fbpx

Wybieramy klimatyzator – poznaj rodzaje i ceny

Klimatyzator stacjonarny kontra przenośny

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora, jest jego rodzaj. Podstawowym podziałem owych urządzeń jest ten na klimatyzatory przenośne i stacjonarne. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. To, który jest lepszy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

Główną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Możemy dowolnie przemieszczać je po całym domu, bez żadnego problemu. Takie urządzenia są dość tanie i nie wymagają żadnego przerabiania ścian czy okien. Klimatyzatory przenośne dzielą się na dwa typy: monoblok i split. Te pierwsze, tańsze, nie potrzebują dostępu do świeżego powietrza. Jest ono bowiem pobierane bezpośrednio z pomieszczenia i schładzane. Dopiero zebrane w urządzeniu ciepło należy odprowadzać na zewnątrz za pomocą wystawionej za okno rury. W tym wypadku najczęściej trudno mówić o szczelności takiej instalacji, przez co ciepłe powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczenia, co czyni chłodzenie mniej efektywnym.

Klimatyzator typu split posiada jednostkę wewnętrzną, którą należy umieścić w pomieszczeniu oraz zewnętrzną, umieszczaną za oknem. Obie jednostki są połączone rurą osłonową, w której znajdują się małe rurki freonowe. Aby urządzenie działało, jak należy, wystarczy jedynie uchylić okno. Jedną z największych zalet klimatyzatorów typu split jest mniej hałaśliwa praca, spowodowana tym, że sprężarka, która jest najgłośniejszym elementem urządzenia, jest umieszczona na zewnątrz. Dobry, przenośny klimatyzator kosztuje co najmniej tysiąc złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata.

Z kolei podstawową zaletą klimatyzatorów stacjonarnych jest ich wysoka wydajność. Urządzenia te również posiadają modele typu split. Przewody są jednak ukryte w murach. Przy wyborze tego urządzenia możemy mieć kilka jednostek wewnętrznych (multisplit), dzięki czemu istnieje możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie. Jednostkę zewnętrzną montuje się zazwyczaj na zewnątrz budynku. Dużą zaletą takich klimatyzatorów jest ich cicha praca.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Każdy z nas zwróci uwagę na inne aspekty klimatyzatora, ale wszystko i tak sprowadza się do jednego: urządzenie ma efektywnie schładzać pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Jednym z najważniejszych aspektów jest niewątpliwie moc urządzenia. Musi być ona ustalana na podstawie powierzchni, jaką chcemy ochłodzić – im większe pomieszczenie, tym większa musi być moc. Podobnie sprawa ma się przy wydajności, która powinna być po prostu jak najwyższa. Ważne jest również natężenie hałasu – niektóre urządzenia potrafią być naprawdę hałaśliwe, co może być męczące. Dźwięk będzie donośniejszy, jeśli ustawimy klimatyzator w rogu pomieszczenia (wówczas hałas będzie odbijał się od ścian).

Kolejny istotny element to czynnik chłodzący. Najefektywniejszym jest R410A, który będzie skutecznie działał przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną – im wyższa będzie, tym mniejszych rachunków należy się spodziewać. To ważne, bo urządzenie będzie pracować przez kilka miesięcy, co najmniej kilka godzin dziennie.

Funkcje dodatkowe – fanaberie czy ważne aspekty?

Wiele dodatkowych funkcji, jak wskazuje nazwa, nie ma kluczowego znaczenia przy pracy klimatyzatora. Są one jednak wygodne i warto je rozważyć. Dodatkowe funkcje to np. pilot, którym możemy sterować klimatyzatorem bez wstawania z miejsca czy termostat, pozwalający na utrzymywanie stałej, wybranej przez nas temperatury. Dzięki timerowi możemy ustalić, jak długo ma działać klimatyzator. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję ogrzewania, która jest doskonałą opcją, gdy za oknem skrzypi mróz.

Ile kosztuje klimatyzator?

Klimatyzator można kupić już za 500 złotych. Jak to jednak bywa w przypadku cięcia kosztów, prawdopodobnie dość szybko będziemy zmuszeni go wymienić. Solidne urządzenie ochładzające kosztuje około 1000 złotych. Im więcej dodatkowych funkcji chcemy posiadać, tym wyższa będzie cena.