Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Worki na śmieci - znajdziesz na Dommania

Większość osób kupując worki na śmieci nie zwraca uwagi na ich właściwości i wybiera najtańszą opcję. Mogłoby wydawać się, że wybór worków jest mało znaczący, jednak z pomocą odpowiednich worków na śmieci nie tylko zadbają Państwo o higienę ale również o ochronę środowiska.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu worków na śmieci?

Pierwszą rzeczą nad którą należy się zastanowić podczas wyboru worków na śmieci jest pojemność. Zależy ona w dużej mierze od wielkości śmietnika oraz od ilości domowników. Worki na śmieci 60 litrów są standardowym rozwiązaniem, które z pewnością wystarczą w przypadku dwuosobowej rodziny. Natomiast worek na śmieci 120 l będzie dobrą opcją do domów, w których mieszka nieco więcej osób. Jeśli chodzi o kwestię dopasowania do śmietnika to warto dobrać pojemność worka w zależności od rozmiarów pojemnika na odpady, ponieważ zbyt mały worek może zsuwać się i utrudniać wygodne korzystanie ze śmietnika, a zbyt duży spowoduje trudności podczas wyciągania.

Rodzaje worków na śmieci w zależności od sposobu ich zamykania

Tradycyjny worek na śmieci odznacza się niską ceną i brakiem udogodnień powodujących łatwiejsze zamykanie. Wykonany jest najczęściej z folii, której końce wiąże się, aby podczas wynoszenia odpady nie wypadły w drodze do śmietnika.

Na rynku dostępne są także worki ze specjalnymi „uszami”, które ułatwiają wiązanie. Ten rodzaj worków na śmieci przypomina sklepową reklamówkę.

Coraz częściej wybieranym modelem są worki na śmieci wyposażone w taśmę ściągającą. Ten rodzaj worków jest podobny do worków z uszami, jednak różni się obecnością taśmy ściągającej pomiędzy dwoma warstwami folii. Zamykanie go jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy pociągnąć za obie taśmy a otwór worka natychmiast się zwęży zamykając tym samym worek i niwelując ryzyko wypadnięcia odpadów podczas wędrówki do śmietnika.

Rodzaje worków na śmieci ze względu na materiał wykonania

Oprócz pojemności i sposobu zamykania worków bardzo ważną kwestią jest tworzywo, z którego zostały one wykonane.

Najbardziej popularne i ogólnodostępne są worki foliowe, które wbrew pozorom są dosyć zróżnicowane. Wybierając worki foliowe należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość, ponieważ producenci oferują modele wykonane z cienkiej folii, które nadają się do gromadzenia lekkich odpadów oraz grubsze i tym samym mocniejsze folie, które są w stanie utrzymać większy ciężar.

Na rynku można znaleźć również worki na śmieci biodegradowalne, które wykonywane są z materiałów łatwo ulegających rozkładowi i przyjaznych dla środowiska. W związku z szerzącą się świadomością ekologiczną wiele osób wybiera ten rodzaj worków, ponieważ ich rozkład jest krótszy i nietoksyczny dla środowiska. Warto również wspomnieć, że worki biodegradowalne są zazwyczaj bardzo wytrzymałe oraz wyposażone w różne udogodnienia ułatwiające zamykanie.

Worek na śmieci bio, nazywany również ekologicznym workiem naśmieci od biodegradowalnego różni się tym, że jest produkowany wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu. Wybierając ten rodzaj produktów na śmieci mogą przyczynić się Państwo do ochrony środowiska oraz dać przykład sąsiadom i tym samym zwiększyć zasięg świadomości ekologicznej.

Kolorowe worki do segregacji

Wprowadzenie ustawy o segregacji śmieci, sprawiło że wyrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników stało się nie tylko gestem dobrej woli ale obowiązkiem każdego mieszkańca. W związku z tymi zmianami na rynku pojawiły się worki na śmieci segregowane ułatwiające to zadanie. Ten rodzaj worków występuje w różnych kolorach, które informują o tym , jakie odpady powinny być do nich wrzucone. Jak je rozróżnić?

Czerwony worek na śmieci służy do składowania metalowych odpadków.

Z kolei do żółtego należy wrzucać różnego rodzaju tworzywa sztuczne, np. plastikowe butelki po napojach, środkach czystości, kosmetykach , opakowania po jogurtach, śmietanach, sokach czy też torebki foliowe. Żółty worek na śmieci jest także miejscem składowania metali, np. zakrętek, puszek aluminiowych, foremek.

Niebieski worek na śmieci, podobnie jak niebieski pojemnik w śmietnikach publicznych służy do składowanie makulatury, tj. gazet, książek oraz kartonów.

Fioletowy- służy do przechowywania odpadów biodegradowalnych, którymi są między innymi resztki żywności, trawa, trociny, liście.

Zielony- jest miejscem składowania odpadów ogrodowych oraz kolorowego szkła, wykorzystywanego np. podczas produkcji soków i napojów.

Czarny- jest zdecydowanie najbardziej popularnym kolorem worków na śmieci i wykorzystywany jest do odpadów mieszanych, jednak nie należy wrzucać do niego substancji toksycznych takich jak farby czy rozpuszczalniki, skoszonej trawy, liści , gałęzi, urządzeń elektronicznych, a także żarówek i baterii.

Poza workami służącymi do składowania odpadów domowych warto wspomnieć, że istnieją także specjalne worki przeznaczone do odpadów budowlanych, np. do przechowywania gruzu. Wśród tego rodzaju worków można znaleźć zarówno wersje wykonane z grubej folii oraz tkane worki raszlowe służące do wielokrotnego użytku.


 

 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!