fbpx

Wentylacja pomieszczeń i ochłodzenie. Jak sobie poradzić w domu podczas upałów?

Wentylacja pomieszczeń i ochłodzenie ich to niezbędny aspekt, aby latem dać sobie radę z upałami. Fale upałów dają się we znaki każdemu, niezależnie od wieku, chociaż starsze osoby i małe dzieci są bardziej narażone na ich skutki, ze względu na gorszą termoregulację organizmu. Podczas gorących, letnich dni mamy mniej energii i ciężko skupić się nam na pracy czy obowiązkach. Oprócz zimnych napojów, niezastąpiona jest dobra wentylacja pomieszczeń oraz klimatyzacja, która da wytchnienie nawet w najbardziej gorące dni. W naszej strefie klimatycznej coraz częściej doświadczamy fal upałów, przy których temperatura może sięgać prawie 35-38 stopni Celsjusza. Przy takich upałach warto zostać w domu i próbować się ochłodzić. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy przebywać na parterze domu, gdyż gorące powietrze kumuluje się na górze. Pomocne mogą być także zimne okłady na kark, wykonane z ręcznika zanurzonego w lodowatej wodzie lub zamrożonych butelek z wodą. W poniższym artykule dowiesz się jak powinna działać prawidłowa wentylacja pomieszczeń oraz na jakie klimatyzatory pokojowe i wiatraki warto zwrócić uwagę. Podpowiemy także niezbędne “life-hacki” na radzenie sobie z nadchodzącymi upałami.

Wentylacja pomieszczeń – niezbędny element każdego domu i mieszkania

Wentylacja pomieszczeń to stały dopływ świeżego powietrza do budynku. Wentylacja pozwala na sprawne usuwanie zanieczyszczeń i zapachów, oraz co ważne chroni przed nadmierną wilgocią, która może powodować powstawanie grzybów i pleśni. Cyrkulacja świeżego powietrza pozwala na zapobieganie alergiom i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Wentylacja powinna być standardem w każdym budynku. Wentylacja grawitacyjna nazywana też naturalną to najczęściej spotykany typ wentylacji. W przypadku upałów, z którymi coraz częściej mamy do czynienia, zwykła wentylacja może być niewystarczająca. Aby poprawić komfort przebywania w budynku, gdy na zewnątrz panują upalne warunki warto pomyśleć o systemach klimatyzacji lub zakupie wentylatorów elektrycznych.

Wentylacja pomieszczeń – na upały – klimatyzacja!

Wentylacja pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora wiązała się kiedyś z wysokimi kosztami i miała rangę urządzenia luksusowego. W przeciągu ostatnich lat coraz więcej ludzi decyduje się na montaż klimatyzacji, a wybór klimatyzatorów stale się powiększa. Najważniejszym aspektem przy wyborze klimatyzatora jest liczba pomieszczeń oraz powierzchnia mieszkania lub domu, którą ma on ochładzać. Klimatyzatory możemy podzielić na dwie wersję: split i multi-split. Klimatyzacja typu split przeznaczona jest do działania w jednym pomieszczeniu. Składa się z dwóch elementów: agregatu, czyli części zewnętrznej oraz klimatyzatora umieszczonego wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzacja typu multi-split posiada więcej klimatyzatorów wewnętrznych, więc pozwala na działanie w kilku pomieszczeniach. Oprócz ilości pomieszczeń, które chcemy ochłodzić należy także zwrócić uwagę na ich powierzchnię. Wraz ze wzrostem metrażu powinna rosnąć moc klimatyzatora. Ważne, aby klimatyzator był jak najbardziej cichy, wydajny i energooszczędny. Klimatyzacja mimo ulgi i wytchnienia jakie przynosi podczas upałów, nie zastąpi odpowiedniego nawodnienia. Warto pamiętać także o naszych domowych zwierzętach, które muszą mieć zawsze stały dostęp do czystej, często wymienianej i zimnej wody do picia. Należy unikać także spacerów w godzinach największego nasłonecznienia.

Wentylacja pomieszczeń podczas upałów – wiatrak przyniesie Ci ulgę

Wentylacja pomieszczeń, zwłaszcza podczas pracy to konieczność podczas fali upałów, z którą coraz częściej mamy do czynienia. Oprócz obniżania temperatury wiatrakami i klimatyzatorami należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Warto postawić na napoje uzupełniające elektrolity i potas. Warto zamknąć okna i zaciągnąć żaluzję w pomieszczeniach najbardziej nasłonecznionych i otworzyć je dopiero po ochłodzeniu się temperatury na dworze. W przypadku braku klimatyzacji, wentylatory elektryczne świetnie sprawdzą się, aby poczuć trochę wytchnienia. W zależności od naszych potrzeb i budżetu, do wyboru mamy wentylatory stojące lub kolumnowe, które różnią się mocą i designem. Wentylator z pewnością pozwoli na odpoczynek lub pracę nawet w upalne, letnie dni. Dobrym pomysłem do pokoju dziecięcego lub biura jest wiatrak o małych rozmiarach, który możemy postawić na biurku i cieszyć się przyjemnym chłodem. Taki wentylator dodatkowo schłodzi komputer czy laptop, których używamy do pracy. W wyjątkowo upalne dni, przed wentylatorem można postawić miskę wypełnioną zimną wodą. Podczas działania wentylatora powietrze stanie się bardziej wilgotne, a przez to spotęgowany zostanie efekt chłodzenia. Najlepszą radą na upały jest jednak odpoczynek i minimalizacja wysiłku fizycznego. Nasz organizm potrzebuje czasem nawet kilku dni, aby przyzwyczaić się do funkcjonowania w warunkach wysokiej temperatury, dlatego należy dać sobie czas i nie nadwyrężać się.