Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Klamki - znajdziesz na Dommania

Klamki do drzwi - jak dobrać odpowiednią?

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi ma ogromne znaczenie. Klamka powinna być estetyczna i pasować zarówno do drzwi, jak również reszty pomieszczenia. Klamka do drzwi powinna być także funkcjonalna i dobrana do masywności drzwi. Klamka musi umożliwiać bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwi. Powinna również cechować się długowiecznością i być w stanie wytrzymać normalne zużycie. Budżet jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej klamki. Ponieważ istnieje wiele rodzajów klamek, ich ceny są również bardzo zróżnicowane. Tanią plastikową rączkę można dostać w niskich cenach, ale tego typu produkty mają bardzo słabą żywotność. W rzeczywistości plastikowe uchwyty nie nadają się do masywnych drzwi, ponieważ mogą się złamać nawet przy niewielkim uderzeniu. Świetnie za to sprawdzą się jako klamki do okien. Wybierając klamkę ważny jest również kierunek otwierania drzwi, ponieważ nie każde klamki pasują równocześnie do drzwi lewych i prawych. Klamki do drzwi wewnętrznych będą różnić się od tych, które mają być stosowane jako klamki do drzwi wejściowych. Klamki do drzwi zewnętrze są zwykle bardziej masywne i odporne na warunki atmosferyczne.

Jakie są rodzaje klamek do drzwi?

Istnieją dwa główne typy klamek - tradycyjne i nowoczesne. Oba te typy mają swoje zalety i wady. Klamka tradycyjna jest uważana za jeden z najczęściej używanych obecnie typów. Ten typ uchwytu ma dwa pokrętła lub płytki, po jednym z każdej strony. Ten rodzaj klamki znany jest również jako klamka jednodrzwiowa. Nowoczesny typ klamek bardzo różni się od tradycyjnego. Nie ma już potrzeby stosowania drzwi mocowanych na zawiasach, ponieważ drzwi można otworzyć, pociągając zamiast tego za dźwignię. Uchwyt nie jest przymocowany do żadnych zawiasów, dzięki czemu można go łatwo wyjąć lub wymienić, gdy się zużyje lub uszkodzi, co ułatwia konserwację i zapewnia łatwy dostęp do wnętrza domu. Innym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj użytego materiału. Do wykonania klamki używa się wielu rodzajów materiałów, z których każdy ma swoje korzyści. Rzućmy okiem na niektóre z najczęściej używanych materiałów. Istnieją zasadniczo trzy rodzaje materiałów, z których wykonuje się tradycyjne uchwyty – żelazo, aluminium i mosiądz. Żelazo to bardzo mocny metal, często stosowany w konstrukcji budynków, zwłaszcza tych, które wymagają wytrzymałości pod dużym ciężarem. Wykorzystywany jest również przy budowie mostów i zbiorników wodnych. Żelazo podgrzane do bardzo wysokich temperatur nabiera srebrzystego koloru. Równie popularne, co żelazo są klamki aluminiowe lub mosiężne, które także cechują się dużą wytrzymałością. Bardzo funkcjonalnym elementem jest klamka do drzwi z zamkiem. 

Klamka do drzwi - jak dobrać idealny kolor? 

Kolor klamki powinien pasować zarówno do samych drzwi, jak i do elewacji oraz wnętrza pomieszczenia. Kolor klamki jest często zdefiniowany przez materiał, z którego jest wykonana. Klamka może być również wykonana w innym kolorze niż reszta drzwi. Ciekawy i nieszablonowy kolor na klamce może ożywić pomieszczenie. Dobrze wybrać uchwyt w kontrastowym kolorze. Aby dobrać idealny kolor, należy zachować zgodność z kolorem okien, a także z ogólnym stylem pomieszczenia i mebli ogrodowych. Na przykład małe, białe klamki do drzwi będą dobrze pasować do okien z jasnego drewna lub plastiku. Do dużych uchwytów lepiej wybrać ramy z ciemnego drewna lub stali. Metalowe uchwyty mogą być srebrne lub złote. Biały lub złoty uchwyt najlepiej nadaje się do jasnego pomieszczenia z białymi odcieniami jako główną kolorystyką. Do pokoju z ciemnym drewnem odpowiednie są czarne klamki do drzwi wewnętrznych. Z kolei wykończenie w kolorze antycznego mosiądzu jest najlepsze do pomieszczeń z odcieniami mahoniu i orzecha. Klamki wykonane z metalu nie muszą wyglądać nudno. Przedstawimy kilka najczęściej wybieranych kolorów klamek do drzwi: 

  1. Antyczny mosiądz -  Antyczny mosiądz to wykończenie stosowane od początku XX wieku. To piękny i elegancki kolor, który pasuje do różnych wzorów drzwi. Możesz również łączyć różne wykończenia, aby stworzyć niepowtarzalny wystrój. Klamka do drzwi retro najlepiej komponuje się z formalnymi pokojami, w których znajdują się przedmioty w odcieniach ciemnego drewna i mahoniu. 

  2. Srebrne lub złote wykończenie - wybierając klamkę, należy wziąć pod uwagę styl panujący w domu, a także osobisty gust. Te wykończenia są bardziej swobodne i mogą stanowić wspaniały kontrast z drewnianymi elementami. Można je również łączyć z dowolnymi drzwiami i stosować do nowoczesnych i klasycznych pomieszczeń. 

  3. Biała emalia - wykończenie białą emalią najlepiej sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach o jasnej kolorystyce. Tworzy elegancki i czysty wygląd, który nie odwraca uwagi od stylu pomieszczenia. Ma tę zaletę, że zamki wyglądają na mniejsze, co świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. 

  4. Polerowane wykończenie niklowe - to wykończenie daje ciekawy złoty odcień, który sprawia wrażenie elegancji, ale nie jest zbyt krzykliwy ani odważny. Najlepiej komponuje się z drewnem, szczególnie z odcieniami drewna mahoniowego. Nada Twojemu domowi ciepłą atmosferę, w której każdy będzie się czuł komfortowo. Środek do polerowania tego typu rękojeści ułatwia czyszczenie, a także utrzymuje lśniącą czystość. 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!