Zwiń zakładkę
Ulubione
Lista zakupowa
Dom Mania
Kasia Kwiecień
Ekspert Kamienice
Zawodowo zajmuję się modą i budowaniem wizerunku marek, w wolnym czasie odkrywając tajniki kamienic. A wszystko zaczęło się od szukania własnego mieszkania. Teraz swoimi doświadczeniami dzielę się na blogu mieszkaniewkamienicy.com, mając nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam znaleźć wymarzone "M" i sprawnie przejść przez remonty, a kadry złapane podczas spacerów po Wrocławiu (i nie tylko) zainspirują do odkrywania ukrytych pereł kamienicznej architektury.
Inne artykuły eksperta:

Zakup mieszkania w kamienicy - o czym warto pamiętać?

Mieszkanie w kamienicy kusi wysokimi sufitami, zdobieniami, przestronnością i dobrą lokalizacją. A to nie wszystko! Żeby jednak w pełni cieszyć się wymarzonym “M”, trzeba się bardzo dokładnie przygotować. Dlatego przed Wami 10 rzeczy, których nie widać, a o które warto zapytać przy zakupie mieszkania w kamienicy.

Zakup mieszkania w kamienicy - o czym warto pamiętać?

1. Czy budynek jest w rejestrze zabytków?

Zachwycamy się architekturą z historią, przyciąga wyjątkowością. Co jednak ważne, jeśli kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, musisz przygotować się na to, że remont Twojego mieszkania może się wydłużyć, a pewne ruchy mogą być nawet wykluczone. Dotyczy to m.in. wymiany i użycia konkretnych typów okien czy przeniesienia ścian, a zatem zmiany układu pomieszczeń.

 

2. Instalacje - kiedy i jak zostały wykonane?

Radzę wziąć ze sobą fachowca! To on oceni, kiedy faktycznie była wymieniana instalacja, czy jest bezpiecznie zrobiona (dziś przecież korzystamy z nieporównywalnie większej liczby sprzętów na prąd niż 40 lat temu (lata 80.!). Lepiej nie przekonać się już w trakcie mieszkania, że jednocześnie nie może pracować pralka, zmywarka, komputer i czajnik elektryczny!

 

3. Czy były przeprowadzane remonty w kamienicy?

Nie wszystko widać od razu. Czasem za piękną elewacją kryje się koszmarek sprzed kilku epok, w którym instalacje i piony pamiętają jeszcze lata tuż po wojnie. Jeśli tak jest, bądź pewien, że raczej prędzej niż później wspólnota będzie musiała przeprowadzić ich wymianę. A zatem czeka cię nie tylko remont za ścianą, ale także ingerencja w instalacje w twoim mieszkaniu. Domyślam się, że nie chcesz skuwać dopiero co położonych kafelków, czy zrywać ozdobnej tapety!  

 

4. Kim są sąsiedzi?

Za zamkniętymi drzwiami z prawej strony i piętro niżej, i na poddaszu. W kamienicach żyją bardzo różni ludzie. Niektórzy dlatego, że chcą, inni, dlatego, że muszą. To, kim są, świadczy nie tylko o historii budynku, ale też, czy jest szansa na to, żeby dbać wspólnie o to miejsce i sprawiać, by stawało się piękniejsze z dnia na dzień, czy… czekają nas historie jak z horroru - zalana kuchnia, imprezy, wezwania policji, czy ryzyko pożaru.

Sprawdź też, czy ktoś jest zameldowany w mieszkaniu, które chcesz kupić!

 

5. Co znajduje się w najbliższej okolicy?

Szkoła podstawowa, park, lokalny sklepik z warzywami, alternatywna kawiarnia, a może podejrzany punkt ksero24, zaniedbane podwórka, nieoświetlone uliczki, pustostany? Przejdź się po okolicy rano i wieczorem, zobacz, jak się tam czujesz. Popytaj sąsiadów. Dowiedz się, jakie są plany zagospodarowania terenu, sprawdź, czy w pobliżu planowane są inwestycje, a jeśli tak, to jakie.

 

6. Czy ktoś tu robi biznes?

Warto zorientować się, czy w danym mieszkaniu zarejestrowana jest jakaś działalność gospodarcza, a także zorientować się, jakie inne firmy mieszczą się w tym samym budynku. Dlaczego? Np. jeśli na parterze jest pub z koncesją na alkohol (bo jakżeby inaczej!) to możesz spodziewać się głośnych wieczorów, a może nawet awantur. Jeśli szukasz cichej oazy - koniecznie zorientuj się w temacie!

7. Jakieś ukryte skarby?

Po pierwsze cegła. Jeśli szukasz złotego pociągu lub innych skarbów z przeszłości, możesz się rozczarować. Mając w planach odkrywanie ścian - cegła powinna być kompletna, ale gdy nie jest - nie martw się - możesz ją uzupełnić. Kolejna niespodzianka to drewno. A raczej konstrukcja stropów z belek drewnianych. Upływ czasu jest nieuchronny, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trzeba je będzie wymienić. To wiąże się z wydatkami i nadprogramowymi dniami remontu. Nie wiesz też, co kryje się pod podłogą. A może tam być wszystko!

 

8. Jakie są dodatkowe koszty?

Nie mam tu na myśli niespodzianek w remoncie, a raczej opłaty, które wiążą się z samym zakupem mieszkania.

Oczywiście, jeśli nie szukasz go na własną rękę, a korzystasz z pomocy doświadczonej agencji nieruchomości, musisz liczyć się z jej prowizją, która zazwyczaj wynosi od ok. 1-3,5%. Warto zaznaczyć, że może być ona podzielona na dwie płatności: przy umowie przedwstępnej (jeśli się na taką decydujemy) i przy podpisaniu aktu notarialnego.

Ponadto, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, a takim jest kamienica, będziesz zobowiązany zapłacić u notariusza PCC, tj. podatek w wysokości 2%. Ten procent jest wyliczany na podstawie wartości rynkowej lub prawa majątkowego. Pamiętajcie, że nie wolno zaniżać wartości mieszkania! Rzeczoznawca z banku, w którym bierzecie kredyt i tak przyjdzie to zweryfikować, a Urząd Skarbowy może Was w każdej chwili skontrolować. Lepiej, żeby nie sprawdziła się tu stara zasada, że chytry dwa razy traci.

Kolejne opłaty to taksa notarialna, wpis do hipoteki, utworzenie księgi wieczystej (jeśli jej nie było).

 

9. Masz samochód?

W takim razie dowiedz się, jak wygląda kwestia parkingu. Czy podwórko jest do dyspozycji mieszkańców i wszyscy zostawiają tam swoje samochody, czy też parking jest przy ulicy?

 

10. Czy na pewno mieszkanie w kamienicy jest dla mnie?

To pytanie musisz zadać sobie. Odpowiadaj szczerze, nie mknij za trendem, nie kieruj się wyłącznie finansami. Zastanów się, jakie są twoje potrzeby, czego oczekujesz od mieszkania. Wtedy każdą decyzję podejmiesz szybciej i bardziej rozsądnie!


 

Kasia Kwiecień

Od niedawna właścicielka swojego mieszkania w kamienicy. Dzieli się doświadczeniami i obserwacjami, historiami z kamienic i pomysłami na urządzanie tych wnętrz. Przeszła drogę, przed którą stoisz, więc postara się po prostu, po ludzku, opisać to, co warto wiedzieć.

www.mieszkaniewkamienicy.com

Ekspert Kamienice
Zawodowo zajmuję się modą i budowaniem wizerunku marek, w wolnym czasie odkrywając tajniki kamienic. A wszystko zaczęło się od szukania własnego mieszkania. Teraz swoimi doświadczeniami dzielę się na blogu mieszkaniewkamienicy.com, mając nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam znaleźć wymarzone "M" i sprawnie przejść przez remonty, a kadry złapane podczas spacerów po Wrocławiu (i nie tylko) zainspirują do odkrywania ukrytych pereł kamienicznej architektury.
Inne artykuły eksperta:
NEWSLETTER | Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. Okazje czekają!