Każdy, kto planuje zakup grzejnika, staje w obliczu wielu pytań, na które trzeba odpowiedzieć. W poniższym artykule wyjaśnimy – jakie są główne cechy charakterystyczne grzejnika wysokiej jakości.
Moc grzewcza oraz instalacja
Przed zakupem nowego grzejnika należy uwzględnić ważny parametr, jakim jest moc grzewcza wyrażana w watach (W) i zależna od tzw. parametrów pracy obiegu. Moc grzewcza, czyli zdolność urządzenia do oddawania ciepła danemu wnętrzu, powinna być przede wszystkim dopasowana do mocy zaplanowanej podczas projektowania instalacji grzewczej oraz dostosowana do charakteru i wielkości pomieszczenia. Przed ostateczną decyzją warto, oprócz mocy grzewczej, wziąć pod uwagę prymarną funkcję grzejnika i zastanowić się czy ma on stanowić najważniejsze źródło ciepła w danym pokoju, czy jedynie go dogrzewać.
W przypadku wynajmowanych mieszkań lub domów, na budowę których nie mieliśmy wpływu, musimy dostosować się do przygotowanej instalacji oraz zaplanowanego systemu. Nie każdy zakupiony kaloryfer będzie nadawał się do każdej instalacji bez konieczności kosztownych i czasochłonnych poprawek. By oszczędzić sobie nerwów i wydatków, warto przed wyborem grzejnika dokładnie sprawdzić, jak wyglądają rury doprowadzające i odprowadzające wodę, a także, w jaki sposób są poprowadzone. Na przykład, jeśli rury znajdują się na powierzchni ściany lub górnej i dolnej krawędzi grzejnika (co jest charakterystyczne dla starszych instalacji), najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia z podłączeniem bocznym.
Rodzaj grzejnika i miejsce
Sposób poprowadzenia rur oraz materiał, z którego zostały wykonane, warunkują rodzaj grzejnika, na jaki możemy sobie pozwolić. I tak, w przypadku rur miedzianych, lepiej unikać grzejników aluminiowych. Powróćmy jednak do samych typów grzejników. Oprócz wspomnianych aluminiowych, w ofertach sklepów znajdziemy także stalowe, żeliwne, łazienkowe oraz dekoracyjne. Wygodnym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują biura i nie chcą ingerować w zaplanowane instalacje grzewcze albo też potrzebują dodatkowego źródła ciepła, są mobilne grzejniki olejowe, zasilane prądem elektrycznym i podłączane do gniazdka za pomocą wtyczki.
Brakuje jeszcze odpowiedniego miejsca, w którym zostanie zainstalowany grzejnik. Gdy już podejmiemy decyzję, jakie umiejscowienie najlepiej wpisze się w nasze potrzeby i możliwości, sprawdźmy czy wymiary upatrzonego grzejnika będą zgodne z miejscem, którym dysponujemy. I na koniec – design. Rozwój technologii oraz kreatywność producentów sprawiają, że wśród propozycji sklepów znajdziemy grzejniki o dużej funkcjonalności oraz interesujących walorach estetycznych. Dzięki temu zakupione urządzenia nie tylko zapewnią nam ciepło, ale przede wszystkim staną się oryginalnymi elementami wyposażenia wnętrz i podkreślą minimalistyczny, klasyczny lub nowoczesny styl pomieszczeń.