fbpx

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

Każde pomieszczenie w mieszkaniu uzupełniane jest różnego rodzaju oświetleniem. Wybierając lampy do domu rzadko kiedy zwracamy uwagę na ich abażury i jest to bardzo duży błąd, gdyż  stanowią one dekorację wnętrza. Często mogą stać się nawet jedną z głównych ozdób czy to w salonie czy w sypialni. Zmiana abażura to także świetne rozwiązanie na zmianę wystroju wnętrza. Zawsze kiedy w naszych głowach pojawi się pomysł o zmianie aranżacji któregoś z pokojów, uważamy, że będzie to bardzo kosztowne, a może nawet będzie potrzebny duży remont. Niekiedy wystarczy jedynie zmiana kilku dodatków, a pokój zyska świeżość i zupełnie nowy wygląd. Jednym z takich elementów może być właśnie abażur, którego wybór dla niektórych osób może okazać się trudny. W tym artykule postaramy się przedstawić najmodniejsze abażury, oraz jak powinno się je dopasowywać do wnętrza. 

Jak wybrać idealny abażur? Czym kierować się podczas zakupu?

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

Kluczowym aspektem podczas wybierania abażura do lampy jest jego wielkość. Powinna być ona dokładnie dopasowana, gdyż ma to duży wpływ na finalny wygląd tego dodatkowego oświetlenia. Zbyt duży może sprawić, że lampa będzie wyglądała na ciężką, co może w zależności od pomieszczenia oraz stylu jego aranżacji, przytłoczyć wnętrze i zdecydowanie za bardzo się wyróżniać. Z kolei zbyt niski abażur sprawi, że całość będzie wyglądać bardzo nieproporcjonalnie, co wpłynie nie tylko na wygląd lampy, ale może także zniszczyć całą aranżację pokoju. Najważniejsze jest dostosowanie proporcji, które stworzą spójną całość i wspólnie będą oryginalną dekoracją. Wysokość abażura nie może być większa niż dwie trzecie podstawy lampy, a klosz nie może być od niej dużo szerszy. Trzeba pamiętać, że ta zasada może się nieco zmieniać w zależności od rodzaju lampy jaką posiadamy. 

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

Równie ważną cechą jest kształt abażura. Za jego pomocą możemy dowolnie zmieć styl lampy oraz aranżacji, na przykład z lampy retro zamienić ją w nowoczesną i na odwrót. I tutaj może pojawić się pytanie – jak więc odpowiednio dobrać kształt abażura? Przede wszystkim powinno się przeanalizować jaką lampa ma podstawę, gdyż to właśnie ona zadecyduje o jego finalnym kształcie oraz prezentacji. Jeśli podstawka jest okrągła, abażur również powinien taki być. Natomiast jeśli w mieszkaniu znajduje się lampa z kwadratową podstawą, abażur również powinien być w kwadracie. Oczywiście od tej reguły, jak od każdej, są wyjątki. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju oraz stylu lampy. 

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

Kolejnym i jednym z głównych elementów podczas dobierania abażura, jest oczywiście jego styl, kolorystyka oraz wzory. W stylu nowoczesnym przeważają abażury o gładkiej fakturze oraz jednolitej kolorystyce. Jest to spowodowane tym, że charakteryzuje się ona minimalizmem oraz prostotą. Jeśli jednak mieszkanie zaaranżowane jest w zupełnie innym stylu, warto pokusić się o zakup delikatnie plisowanego abażura, który doda wnętrzu klasy i elegancji. Idealnie sprawdza się on w stylu vintage, a także świetnie współgra z antykami. Bogato zdobione, z dodatkiem frędzli czy haftu, to w dzisiejszych czasach bardzo niestandardowe wybory. Na rynku można znaleźć wiele modeli tego typu i wspaniale wpasowują się do stylu skandynawskiego. Dzięki oryginalnemu wyglądowi będą one stanowiły jedną z ważniejszych dekoracji w pomieszczeniu, a może nawet staną się główną i najbardziej skupiającą wzrok, piękną ozdobą. 

Czy abażury można zastosować do kinkietów?

Te abażury zrobią efekt WOW w Twoim mieszkaniu. Sprawdź!

W obecnych czasach, kiedy w domach i mieszkaniach panuje styl nowoczesny lub skandynawski, kinkiety mogą kojarzyć się jedynie z małym, metalowym oświetleniem zawieszonym na ścianie w salonie czy przedpokoju. Część osób decyduje się jednak na aranżację wnętrz w stylu glamour, który jest pełny klasy, szyku, elegancji oraz poniekąd nowoczesności i świeżości. W takim przypadku kinkiety wyglądają zupełnie inaczej. Aby były one bardziej eleganckie można zastosować do nich idealnie dopasowane abażury. W takim  przypadku jest to bardzo znaczący szczegół, a zwykłe dodatkowe oświetlenie zmienia się w niepowtarzalną dekorację. Jasne, delikatne abażury świetnie nadają się do powiększenia optycznego pomieszczenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, na przykład do przedpokoju. Kinkiety zawieszone po oby stronach lustra, idealnie je oświetlą i umożliwią przy tym dokładne przeanalizowanie swojego wyglądu w dobrym świetle, ale także stworzą niepowtarzalną ozdobę. W pokoju dziennym taki zabieg można zastosować, na przykład przy obrazie. Dzieło będzie się w wyjątkowy sposób wyróżniało, przez co na pewno każdy gość zwróci na nie uwagę, a my zyskamy dodatkowe oświetlenie ścienne w pokoju dziennym. Może ono posłużyć przy wieczornym lub nocnym oglądaniu telewizji. Rzuci ono delikatne światło na całą przestrzeń i stworzy bardzo przyjemną atmosferę. Kinkiet z abażurem może okazać się nieoceniony także w sypialni. Zawieszony po obu stronach łóżka dobrze zastąpi lampki nocne, a w ciągu dnia będzie wyjątkowo oryginalną dekoracją.