fbpx

Trendy w budownictwie – ekologiczne budynki

Świadomość obowiązków wynikająca z postępujących zmian klimatycznych, stopniowo dotyka wszystkich aspektów naszego życia. Dbałość o otoczenie, zasoby i środowisko naturalne to coraz chętniej poruszane tematy. Zatem, co oznacza pojęcie budynek ekologiczny? A co kryje się za ideą zrównoważonego budownictwa. Jakie mamy trendy w sektorze budowlanym?

Zrównoważone budownictwo – podstawowe zagadnienia

Zrównoważone budownictwo oznacza podejmowanie działań ograniczających negatywny wpływ budynków na środowisko naturalne przez cały cykl ich życia. Zaliczając procesy związane z przygotowaniem projektu, po plac budowy i późniejszą eksploatację. 

Należy podkreślić również ideę, która mówi o zaspokojeniu  aspiracji rozwojowych w sposób umożliwiający realizację takich samych celów przyszłym pokoleniom. Ważne jest również multidyscyplinarne podejście, czyli łączenie nauk społecznych i przyrodniczych, celem kształtowania wspólnej i bezpiecznej wizji przyszłości, z dbałością o zasoby natury. 

Budynek ekologiczny – jakie są jego główne walory?

Budynkiem ekologicznym określamy obiekt, który łączy ze sobą trzy filary zrównoważonego rozwoju, jest efektywnie energetyczny, zoptymalizowany pod względem kosztowym i stwarza przyjazne środowisko oraz mikroklimat dla użytkowników.

Wykorzystywanie ekologicznych materiałów jest również kluczowe, tak by już na początkowym etapie zminimalizować negatywny wpływ materiałów budowlanych. Priorytetem jest redukcja zużycia wody i energii w późniejszym cyklu życia budynku. 

Trendy w ekologicznym budownictwie:

  • projektowanie zieleni w biurach – choroby cywilizacyjne, wellbeing i coraz większa świadomość dotycząca wpływu dobrego samopoczucia użytkowników budynku na ich efektywność, przyczyniła się do poszukiwania nowych architektonicznych rozwiązań. Projektowanie zieleni w biurach przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i skutecznie poprawia samopoczucie. Człowiek w swoim naturalnym rytmie dąży do interakcji z naturą, dzięki czemu “zielone strefy” w biurowcach są coraz chętniej aranżowane.
  • Naturalne oświetlenie – światło naturalne wpływa na tworzenie melatoniny, która reguluje sen i oddziałuje na poziom energii. W przypadku gdy nie ma możliwości wykorzystania naturalnego oświetlenia w biurze, wykorzystuje się rozwiązania, które symulują światło zewnętrzne zależnie od danej pory dnia.
  • Niskoemisyjne materiały budowlane – na rynku powstają materiały budowlane o zmniejszonej emisji CO2 lub możliwie pełnej kompensacji emisji CO2 np. beton – wpisujące się w ideę zrównoważonego budownictwa. Obszary zastosowań takich materiałów to fundamenty, pale fundamentowe, elementy konstrukcyjne, stropy, ściany, posadzki.
  • Wykorzystanie naturalnych materiałów ekologicznych – bambus, słoma, tarcica drzewna, kamień, metal z odzysku oraz inne tworzywa odnawialne, które nie są toksyczne i możliwy jest ich odzysk, np. panele papierowe. Koszty związane z budownictwem ekologicznym mogą się okazać droższą inwestycją niż standardowy wybór. Jednak koszty z wprowadzonych rozwiązań mogą się zwrócić w ciągu 5 – 15 lat.
  • Wykorzystanie roślin jako pokrycia dachowego,
  • panele fotowoltaiczne – które przetwarzają światło słoneczne w energię elektryczną.
  • oświetlenie LED – zapewniające oszczędności w zużyciu energii,
  • certyfikacja wielokryterialna – jako narzędzie służące do wypełniania idei zrównoważonego rozwoju w aspektach środowiskowych i społecznych.

Firma JW-A specjalizuje się w tego typu inwestycjach. Są one konsultowane z każdym podmiotem na każdym etapie, przez co mogą uzyskać wszelkie, nawet najbardziej wymagające certyfikaty. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami tychże oferty, które mają szansę stać się bardzo popularne na różnych przestrzeniach.