Dommania - wyposażenie Twojego domu
Filtry

Kluczową kwestią podczas zakupu mebli do różnych pomieszczeń jest komfort korzystania. Aby meble były w pełni dopasowane do Państwa potrzeb i dawały możliwość wygodnego ich używania z pomocą przychodzą prowadnice. Podczas poszukiwań prowadnic można spotkać się z pojęciami takimi jak cichy domyk, udźwig, system push to open, pełny wysuw, łagodny domyk. Są to systemy, które potrafią niezwykle podnieść komfort w trakcie użytkowania. Zacinająca się, niedomykająca, czy zamykająca się z trzaskiem szuflada bądź szafka potrafi wyprowadzić z równowagi, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich prowadnic, szczególnie do pomieszczenia, gdzie szafki bądź szuflady są często otwierane, np. w kuchni. Prowadnica jest częścią mechanizmu i odpowiada za przemieszczanie się elementu ruchomego po danym torze. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów prowadnic przystosowanych do innych zadań, np. prowadnice do rolet czy prowadnice do szafy, w związku z tym nie powinno być problemu w dobraniu ich w zależności od indywidualnych potrzeb.
 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prowadnic?

Podczas wyboru prowadnic pierwszą rzeczą jaką trzeba ustalić jest oczywiście ich miejsce przeznaczenia. Na rynku można znaleźć głównie prowadnice rolkowe oraz kulkowe. Pierwsze z nich zaleca się stosować jako prowadnica szufladowado szuflady, w której nie mają Państwo zamiaru trzymać akcesoriów o dużym ciężarze. Ponadto ten rodzaj prowadnic daje możliwość wyjęcia szuflady całkowicie z korpusu mebla. Zaletą prowadnic rolkowych jest niezwykle łatwy montaż i niska cena. Sprawdzają się przede wszystkim w biurkach, ze względu na małe obciążenie szuflady. Ich wadą jest natomiast możliwość montażu tylko w szufladach z częściowym wysuwem.

Jeżeli chodzi o prowadnice kulkowe są one nieco droższą inwestycją niż poprzednie, jednak charakteryzuje je duża wytrzymałość na obciążenia oraz trwałość. W odróżnieniu od rolkowych mogą być wykorzystywane w szufladach zarówno z częściowym jak i całkowitym wysuwem. Wadą tego rodzaju prowadnic może być wysoka cena, jednak jest ona warta wytrzymałości jaką zapewnia ten system, ponieważ prowadnice do szuflad kulkowe są właściwie niezniszczalne.

Oprócz rodzaju prowadnic kluczową kwestia, na którą należy zwrócić uwagę jest obciążenie. Szyny do szuflady w kuchni powinny być przystosowane do większych obciążeń niż szyny znajdujące się w biurku, ponieważ w meblach kuchennych przechowywane są zazwyczaj akcesoria o dużym ciężarze takie jak garnki czy patelnia. W tym przypadku konieczny jest wybór mocniejszych prowadnic, które zapewnią cichą i płynną pracę. Nieprawidłowo dobrane prowadnice liniowe mogą zostać wygięte w związku ze zbyt wielkim ciężarem, dlatego priorytetową kwestia jest ustalenie przeznaczenia szuflady.
 

System drzwi przesuwnych

Systemy drzwi przesuwnych cieszą się dużą popularnością ze względu na ich efektowny wygląd, ale również na komfort użytkowania. Jednak aby drzwi przesuwne były wygodne podczas otwierania i zamykania kluczową kwestią są prowadnice do drzwi przesuwnych. Jak je wybrać? Odpowiednio dobrana prowadnica powinna umożliwiać wygodne korzystanie z drzwi oraz nie psuć wizualnie aranżacji. Najczęściej prowadnice do drzwiczek przesuwnych wykonane są z żeliwa i stali. Materiały te odznaczają się dobrą funkcjonalnością ale także wyglądem. Na rynku można znaleźć prowadnice chromowane, które idealnie wpasują się do nowoczesnych wnętrz, a także klasyczne prowadnice białe lub czarne.
 

Siostra karnisza, czyli szyna sufitowa

Szyny sufitowe od niedawna zaczęły cieszyć się niemałą popularnością i zastępować karnisze w wielu wnętrzach. Dają one możliwość minimalistycznej aranżacji okna w odróżnieniu od przyciągających oko karniszy. Szyna sufitowa, tak jak sama nazwa wskazuje, montowana jest do sufitu, dzięki czemu pozwala na idealne dopasowanie nawet do ścian narożnych. Ponadto ich zaletą jest przede wszystkim uniwersalność, ponieważ dopasują się bez problemu do każdego rodzaju wnętrz od klasycznych po nowoczesne. Szyny sufitowe tworzą wizualnie lekki efekt, ponieważ nie wymagają wsporników ani innych masywnych wzmocnień. Dodatkowo są one idealnym rozwiązaniem, gdzie ściany zbudowane są z płyt gipsowo-kartonowych, które mogły by nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia przez karnisz. Sprawdzają się także w przypadku nietypowych, np. wysokich okien bądź okien narożnych, gdzie montaż karnisza jest praktycznie niemożliwy. Dzięki wykorzystaniu szyn sufitowych będą mogli Państwo w dowolny sposób zdobić pomieszczenie falującymi, lekkimi firanami bądź zasłonami.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz