Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, bo są zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym źródłem ciepła. Jednak wraz z ich rozpowszechnieniem pojawia się potrzeba skutecznej ochrony systemów przed warunkami pogodowymi. Ważną funkcję pełnią zawory antyzamrożeniowe. Choć niepozorne, mogą przynieść olbrzymie oszczędności.
Czym są zawory antyzamrożeniowe?
Nowoczesne pompy ciepła potrafią efektywnie ogrzewać nasze domy nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jeśli urządzenia pracują w sposób ciągły i ma miejsce obieg medium grzewczego, nie grozi im zamarznięcie. Ale ta sytuacja może się zmienić, np. w związku z awarią zasilania.
Zawory antyzamrożeniowe to urządzenia zaprojektowane w celu ochrony systemów grzewczych, szczególnie tych wykorzystujących pompy ciepła typu monoblok, przed uszkodzeniami spowodowanymi zamarzaniem medium grzewczego. Te niewielkie, ale niezwykle istotne komponenty bardzo skutecznie zabezpieczają instalację przed możliwością zamarznięcia.
Jak działają zawory antyzamrożeniowe?
Zasada działania zaworów antyzamrożeniowych opiera się na prostym, ale niezwykle skutecznym mechanizmie. Gdy temperatura wody spada do niebezpiecznie niskiego poziomu (zazwyczaj około 3°C), zawór automatycznie się otwiera, umożliwiając wypływ medium i zapobiegając tym samym zamarznięciu instalacji. Gdy temperatura wzrasta (powyżej 4°C), zawór zamyka się, przywracając normalny tryb pracy systemu.
Kluczowe cechy zaworów antyzamrożeniowych
Zawory antyzamrożeniowe AAV mają kilka istotnych zalet:
- Proste działanie: zawory otwierają się i zamykają przy ściśle określonych temperaturach, tym samym dobrze chroniąc instalację.
- Wysoka przepustowość: współczynnik Kvs na poziomie 55 m³/h gwarantuje efektywny wypływ medium.
- Odporność na ekstremalne warunki: zawory mogą pracować w szerokim zakresie temperatur od -30°C do 60°C.
- Uniwersalność: są kompatybilne z wodą oraz mieszaninami wody i glikolu o stężeniu do 50%.
Więcej informacji o profesjonalnych zaworach antyzamrożeniowych AFRISO znajdziesz na: https://afriso.pl/katalog-produktow-afriso/i-1-wyposazenie-kotlowni-i-zrodla-ciepla/i-1-08-zawory-antyzamrozeniowe.
Zastosowanie zaworów antyzamrożeniowych
Głównym obszarem zastosowania zaworów czerpalnych antyzamrożeniowych są instalacje z powietrznymi pompami ciepła typu monoblok. Zawory montuje się na zewnątrz budynku, jak najbliżej jednostki zewnętrznej pompy ciepła, zarówno na rurze zasilającej, jak i powrotnej. Takie umiejscowienie zapewnia kompleksową ochronę nie tylko samej pompy ciepła, ale również całej instalacji wewnątrz budynku.
Dlaczego warto je zamontować? To stosunkowo niewielki koszt i doskonale znana technologia polecana przez ekspertów. Oto kilka kluczowych powodów, dla których są na dobrą sprawę niezbędne w nowoczesnych systemach grzewczych:
- Ochrona przed kosztownymi awariami: zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym zamarzaniem medium, które mogą prowadzić do poważnych i drogich w naprawie awarii, a nawet trwałego uszkodzenia jednostki.
- Zwiększenie niezawodności systemu: pozwalają na bezpieczną eksploatację pompy ciepła nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.
- Spokój ducha: właściciele domów mogą być spokojni o swoją instalację grzewczą, nawet podczas długiej nieobecności w zimie. To przede wszystkim bardzo skuteczne zabezpieczenie przed awariami zasilania, które mogłyby doprowadzić do zamarznięcia czynnika i tym samym uszkodzenia instalacji.