fbpx

Warsztat majsterkowicza – przegląd niezbędnych narzędzi

Narzędzia stolarskie – niezbędne do domowych napraw

Zacznijmy od początku, a więc od narzędzi stolarskich. To właśnie one są bowiem najczęściej wykorzystywane przez początkujących majsterkowiczów. Z całą pewnością będziesz potrzebować młotka. Narzędzie to występuje obecnie w wielu różnych wariantach, jednakże na początek dobrze postawić na młotki ślusarskie. Poza tym zadbaj o to, by nie zabrakło w twoim warsztacie wkrętaków w różnych wymiarach (powinny być to zarówno wkrętaki płaskie, jak i te z rowkiem krzyżowym). Przydadzą się również cęgi, dzięki którym usunięcie gwoździa nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Narzędzia miernicze – bądź dokładny

W majsterkowaniu liczy się dokładność – wie o tym każdy, kto chociaż trochę zajmował się tego typu pracami. Dlatego też w warsztacie nie powinno zabraknąć narzędzi mierniczych, które ułatwią ci pracę. Podstawowym z nich jest miara taśmowa. Poza nią warto wyposażyć się w suwmiarkę, niezbędną podczas mierzenia otworów, oraz poziomicę, dzięki której wykonane przez ciebie prace będą idealnie proste. Dobrze posiadać również calówkę, która znacznie lepiej niż długa miara taśmowa sprawdza się przy mierzeniu niewielkich przedmiotów.

Narzędzia elektryczne, czyli czas na wyższy stopień zaawansowania

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach większość prac wykonujemy przy wykorzystaniu elektronarzędzi, które usprawniają nasze działania. Jakie powinny znaleźć się w warsztacie majsterkowicza? Przede wszystkim warto zainwestować w dobrą wiertarko-wkrętarkę, która pomoże nam zarówno przewiercić dziurę do kołka, jak i odkręcić śruby. Kolejnym niezbędnym sprzętem jest pilarka tarczowa – czyli urządzenie, dzięki któremu bez trudu poradzimy sobie z przecięciem drewna, betonu czy metalu.

Jeśli zamierzamy wykonywać bardziej skomplikowane prace – warto zainteresować się zakupem szlifierki (ręcznej lub przykręconej do stołu) oraz frezarki.

Narzędzia, które przydadzą się podczas drobnych napraw auta

Majsterkowicz to osoba, która potrafi poradzić sobie z drobnymi usterkami auta. Wyposaż więc swój warsztat majsterkowicza również w zestaw kluczy nasadowych oraz śrubokrętów. Przyda się również podnośnik, dzięki któremu bez trudu zmienisz oponę oraz podstawowy miernik elektryczny, który pozwoli na sprawdzenie napięcia w akumulatorze.

Podsumowując, tak wyposażony warsztat pozwoli nam poradzić sobie z większością drobnych, domowych (i nie tylko) prac. Oczywiście, im dłużej zajmujemy się majsterkowaniem, tym więcej dodatkowych narzędzi i akcesoriów możemy potrzebować – niemniej jednak te, które przedstawiamy wyżej, to absolutnie niezbędne minimum.