fbpx

Zlew granitowy czy stalowy – jaki wybrać?

Niegdyś w każdej kuchni montowało się zlew stalowy. Wyróżniał się na tle mebli srebrnym odcieniem i charakterystycznym kształtem. W zależności od jego położenia i miejsca, ludzie wybierali wersje jedno lub dwukomorowe albo narożne. Dziś w sklepach budowlanych spotkać można różne rodzaje, wzory i kolory zlewozmywaków. Alternatywą dla stali jest granit. Jednak czy warto zainwestować w zlewy granitowe?

Granit a stal – wady i zalety 

Zacznijmy od stali. Przede wszystkim zlewy stalowe są bardzo łatwo dostępne i wciąż popularne. Kupujący chętnie się na nie decydują ze względu na cenę, odporność na wysokie temperatury, łatwe czyszczenie (środki chemiczne nie uszkodzą powierzchni) oraz duży wybór kształtów. Co więcej, zlewozmywaki wykonane ze stali są uniwersalne i będą pasować do każdej kuchni. Jednak trzeba uważać na te najtańsze wersje. One są bardziej podatne na uszkodzenia, zarysowania oraz gorzej znoszą wysokie temperatury. Dobry, stalowy zlew to wydatek kilkuset złotych. Warto dopytać doradcę podczas zakupów o sprawdzone modele.

Na zlewy granitowe mówi się również kompozytowe

Przypominają one do złudzenia kamień i występują w wielu kolorach i wzorach. To ich główna zaleta, gdyż można je dopasować do koloru blatu lub ogólnego motywu przewodniego kuchni. Do tego są eleganckie i wytrzymałe. Tak samo, jak modele stalowe, granit jest odporny na zarysowania i wysokie temperatury. Czy ta wersja zlewu okazuje się być idealna? Nie do końca. Wiele osób narzeka na beżowe zlewy granitowe. Na podstawie wielu opinii można stwierdzić, że nie są plamoodporne. Wlewanie do nich resztek herbaty czy kawy może powodować odbarwienia, które trudno później usunąć. Ich kolejną wadą jest możliwość pęknięć pod wpływem silnych uderzeń np. gdy ciężki garnek wyślizgnie się z rąk. Osoby, które mają już ten rodzaj zlewu jakiś czas, polecają głównie ich zakup w kolorze czarnym bądź ciemnoszarym. Została jeszcze cena. Zlewy granitowe są dużo droższe, niż tradycyjne stalowe. Imitacja kamienia, różnorodność modeli i wysoka jakość to cechy, które są jednak warte dopłacenia do takich zlewozmywaków. 

Rodzaje zlewozmywaków

Popularne niegdyś zlewozmywaki składały się najczęściej z dwóch komór. W jednej myło się naczynia, a w drugiej płukało w czystej wodzie. Dwie komory są też pomocne przy organizowaniu większych imprez czy obiadów rodzinnych. Obecnie zakupić można zlewy jednokomorowe, z ociekaczem lub nie albo z jedną dużą komorą, a drugą mniejszą. Wszystko zależy od dostępnej powierzchni i preferencji przyszłych użytkowników. Należy jednak dobrze przemyśleć inwestycję w zlew, gdyż ma służyć na lata i jednocześnie może być piękną ozdobą kuchni.

Zlew granitowy czy stalowy – podsumowanie


Tak naprawdę wszystko zależy od budżetu. Obie wersje są trwałe, wytrzymałe i będą pasować do każdego wnętrza. Jeżeli ktoś nie chce przepłacać i nadal cieszyć się jakością, powinien wybrać zlew stalowy. Natomiast ci, którzy cenią sobie ekskluzywne rozwiązania, będą zadowoleni ze zlewu kompozytowego, czyli granitowego.