Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Garnki i patelnie

Garnki i patelnie są nieodzownym elementem wszystkich naszych pokazów i eksperymentów kulinarnych w kuchni. To dzięki ich zastosowaniu możemy cieszyć się wspaniałym wyglądem i smakiem przygotowywanych potraw. W szerokiej ofercie znajdziemy różne rodzaje garnków, które są przeznaczone do różnych potrzeb kulinarnych. Dobrym przykładem jest patelnia, której najczęściej używa się do obsmażania mięsa lub warzyw lub robienia naleśników. Rondel służy do gotowania sosów, zup i gulaszu. A najlepszy jest garnek, z którego można przyrządzać różnorodne gulasze i potrawy. Ideą tak szerokiej różnorodności jest ich funkcjonalność. Małe garnki są przeznaczone do gotowania czegoś delikatniejszego, np. jajek, na małym ogniu. Dzięki szerokiej gamie wzorów, rozmiarów i materiałów, które są teraz dostępne, znajdują się garnki wykonane ze stali nierdzewnej, ceramiki, odlewanego ciśnieniowo aluminium, tytanu, żeliwa, nieprzywierającej i emaliowanej. Niektórzy profesjonalni kucharze sugerują, że jeśli wybierzesz garnek do gotowania, koniecznie wybierz najlepszy. Uważają to za inwestycję, która zapewni wiele lat zdrowego użytkowania i przyjemności z gotowania. Każdy z nich spełnia określoną funkcję, dzięki czemu jedzenie jest ugotowane równomiernie i dobrze. 

Garnki i patelnie - znajdź na Dommania

Jak odpowiednio wybrać garnki, aby były dobre dla zdrowia?

Garnki to podstawowe elementy wyposażenia kuchni. Bez nich nikt nie byłby w stanie ugotować obiadu czy przyrządzić ciepłej kolacji. Trzeba jednak pamiętać, że dobre garnki to nie tylko takie, które są solidne i wytrzymałe. Jest to oczywiście bardzo ważne, ponieważ nie są to najtańsze akcesoria, jednak nie tylko to powinno się liczyć dla osób decydujących się na zakup. Zdrowie to coś czego nie da się kupić za żadne pieniądze, dlatego powinno się o nie dbać na każdym możliwym kroku. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na to, jakie garnki są najzdrowsze. Wiele osób może sobie nawet nie zdawać sprawy, że naczynia mogą w jakikolwiek sposób wpływać na samopoczucie człowieka, dlatego też mogą pojawiać się trudności z dobraniem jak najlepszych jakościowo garnków. Nie jest to jednak tak straszne jakby się mogło wydawać, wystarczy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych elementów podczas dokonywania wyboru. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że najbezpieczniejsze będą takie, które posiadają atesty, najlepiej Państwowego Zakładu Higieny. Daje to gwarancję tego, że nie będą one wpływały w żaden sposób na zdrowie żadnego z domowników, nawet posiadającego wiele alergii. Trzeba pamiętać także, że muszą być one całkowicie wyprodukowane z tworzyw bezpiecznych dla organizmu ludzkiego. Garnki pod żadnym pozorem nie mogą zawierać ołowiu bądź bardzo niskiej jakości teflonu, ponieważ po uszkodzeniu jedzenie może je pochłaniać i bardzo źle wpływać na późniejsze samopoczucie osób, które je spożyły. Najzdrowsze garnki są także odporne na różnego rodzaju kwasy. Po zetknięciu z nimi nie będą w żaden sposób reagowały, będą po prostu obojętne. Jest to bardzo ciekawy sposób na ich sprawdzenie. Warto także zwrócić uwagę na ich dno oraz na to czy są odporne na zniszczenia i wysokie temperatury. Jeśli dno jest grube, daje gwarancję tego, że nie będą w żaden sposób szkodliwe. Podczas wybierania odpowiednich modeli, warto dokładnie sprawdzać oznaczenia na garnkach, które znacznie ułatwią odpowiedni zakup. Niektóre naczynia, choć z pozoru będą wydawały się solidne i bardzo wytrzymałe mogą okazać się szkodliwe. Są one oczywiście przeciwieństwem tych wyżej wymienionych, nie posiadają cech, które powinny. Często są to te najtańsze, na które decydować się może dużo osób, bardzo często także ich producentami są marki nieznane. Garnki, które najczęściej można znaleźć w polskich kuchniach są oczywiście aluminiowe. W internecie można znaleźć informacje, że są one szkodliwe, jednak nie jest to do końca prawda. Producenci cały czas ulepszają tego typu naczynia, tak, aby w żaden sposób nikomu nie szkodziły.

 

Jakie garnki nadają się do użytku na płycie indukcyjnej?

Płyta indukcyjna to, w przeciwieństwie do kuchenki gazowej, dość świeży wynalazek. Jest ona bardzo wygodna, znacznie bezpieczniejsza, ale także niezwykle prosta w czyszczeniu. Wiele osób decyduje się na jej zakup, ze względu na ten komfort, który oferuje. Jednak problemem może się okazać zakup odpowiednich garnków i patelni, tak aby dobrze się sprawdzały. W wielu przypadkach może okazać się, że konieczna będzie całkowita wymiana naczyń, które do tej pory idealnie służyły na kuchence gazowej. Pojawia się wtedy pytanie - jakie garnki do płyty indukcyjnej będą dobre? Wielu producentów w swojej ofercie posiada takie, które nadają się na każdej powierzchni, ale często okaże się tak, że garnki, które zalegały w szafkach od wielu lat nie będą mogły już dłużej służyć. Podczas zakupu nowych trzeba jednak dokładnie upewnić się, że po prostu będą się nadawały. W innym przypadku może się okazać, że pieniądze zostały wydane na marne. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiednich garnków jest, oczywiście, dokładne przeczytanie ich opisu. Często zdarza się również tak, że znajduje się oznaczenie indukcji na garnkach, a dokładniej na ich spodzie. Jest do spore ułatwienie, ponieważ można oszczędzić czas na precyzyjnym czytaniu całego opisu. Jednak tutaj może się pojawić problem z tym, jak dokładnie takie oznaczenie będzie wyglądać. Jest to kilka połączonych ze sobą pętelek, które w bardzo uproszczony sposób przedstawiają cewkę indukcyjną. Na spodzie garnków znajduje się także wiele innych oznaczeń, na przykład takie czy można myć je w zmywarce oraz czy można używać ich także do innego rodzaju kuchenek. Jeśli jednak takiego oznaczenia nie ma, można to sprawdzić na podstawie dna naczynia. Powinno być bardzo grube, oraz mieć zdolność przyciągania magnesu. Dodatkowo warto wiedzieć, że im silniejsze właściwości będzie on posiadał tym gotowanie będzie o wiele szybsze i ekonomiczne. Należy także wiedzieć, że naczynie nie może mieć zbyt małej lub zbyt dużej średnicy, ponieważ w takim przypadku płyta może mieć duże trudność z jego wykryciem. Podczas zakupu najlepiej jest sprawdzić wszystkie, wyżej wymienione, elementy, ponieważ daje to gwarancję tego, że idealnie się sprawdzą, a nawet będą mogły służyć w mieszkaniu przez kilkanaście lat, bez żadnych uszkodzeń ani problemów.

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!