fbpx

Silikon szklarski i kit szklarski – co warto wiedzieć?

Silikon szklarski to uszczelniacz o zwiększonej przyczepności do materiałów takich jak szkło, terakota, glazura, ceramika czy tworzywa sztuczne. Jest odporny na promienie UV i temperaturę. Z łatwością wykonuje elastyczne spojenia, na przykład w momencie szklenia okien. Natomiast kit szklarski to gęsta masa, używana najczęściej do wypełniania szpar i szczelin o dużej głębokości i szerokości. Aby dowiedzieć się więcej o tych produktach, zapraszamy do lektury.

Co musisz wiedzieć o silikonie szklarskim

Silikon szklarski to inaczej masa uszczelniająco-klejąca, która posiada neutralny odczyn. Pozwala utwardzać, nie powodując przy tym korozji i odbarwień. Dzięki swoim właściwościom umożliwia uszczelnianie i łączenie ze sobą elementów, takich jak szkła, ramy okienne, szafki, witryny itp. Silikon szklarski przeznaczony jest głównie do powierzchni nieporowatych i gładkich. Po nałożeniu na materiał tworzy elastyczne wiążące spoiwo, które odporne jest na działania wysokich oraz niskich temperatur, a także na działanie promieni UV.

Przy silikonowaniu powierzchni musimy pamiętać, aby była ona czysta. Każdy rodzaj brudu od kurzu przez pył i tłuszcz może osłabić przyczepność i nie zapewnić oczekiwanych rezultatów. Producenci podają, że drewno, szkło czy powierzchnie glazurowane należy przed nałożeniem preparatu odtłuścić benzyną lub alkoholem. Ewentualność stanowią również rozpuszczalniki, jednak w tym wypadku należy się zastanowić czy nie zniszczą naszej powierzchni. Po usunięciu starego uszczelnienia nakładamy nową warstwę, którą wygładzamy szpachelką lub innym narzędziem, koniecznie wykonanego ze stali nierdzewnej lub sztucznego tworzywa.

Kit i jego zastosowanie

Kit szklarski łączy i wypełnia przestrzenie głębokie i długie za pomocą spoin. Ze względu na swoją plastyczność, idealnie wpasowuje się w struktury i zapewnia ich mocne łączenie. Najczęściej twardnieje pod wpływem powietrza, ale niektóre jego rodzaje pozostają do końca elastyczne, ze względu na rodzaj materiału, jaki wiążą. Największą zaletą kitów jest podobnie jak w przypadku silikonu, ich odporność na działanie środowiska. Musimy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do niego nie nadają się do tak zwanych wypełnień szpachlowych.

Kit szklarski to podstawa szklenia między innymi okien drewnianych. Składa się w głównej mierze z pokostu lnianego, czyli produktu otrzymywanego przez zagęszczenie oleju lnianego z substancją przyspieszającą wysychanie oraz kredy. Kit szklarski przeznaczony jest do uszczelniania starych, jak i nowych ram okiennych. Przed uszczelnieniem, należy pamiętać o unieruchomieniu szyby w ramie. Można do tego wykorzystać dostępne w sprzedaży haki lub gwoździe szklarskie. Warto dodać, że kit jest materiałem mocno plastycznym i nie sprawia problemów z dopasowaniem do struktury.