Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Grille elektryczne

Wielu z nas uwielbia zapach i smak świeżo upieczonych potraw kiedy rozpoczyna się sezon grillowy. Kupując grill elektryczny, możesz cieszyć się tym przez cały rok, bez ograniczeń, niezależnie od pogody czy ilości miejsca. Korzystanie z niego jest bardziej komfortowe i bezpieczne, ponieważ nie trzeba stosować brykietu i gazu, wystarczy jedynie podłączyć do prądu. Sprzątanie również nie przysparza problemu, nie trzeba się martwić usuwaniem sadzy. Grill elektryczny możesz używać zarówno w domu jak i w ogrodzie, będzie on alternatywą dla grilla opalanego węglem. Grille domowe charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Dzięki temu można je przechowywać w kuchni. Pozwoli nam na szybkie przygotowanie potraw mięsnych i wegetariańskich. Oferta jest bardzo szeroka, możesz wybrać spośród kilku rodzajów urządzeń elektrycznych do grillowania. Zamykany, czyli zawierający pokrywę nakładaną lub dociskową i na zawiasach. Grill otwarty, który sprawdzi się jako domowy jak i ogrodowy. Kupując grill elektryczny, warto zwrócić uwagę na moc grzewczą, rodzaj płyty grzewczej i pokrywę.

Grille elektryczne - znajdź na Dommania

Grillowanie elektryczne pozwala na miłe spędzanie czasu o każdej porze roku zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu. Dzięki grillom elektrycznym można cieszyć się aromatycznymi potrawami zarówno w domu, na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Tego rodzaju urządzenia stanowią świetną alternatywę dla grilli węglowych, ponieważ pozwalają zjeść smacznie i zdrowo, a dodatkowo są przyjazne dla środowiska .

Zalety grilla elektrycznego

Grille elektryczne wyróżniają się tym, że mogą być używane zarówno w ogrodzie jak i w pomieszczeniach. W związku z tym, że urządzenia tego typu wytwarzają bardzo małą ilość dymu bardzo często można spotkać grill elektryczny na balkonie, który umili czas spędzony na powietrzu a jednocześnie nie będzie przeszkadzał sąsiadom i środowisku. Zaletą, o której należy wspomnieć jest również szybkość nagrzewania się grilla. Urządzenia tego typu nagrzewają się w ekspresowym tempie, dzięki czemu już po kilku minutach można cieszyć się smakiem przyrządzonych potraw. Grill elektryczny cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że zapewnia zdrowe grillowanie w odróżnieniu od grilla węglowego, w którym tłuszcz z potraw skapuje na gorący węgiel, co prowadzi do wydzielania się toksycznych związków. Ponadto korzystając z grilla w wersji elektrycznej nie należy martwić się o zakup i ilość węgla lub brykietu, ponieważ wystarczy tylko dostęp do gniazdka z prądem. Dużym atutem grilla elektrycznego jest również jego mały ciężar, co z kolei pozwala na dowolne przestawianie go lub zabieranie na biwak czy też spotkanie w plenerze. Ponadto grill elektryczny jest bardzo łatwy w czyszczeniu, ponieważ wyposażony jest specjalne tace na których gromadzi się skapujący tłuszcz, co niezwykle ułatwia czyszczenie.

Rodzaje grilli elektrycznych

W związku z tym, że ten rodzaj grillowania staje się coraz bardziej popularny, nie tylko ze względu na wygodę ale również na ekologię, producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania i rodzaje grilli elektrycznych.

Jednym z nich jest klasyczny grill elektryczny z rusztem, który może służyć zarówno jako grill domowy jak i zewnętrzny. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj, ponieważ jest on najbardziej zbliżony wyglądem do tradycyjnego grilla węglowego. Ruszt w tego rodzaju urządzeniach jest zazwyczaj bardzo masywny, co z kolei pozwala na uzyskanie świetnego efektu grillowania. Ruszt wykonany powinien być z wytrzymałego materiału, np. żeliwa lub stali nierdzewnej. Grill elektryczny z pokrywą pozwoli na przygotowanie nawet najbardziej wymagających potraw.

Producenci oferują także dosyć innowacyjne rozwiązania, jakim jest grill elektryczny z płytą grzewczą. Zamiast rusztu, wyposażony jest on w płytę grzewczą , na której umieszcza się potrawy. Płyta pokryta jest zazwyczaj powłoką, która zapobiega przywieraniu żywności, np. teflonem lub ceramiką. Jeżeli chodzi o wytapiający się tłuszcz, to skrapla się on do specjalnego zbiornika ociekowego poprzez rynienki. Takie rozwiązanie sprawia, że grill elektryczny z płytą grzewczą jest bardzo łatwy i wygodny w czyszczeniu. Warto wspomnieć, że w sklepach dostępne są modele z dużą powierzchnią grillowania, dzięki czemu mogą być używane nawet podczas spotkań z większą ilością osób.

Na rynku można znaleźć także grille elektryczne z rusztem oraz płytą grzewczą. Takie rozwiązanie pozwala na grillowanie nawet najdrobniejszej żywności, bez obawy, że jedzenie wpadnie pomiędzy żeberka rusztu.

Ciekawą opcją są też grille typu raclette. Są to wielofunkcyjne urządzenia okrągłe lub w kształcie prostokąta. Na szczycie urządzenia znajduje się płyta grzewcza lub ruszt, natomiast pod spodem umieszczone są mini patelnie, które mogą służyć do roztapiania sera, grillowania jajek lub plasterków warzyw. Tłuszcz wytapiający się z potraw skapuje do specjalnych rynienek, co dodatkowo ułatwia późniejsze czyszczenie. Zaletą tego rodzaju urządzenia jest przede wszystkim możliwość przygotowywania kilku rodzajów dań jednocześnie.

Rodzaje grilli elektrycznych ze względu na rozmiar

Oprócz tego, że grill podzielić można ze względu na rodzaj powierzchni do grillowania, warto także zastanowić się nad tym jaki rozmiar grilla będzie najbardziej odpowiedni do Państwa domu.

Mały grill elektryczny sprawdzi się w przypadku niedużych rodzin. Ponadto urządzenie o mniejszych rozmiarach umożliwia ustawienie go na stole lub blacie, co ułatwi codzienne korzystanie. Na rynku można znaleźć głównie grille elektryczne przypominające opiekacze do kanapek lub modele, których pokrywa wykonana jest ze szkła hartowanego mającego za zadanie chronić przed tryskającym z potraw tłuszczem. Taki grill będzie idealny do przyrządzania potraw w domu w mniejszym gronie.

Duży grill elektryczny posiada większą powierzchnię grillowania, co pozwala na przyrządzanie wielu potraw jednocześnie dla dużej ilości osób. Duże grille elektryczne wyposażone są zazwyczaj w ruszt lub płytę grzewczą, ale można znaleźć także modele stanowiące połączenie obydwu powierzchni. Tego typu urządzenia swoim wyglądem przypominają tradycyjne grille węglowe lub gazowe. Zazwyczaj posiadają stabilne nóżki, dzięki czemu mogą być postawione w ogrodzie, na balkonie, czy też na tarasie, jednak należy pamiętać, że wymagają one podłączenia do źródła prądu. Duże grille elektryczne nie nadają się jednak do grillowania w domu, ponieważ zajmują dużo miejsca i są mniej mobilne.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem grilla elektrycznego?

Podstawowym parametrem, na którym należy się zastanowić jest moc urządzenia, ponieważ to od niej zależy między innymi szybkość nagrzewania . Im większa moc urządzenia, tym grzałka będzie nagrzewać się szybciej, co z kolei pozwoli na ekspresowe grillowanie potraw. Warto jest wybierać modele które mają moc w granicach 1500 do 2200 W, ponieważ umożliwią one większą kontrolę nad grillem i temperaturą.

Wbrew pozorom nie każdy model grilla elektrycznego posiada przycisk umożliwiający włączenie i wyłączenie urządzenia, dlatego przed zakupem warto to sprawdzić. Modele, które nie posiadają włącznika i wyłącznika są dość niewygodne, ponieważ w celu zatrzymania grzania należy odłączyć kabel od gniazdka.

Kolejną kwestią jest pokrywa. W pokrywę wyposażone są najczęściej grille domowe, które służą do grillowania wewnątrz pomieszczeń. Pokrywa zapobiega rozpryskiwaniu się tłuszczu oraz przyspiesza proces grillowania. Najczęściej pokrywy wykonane są ze szkła hartowanego, ale można znaleźć również grille przypominające opiekacze do kanapek z zamykaną pokrywą.

Dla wielu fanów grillowania najważniejszą kwestią w grillu elektrycznym jest możliwość regulacji temperatury. Taka funkcja pozwala na dostosowanie temperatury w zależności od rodzaju potrawy, co z kolei pozwala na wydobycie idealnego smaku i aromatu. Grille elektryczne wyposażone są najczęściej w pokrętło, którym ustawia się pożądaną temperaturę, jednak dostępne są także bardziej nowoczesne modele, w których temperatura regulowana jest za pomocą wyświetlacza cyfrowego.

Przed zakupem odpowiedniego modelu warto sprawdzić, czy powierzchnia grzejąca została odpowiednio zabezpieczona oraz czy grill będzie łatwy w czyszczeniu. Kluczowymi elementami, które powinny znaleźć się w każdym grillu są rynienki oraz zbiorniki, służące do odprowadzania tłuszczu.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!