fbpx

Warunki techniczne dla garaży w domach 2018

Garaż to element budynku, który warto uwzględnić przy budowie nowego domu. Nawet, jeżeli obecnie nie mamy auta, to niewykluczone, że w bliskiej przyszłości wejdziemy w jego posiadanie. Garażowane samochody o wiele dłużej pozostają w dobrym stanie niż te, które trzymane są na zewnątrz. Jednak postawienie garażu nie jest znowu taką błahą sprawą. Trzeba spełnić szereg urzędowych wymagań. Jakich dokładnie? Wszystko wyjaśniamy w tekście poniżej. Zachęcamy do czytania!

Poznaj najnowsze warunki techniczne dla garaży w domach!

Każdy garaż przydomowy lub wolnostojący, który powstanie na terenie naszego kraju, musi być zgodny z określonymi normami – fachowo są one nazywane warunkami technicznymi dla garaży w domach. Warto wiedzieć. Od 9 grudnia 2018 roku, ulegną zmianie. Dlatego, jeśli planujesz w najbliższym czasie budowę domu, warto zaznajomić się z tą wiedzą – po to, aby w urzędzie uchronić się przed niemiłą niespodzianką.

Jedne z najważniejszych wymagań, jeżeli chodzi o garaże przy domach jednorodzinnych, dotyczą ich rozmiarów. Otóż, w przypadku budynków stawianych w najbliższej przyszłości, miejsca postojowe dla samochodów osobowych nie będą mogły być mniejsze niż 2,5×5 m. Dodatkowo odległość między dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą musi wynosić co najmniej 0,3 m. Z kolei jeżeli mamy do czynienia z garażem wielostanowiskowym, w którym są słupy – krawędź musi znajdować się min. 0,1 m od najbliższego filaru. Wymagana jest także możliwość swobodnego otwarcia drzwi samochodu.

Warunki techniczne dla garaży – pojazdy osób niepełnosprawnych

Nieco inaczej wyglądają warunki techniczne dla garaży w domach, jeśli chodzi o przechowywanie pojazdów, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne. Otóż w takim przypadku, stanowisko na samochód osobowy musi wynosić co najmniej 3,6×5 m. Dodatkowo konieczne jest pozostawienie co najmniej z jednej strony miejsca na dojazd wózkiem inwalidzkim z drogi manewrowej – musi być to minimum 1,2 m.

Warto także znać przepisy dotyczące tego, gdzie wolno nam postawić garaż. Otóż ściana takiego budynku nie może się znajdować bliżej niż 3 m od granicy działki, a jeżeli są wbudowane okna lub drzwi – to odległość ta wzrasta nawet do 4 m. Od tej zasady na szczęście istnieją wyjątki – dotyczą one na przykład sytuacji, gdy cała działka ma szerokość nie większą niż 16 m. Ponadto istnieje również cała gama zapisów dotyczących wyposażenia garażu wewnątrz. Musi on na przykład posiadać elektryczną instalację oświetleniową, konieczne będzie także zapewnienie płynnej wymiany powietrza, o czym warto pamiętać. Przepisy te nie są świeże – obowiązują już od dłuższego czasu.