fbpx

Zaimpregnuj gres na lata

Zaimpregnuj gres na lata

Czym jest gres?

Zaimpregnuj gres na lata

Gres to ceramiczna płytka, powstała z mieszanki licznych surowców oraz materiałów zwanych ogólnie kamionką szlachetną. Płytkę, po jej uformowaniu, należy poddać wypalaniu. Dzięki całemu procesowi powstawania, materiał ten jest odporny na mróz, nasiąkanie czy ścieranie. Wyróżniamy wiele jego rodzajów, np. gres polerowany, gres szkliwiony oraz gres techniczny.

Na rynku są obecnie dostępne różne kolory, wzory, rozmiary i tekstury gresu. Nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego upodobaniom i wymaganiom. Szeroki wybór opcji pozwoli na dopasowanie gresu do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest ono utrzymane w klasycznym, czy nowoczesnym tonie.

Impregnacja gresu

Zaimpregnuj gres na lata

Nie każdy gres wymaga impregnacji, ale w przypadku niektórych jego rodzajów jest to najlepsze i najrozsądniejsze wyjście. Impregnacji bez wątpienia wymaga gres polerowany. Takie płytki wyglądają bardzo elegancko, estetycznie i posiadają intensywne, różnorodne kolory. Niestety, ich porowata powierzchnia sprawia, iż są one bardzo podatne na uszkodzenia i ścieranie. Aby uniknąć takich kłopotów, warto zastosować zabieg impregnacji. Dzięki niej będziemy cieszyć się pięknym i czystym gresem przez długie lata.

Impregnacja to nic innego, jak zabezpieczenie powierzchni specjalistycznymi środkami. Preparat wypełni wszystkie mikropory, dzięki czemu ryzyko powstawania trwałych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, będzie znacznie mniejsze. Najlepsze środki do impregnacji to te powstałe na bazie wody, olejów, wosków lub rozpuszczalników.

Jak zaimpregnować gres?

Zaimpregnuj gres na lata

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, musimy upewnić się, że płytka, na której będziemy pracować, jest czysta: odkurzona, odpylona i odtłuszczona. Inaczej środki, jakie zastosujemy, mogą się nie utrzymać, a co za tym idzie – nie będą dokładnie spełniać swojej funkcji.

Pierwszym etapem, który należy ukończyć, jest naniesienie na podłoże specjalistycznego preparatu. Powinien on pozostać na płytkach przez średnio 30-60 minut. Po upływie tego czasu należy oczyścić podłoże szczotką przy pomocy wody.

Pielęgnacja gresu na co dzień nie jest skomplikowana. Należy regularnie czyścić go zwykłymi detergentami, trzymając się zamieszczonych na opakowaniu instrukcji. W przypadku poplamienia gresu farbującymi cieczami, jak kawa czy wino, nie wolno jej pod żadnym pozorem rozcieńczać. Wystarczy nanieść detergent i zmyć go po wyschnięciu za pomocą gąbki nawilżonej ciepłą wodą.