fbpx

Zadbany ogród jako wizytówka właściciela posesji- jak o niego zadbać na wiosnę?

Wiosna to piękny okres, w którym wszystko powoli z powrotem budzi się do życia. Na drzewach pojawiają się pierwsze liście, a spod zziębniętych jeszcze traw przebijają się pierwsze kwiaty. Jednak jeszcze zanim to nastąpi, ogrodnicy mają pełne ręce roboty. Muszą bowiem odpowiednio uprzątnąć ogród po niedawnej zimie oraz przygotować go na kolejny sezon. W jaki sposób się do tego zabrać? I o czym nie można zapomnieć?

Wiosenne porządki- od czego zacząć?

Pierwsze prace porządkowe przypadają zazwyczaj na końcówkę marca lub początek kwietnia. W zależności od tego, kiedy ustaną największe mrozy. Porządkowanie ogrodu na wiosnę zacząć należy od rzeczy najbardziej podstawowych takich jak chociażby usunięcie folii, która podczas zimy chroniła rośliny przed zimnem, lub zebrania widocznych na pierwszy rzut oka zeschniętych, lub połamanych części roślin zalegających na trawnikach czy grządkach. 

Na uwagę zasługuje również staw lub oczko wodne, jeśli takowe się posiada. Wodę należy oczyścić z uschniętych roślin, które wpadły tam przez ostatnie miesiące. Dzięki temu powierzchnia wody od razu zrobi się bardziej przejrzysta, a okolica będzie sprawiać przyjemniejsze wrażenie. 

Kiedy te rzeczy są już zrobione, możne przejść do bardziej złożonych prac, które są jednak równie istotne w kwestii uporządkowania ogrodu na wiosnę. 

Jak zadbać o trawnik?

Pierwszym co trzeba zrobić, to zgrabić cały trawnik, w ten sposób zbierając uschnięte liście czy zgniłe resztki trawy, które jeszcze się ostały. Na powierzchni trawnika często wykwita również mech, dla którego wilgotna gleba stanowi idealne podłoże do rozwoju. Jego także należy usunąć, aby nie pobierał ogromnej ilości wody, której potrzebować będzie sama trawa, by wyrosnąć na pełną żywych barw oraz zdrową. 

W trakcie jesieni oraz zimy na murawie mogły powstać puste tzw. łyse miejsca. Dobrze jest uzupełnić takie luki odpowiednio dobranym podłożem, na który składają się mieszanki torfowe. Po wysianiu na nich nasion traw, powinny one szybko i bezproblemowo się na nich przyjąć, pięknie wkomponowując się w całokształt ogrodu.

Dzięki tym zabiegom trawa w ogrodach przybierze na wiosnę soczysty i miły dla oka kolor, stanowiąc fantastyczne tło dla kwitnących kwiatów czy owocujących drzewek.

Jak przycinać krzewy ogrodowe?

Do przycięcia mniejszych krzewów najczęściej wystarczy zwykły sekator. W przypadku większych sięga się z kolei po mechaniczne piły, które znacznie przyspieszają oraz ułatwiają cały proces.

Na samym początku powinno się usunąć zainfekowane gałęzie, które rozpoznać można chociażby po łuszczącej się korze lub wyraźnych odbarwieniach. Nie należy się martwić, że w ten sposób niszczy się roślinę. Wręcz przeciwnie. Odcinając zakażone części, chroni się całość i wspomaga jej dalszy rozwój. Przed przycinaniem krzewów należy się wpierw zapoznać z ich specyfikacją. Niektóre bowiem takie jak chociażby pigwowce czy agrest źle znoszą znaczące przycięcia, dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożniej. Innym z kolei takim jak np. lawenda, intensywne cięcie nie jest straszne.

Jakie narzędzia przygotować przed generalnym sprzątaniem ogrodu?

Do takich porządków należy uprzednio odpowiednio się przygotować. Rzeczy, które mogą okazać się podczas niego niezbędne jest całkiem sporo. Najważniejszymi z nich są jednak:

  • grabie
  • sekator
  • myjka ciśnieniowa
  • twarda szczotka
  • pilarka akumulatorowa

Wszystkie te rzeczy, jak i wiele innych pomocnych narzędzi do pielęgnacji ogrodu na wiosnę można znaleźć na stronie stiga.pl. Dzięki nim, porządki ogrodowe staną się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze, a na zachwycający efekt nie nie trzeba będzie długo czekać.