonym oznaczeniem do farb rozpuszczalnikowych, a pędzle brązowe nadają się do malowania drewna. Gdy posiadamy już podstawowe informacje, warto omówić rodzaje pędzli. Jednym z najpopularniejszych jest pędzel ławkowiec. Jest to duży pędzel, posiadający najczęściej naturalne włosie. Dzięki jego rozmiarom wykorzystywany jest do malowania ścian i sufitów. Można używać go także do gruntowania powierzchni. Jego włosie pozostawia widoczną fakturę. Kolejną grupą są pędzle angielskie o średniej długości włosiu naturalnym lub syntetycznym. Są bardzo popularne i szeroko stosowane do malowania różnych powierzchni. Występują w wielu rozmiarach, więc łatwo dobrać odpowiedni do pracy. Bardzo przydatne w malowaniu są także pędzle okrągłe, stosowane do malowania wymagających np. porowatych powierzchni. Nie warto zapomnieć o istnieniu pędzli do malowania grzejników. Tak zwane pędzle kaloryferowe to płaskie pędzle, które wyróżniają się zakrzywieniem, które pomaga w malowaniu trudno dostępnych części grzejnika. 

Jak myć pędzle malarskie? 

Pędzle malarskie mogą z powodzeniem być używane wiele razy jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać. Jedną z najważniejszych kwestii jest ich dokładne wyczyszczenie po użyciu. Sposób czyszczenia pędzli różni się w zależności od tego do jakiej substancji go używaliśmy. Pędzle używane do nakładania farb wodorozcieńczalnych, takich jak emulsję są stosunkowo łatwe do wyczyszczenia. Sprawdzonym sposobem jest mycie pędzla w wodzie z mydłem, należy pamiętać aby miała ona odpowiednią temperaturę. Woda powinna być letnia, bo zbyt zimna lub zbyt gorąca tylko utrudni nam zadanie. Do czyszczenia użyć możemy zwykłej ściereczki, gąbki lub szczotki do mycia rąk. Po umyciu pędzel należy dobrze osuszyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Trochę trudniej z pędzli schodzą farby rozpuszczalnikowe. Na początku należy z pędzla usunąć jak najwięcej farby przy użyciu szczotki lub gazety. Następnie należy przygotować naczynie do którego wlejemy rozpuszczalnik. To jakiego rozpuszczalnika użyć zależy od typu farby i zwykle taka informacja znajduje się na jej opakowaniu. Pędzel umieszczamy w rozpuszczalniku i zostawiamy nawet na całą dobę. Po tym czasie pędzel wyciągamy i opłukujemy pod bieżącą wodą aby pozbyć się pozostałości rozpuszczalnika i pozostawiamy do wyschnięcia. Warto całą procedurę wykonywać w rękawiczkach, gdyż rozpuszczalniki są drażniące dla skóry. 

Pędzel malarski - na co zwrócić szczególną uwagę? 

Oprócz tego, że pędzel malarski należy dobrać do rodzaju farby, którą będziemy nakładać, to należy także dobrać go do rodzaju podłoża. Pędzle o dłuższym włosiu należy dobrać do powierzchni o bardziej skomplikowanych i porowatych strukturach, ponieważ wtedy dobrze dotrą do każdych zagłębień. Z kolei pędzle o krótkim włosiu przeznaczone są do gładkich, nieskomplikowanych powierzchni. Kupując pędzle warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj włosia ale także jego jakość. Warto sprawdzić czy jest wystarczająco gęsty oraz czy włókna są dobrze osadzone i nie wypadają z pędzla. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu podczas malowania. Warto także zwrócić uwagę na trzonek pędzla. Powinien być wygodny w trzymaniu oraz wykonany z dobrej jakości materiału. Dobrze zdecydować się na trzonek plastikowy. Jeżeli wybieramy pędzel z drewnianym trzonkiem to warto aby był dobrze zaimpregnowany, dzięki temu nie będzie pęczniał pod wpływem wody i bez obaw będzie go można myć po skończonej pracy. 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!