fbpx

Taśma dekarska – jak wybrać?

Rodzaje taśm uszczelniających

Taśmą dekarską nazywamy taśmę uszczelniającą do różnych zastosowań. Poza tymi przeznaczonymi stricte do dachów i elementów dachowych, takich jak: taśma do komina, do dachówek, pokryć dachowych i rynien, taśma bitumiczna, czy taśma kalenicowa. W sklepach możemy znaleźć również taśmy piankowe, do folii, do okien, do betonu, do pieca, teflonowe oraz uniwersalne. Wszystkie mogą być przydatne podczas prac dekarskich lub tych z nimi związanych. To, jaką taśmę wybierzemy, zależy od indywidualnych potrzeb i konstrukcji, a także efektów, na jakich nam zależy.

Do czego służą poszczególne taśmy dekarskie?

Taśmy dekarskie te zapewniają lub poprawiają szczelność między pokryciem a innymi elementami konstrukcji dachowej. Wybierając ją, powinniśmy sprawdzić, do czego będzie potrzebna: czy do uszczelnienia folii dachowej, czy do wzmocnienia kalenicy, czy też do komina? W zależności od tego może ona pełnić różne funkcje. W przypadku komina ważne jest wykonanie tzw. „obróbki miękkiej”, która umożliwia jego prawidłową pracę. Z kolei izolowanie kalenicy i naroży ma na celu zapewnienie odpowiedniej szczelności oraz wentylacji. Taśmy mocujące folie dachowe służą utrzymywaniu ich na właściwym miejscu, niezależnie od warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych. Taśma bitumiczna natomiast sprawdzi się nie tylko przy uszczelnianiu, ale też naprawie usterek dachu, rynien i rur spustowych.

Czym kierować się podczas wyboru taśmy dekarskiej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – rodzajem oraz jakością. Choć to kuszące, nie warto w tym przypadku przywiązywać zbyt wielkiej wagi do ceny. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie parametrów do potrzeb. Musisz zastanowić się logicznie – jaka taśma dekarska będzie najlepsza w tym konkretnym przypadku? Jakie powinny być jej najważniejsze parametry? Niewłaściwie dobrana lub słaba jakościowo taśma może bardzo szybko się rozszczelnić lub wykruszyć, co może wygenerować kolejne, bardzo duże wydatki, związane z kolejnym remontem. Dlatego też nie należy w tej kwestii szukać oszczędności.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Najważniejsze kwestie to materiał, z jakiego taśma dekarska jest wykonana oraz na jej wytrzymałość. W zależności jednak od rodzaju taśmy, niektóre parametry będą się różnić. I tak w przypadku taśmy do obróbki komina powinna to być taśma aluminiowa lub miedziana, wykończona dopasowaną, minimum 15-centymetrową listwą. Taśmy kalenicowe muszą mieć specjalne otworki wentylacyjne na całej długości. Z kolei taśmy do folii dachowych muszą być bardzo wytrzymałe, mocne i wodoodporne, gdyż będą wielokrotnie narażone na kontakt z deszczem i silnym wiatrem.