fbpx

Wyburzanie ściany w domu – czy warto łączyć pomieszczenia?

Każdemu z nas od czasu do czasu marzą się zmiany we własnym domu. Nie zawsze jednak satysfakcjonuje nas odmiana koloru ścian czy nowe meble. Czasem zdarza się tak, że żałujemy, że w naszym mieszkaniu brakuje przestrzeni. Pojawia się wówczas pomysł wyburzenia niektórych ścian i połączenia pomieszczeń. Czy to dobra myśl? Co daje taki zabieg? Na co trzeba uważać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego warto wyburzyć ściany?

Decyzja o wyburzeniu ścian w domu lub mieszkaniu może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy nową, większą, otwartą przestrzeń, którą możemy zaaranżować według trendów w nowoczesnym budownictwie, które kierują się ku stworzeniu jak największej części wspólnej dla wszystkich domowników.

Poza tym, zyskujemy również większą swobodę w aranżacji nowopowstałej powierzchni. W przypadku, w których niektóre z pomieszczeń w naszym domu były ciemne i słabo doświetlone sprawiamy, że mieszkanie ożywa i staje się znacznie bardziej radosnym miejscem. 

Jakie pomieszczenia najlepiej ze sobą połączyć?

Wszystko zależy oczywiście od tego, na jakie opcje w przypadku danej nieruchomości możemy sobie pozwolić, jednak zazwyczaj najlepszym pomysłem jest połączenie kuchni, jadalni oraz salonu. Jeśli to niemożliwe, ze względu na konstrukcję nośną budynku, warto zastanowić się nad całkowitą zmianą układu pomieszczeń, po to by stworzyć przestrzeń do wspólnego gotowania, spożywania posiłków oraz odpoczynku. Wyburzanie ścian powinno służyć bowiem przede wszystkim zwiększeniu funkcjonalności mieszkania.

Czasem jednak warto zdecydować się również na inne rozwiązania, dzięki którym możemy np. poszerzyć korytarz i połączyć go z częścią dzienną czy powiększyć ciasną sypialnię na rzecz nieustawnego, ciemnego pokoju. Słowem, wszystko zależy od naszych potrzeb. 

Czy można burzyć wyłącznie ściany działowe?

Nie tylko. Nie da się jednak ukryć, że wyburzanie tego typu ścian jest znacznie łatwiejsze oraz łączy się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia konstrukcji budynku. Niemniej jednak, jeśli chcemy naruszyć ścianę nośną, jest to możliwe pod warunkiem, że zastosowane zostaną specjalne podciągi lub kolumny. Naruszenie ścian nośnych może też wymagać pozwolenia. Tak czy inaczej, zanim przystąpimy do wyburzenia ścian w domu, warto skonsultować się fachowcem, czyli architektem lub inżynierem budownictwa.

Na jakie trudności możemy się natknąć?

Decydując się na wyburzanie ścian w domu musimy pamiętać, że w ich wnętrzach ukryte może być naprawdę sporo. Przede wszystkim elementy instalacji elektrycznej – dlatego też dopływ prądu podczas burzenia ściany koniecznie powinien zostać wyłączony. Poza tym, w ścianach mogą znajdować się rury centralnego ogrzewania czy kominy wentylacyjne. Wszystkie te instalacje wymagają późniejszego przeniesienia, co bywa dość kosztowne i pracochłonne.

A zatem, jeśli w domu pokoje mają niewielki metraż, są ciemne lub nieustawne, wyburzenie ścian może okazać się dobrym pomysłem, który pozwoli nam na nowoczesne zaaranżowanie przestrzeni. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to zadaniem łatwym, a w trakcie wykonywania prac możemy trafić na komplikacje. Dlatego też decyzję warto podjąć po konsultacji ze specjalistą.