fbpx

Z czego wykonać zabudowę małego ganku?


Ganek z ekspozycją północną lub wschodnią jest narażony na silny wiatr, przez co nie zapewnia optymalnego komfortu jego użytkownikom. Ponadto nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed wychładzaniem przedsionka, jeśli nie wykona się jego pełnej zabudowy. Nowoczesny ganek z zabudowanymi ściankami zapobiega utracie ciepła z domu i przy okazji pełni funkcję schowka. Aby korzystanie z dodatkowej przestrzeni było komfortowe, powinno się zadbać o odpowiednią zabudowę ganku. Z czego ją wykonać?

Zabudowa ganku z płyt plexi

Prostym sposobem na wykończenie zabudowanego ganku i osłonięcie go od wiatru jest wykonanie ścianek z plexi. Płyty plexi dobrze sprawdzają się jako wypełnienie metalowej konstrukcji. Są solidne, odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe w obróbce. Przeźroczyste plexi zapewnia niezakłócony dostęp światła dziennego, dlatego na małym ganku bez tradycyjnych okien nie trzeba używać lamp w ciągu dnia. Ganek jest doskonale doświetlony od świtu do zmierzchu, co sprawia, że wydaje się optycznie większy.

Zabudowa ganku z plexi jest lekka, dlatego można wykonać ją nawet na ganku drewnianym. Płyty z tworzywa sztucznego nie powodują jego nadmiernego obciążenia. Dzięki temu konstrukcja ganku nie traci na solidności, a zabudowa służy niezawodnie przez lata. Plexi zapewnia ponadto dostęp światła dziennego, gdyż jest dostępne w wersji przeźroczystej lub opalizującej, która delikatnie rozprasza promienie światła bez ich zatrzymywania.

Klasyczna zabudowa szklana

Klasyczna zabudowa ze szkła sprawia, że ganek wygląda elegancko i jest dobrze doświetlony. Szkło może być umieszczone na tradycyjnych metalowych ramach. Równie dobrze w podwyższonym murze można osadzić okno. Pełna zabudowa ze szkła prezentuje się stylowo, lecz jej czyszczenie sprawia trudności, gdyż często nie da się jej otworzyć. W przypadku okien traci się część światła dziennego blokowanego przez mury, lecz mycie otwieranej do wewnątrz szyby jest prostsze.

Szklana zabudowa zatrzymuje ciepło wewnątrz ganku, a w słoneczne dni wczesną wiosną i późną jesienią zapewnia przyjemną temperaturę. Zapobiega nadmiernemu wychładzaniu przedsionka. Jeśli ganek ma wystarczające rozmiary, może pełnić funkcję małej oranżerii z niedużym stoikiem kawowym i miejscem do siedzenia dla jednej lub dwóch osób.

Plexi czy szkło – co wybrać?

Zabudowa ze szkła ma wysoką wytrzymałość, lecz samo szkło jest narażone na rozbicie. Wykonana z niego zabudowa ganku słabo sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez dzieci, które spędzają sporo czasu w ogrodzie, grają w nim w piłkę i biorą udział w innych zabawach. Płyty plexi są mniej podatne na pękanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zabudowa z plexi służy długo bez ryzyka, że ulegnie stłuczeniu na kilka miesięcy po zamontowaniu.

Szklana zabudowa wygląda elegancko, jednak koszty jej wykonania i konieczność jej żmudnego czyszczenia często zniechęcają do tworzenia zabudowy ganku ze szkła. Plexi skutecznie zastępuje szkło i kosztuje mniej. Można zamontować je samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi, dlatego nie trzeba zatrudniać fachowca do zabudowania ganku. Majsterkowicz sam poradzi sobie z jego zamknięciem, co obniży wydatki na planowany remont. Dodatkowo płyty z plexi dobrze się tnie pod każdym kątem i prosto, dlatego łatwo dopasowuje się je do powierzchni o dowolnym kształcie i rozmiarze. W przypadku szkła często nie ma takiej możliwości, a puste przestrzenie trzeba wypełniać innym materiałem, który uzupełni luki w zabudowie ganku.