Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Letnie upały są zmorą dla wielu osób i potrafią zepsuć samopoczucie. Rozwiązaniem w takich sytuacjach są wiatraki domowe nazywane też wentylatorami. Zakup takiego akcesorium z pewnością przyniesie ulgę podczas wysokich temperatur i ochłodzi domowe pomieszczenia. Producenci oferują wiele modeli wentylatorów o różnych funkcjach, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z modelami dostępnymi na rynku.
 

Wentylatory pokojowe - rodzaje

Wentylatory domowe oprócz tego, że różnią się rozmiarem oraz ceną można podzielić na trzy rodzaje w zależności od sposobu ich ustawienia.

Wentylator stojący, nazywany też podłogowym sprawdzi się świetnie w przestronnych pomieszczeniach. Dzięki regulowanej nóżce można ustawiać go na dowolną wysokość w zależności od potrzeb. Ponadto odznacza się on dużą mobilnością, w związku z czym można z łatwością zmieniać jego położenie.

Z kolei wentylatory ścienne są bardzo podobne do stojących, jednak dają możliwość powieszenia na ścianie, dzięki czemu można efektywniej schłodzić pomieszczenie.

Producenci oferują także wentylatory sufitowe, które cieszyły się dużą popularnością w poprzednich latach. Dzięki temu, że montowane są na suficie bardzo szybko chłodzą pomieszczenie i sprawiają, że przebywanie w nim podczas wysokich temperatur staje się o wiele przyjemniejsze. Ponadto wiele producentów oferuje wentylatory sufitowe w komplecie z lampą, która może zastąpić żyrandol w większych pokojach.

Wiatraki oprócz tego, że dzielą się na rodzaje w zależności od tego jak zostaną umieszczone, można rozróżnić także na podstawie zasady ich działania. Najpopularniejsze są klasyczne wentylatory łopatkowe, które wyposażone są w tarcze oraz śmigło powodujące ruchy powietrza, dzięki którym pomieszczenie ulega schłodzeniu. Z kolei eleganckim rozwiązaniem, które znajdzie miejsce w nowoczesnych wnętrzach jest wentylator kolumnowy posiadający kilka mniejszych śmigieł, które efektywnie ochładzają wnętrza. Ponadto wiatraki kolumnowe posiadają bardzo smukłą budowę, w związku z czym posiadają bardziej atrakcyjny wygląd. Stosunkowo niedawno na rynek wprowadzone zostały wentylatory bezłopatkowe, które nie posiadają śmigieł a ich zasada działania opiera się na zasysaniu powietrza przez silnik i wypuszczaniu go przez szczeliny. Tego rodzaju wentylatory są zazwyczaj droższe od poprzednich, jednak odznaczają się większą efektywnością pracy oraz cichą pracą.
 

Wiatraki, wentylatory - na co zwrócić uwagę?

Oprócz wybrania odpowiedniego rodzaju wentylatora warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z jego parametrami. Najważniejszą z nich jest moc urządzenia, która wpływa na efektywność pracy. Standardowe wentylatory mają zazwyczaj moc od 40- 70W , jednak warto wybierać modele o większej mocy, np. 70 W, ponieważ będą one o wiele wydajniejsze a czas pracy będzie dłuższy. Bardzo ważną kwestią jest także średnica śmigła- im większa tym większy powiew, a tym samym wydajniejsze chłodzenie pomieszczenia. Warto również wybierać wiatraki posiadające regulację prędkości, która daje możliwość ustawienia intensywności powiewu w zależności od potrzeb. Wentylatory zazwyczaj wyposażone są w trzy przyciski, dzięki którym można z łatwością ustawić tryb pracy, jednak producenci oferują także wentylatory o większej ilości trybów, które wbrew pozorom są bardzo przydatne. Dla osób, które nie lubią hałasu polecane są wiatraki o cichej pracy, np. kolumnowe, które są praktycznie niesłyszalne. Przydatną funkcją jest również ruchoma głowica, która podczas pracy obraca się dzięki czemu wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu mogą zaznać przyjemnego chłodu.
 

Wentylatory z dodatkowymi funkcjami

Na rynku poza tradycyjnymi wentylatorami można znaleźć modele z ciekawymi funkcjami jakimi jest między innymi nawilżanie powietrza. Wentylatory połączone z nawilżaczem powietrza o wiele wydajniej ochładzają pomieszczenie i sprawiają, że powietrze staje się przyjemniejsze. Producenci oferują także wentylatory wzbogacające powietrze o ujemnie naładowane jony, które sprawiają, że powietrze wydaje się świeże. Ciekawym rozwiązaniem są również wentylatory rozpylające aromaty, które można wykorzystać zarówno w salonie jak i w łazience. Posiadają one zazwyczaj specjalny zbiorniczek, do którego nalewa się zapachowego płynu, który zostaje rozpylony po włączeniu wiatraka. Chyba każdy zgodzi się z tym, że zaśnięcie podczas letnich upałów sprawia wiele trudności. Z rozwiązaniem przychodzi wiatrak z trybem nocnym, który przystosowany jest do całonocnego działania nie wydając uciążliwych dźwięków. Bardzo przydatna może okazać się również funkcja zdalnej obsługi wiatraka przy pomocy dołączonego do zestawu pilota. Dzięki niemu nie trzeba za każdym razem podchodzić do urządzenia, aby zmienić ustawienia. Wystarczy sięgnąć po pilota, wybrać odpowiedni tryb, włączyć lub wyłączyć wiatrak. Bardziej nowoczesne urządzenia posiadają także funkcję programowania czasu pracy, którą można uruchomić przy pomocy pilota lub aplikacji na telefonie, która pozwala na załączenie wiatraka przed powrotem do domu w celu wcześniejszego schłodzenia mieszkania.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz