fbpx

Odnawianie paneli (renowacja paneli) – zrób to sam

Pozbądź się zarysowań

Drobne zarysowania są nieuniknione, jeśli przesuwamy meble, chodzimy w szpilkach czy mamy zwierzęta lub małe dzieci. Na szczęście można je łatwo i szybko zatuszować – przydatny może okazać się tutaj wosk. Takie preparaty należy dobierać do koloru paneli. Nie są one drogie, ale gwarantują skuteczną pomoc. Możemy zdecydować się także na pełen zestaw, w którym na ogół zawarta jest pasta i lakier o odpowiednim kolorze. Na rynku jest mnóstwo dostępnych preparatów, dlatego bez problemu można wybrać najlepszy i najłatwiejszy w użyciu.

Na większe zarysowania wosk może jednak okazać się niewystarczający. W takim przypadku należy zastosować bardziej wyspecjalizowane zestawy zawierające masę naprawczą. Co ciekawe, rysy są szczególnie widoczne na ciemnych modelach. Najlepszym wyborem pod tym względem są szarawe panele o widocznych słojach i wysokiej klasie ścieralności – na nich drobne uszkodzenia widać najmniej.

Usuwanie plam na panelach

Trudno jest uniknąć pojawiania się plam na panelach. Jednych można pozbyć się z łatwością, z kolei inne pozostają na długo i trudno je skutecznie usunąć. Specjalne preparaty należy nanieść na zabrudzone miejsce, odczekać kilkanaście minut i zmyć. Przy wyborze specyfiku należy zwrócić uwagę na to, czy preparat jest przeznaczony do paneli laminowanych czy olejowanych.

Jeśli plamy nie odpuszczają, można spróbować usunięcia ich drobnoziarnistym papierem ściernym. Po zakończeniu procesu warto nałożyć na panele olej naprawczy zapewniający ochronę przed kolejnymi uszkodzeniami.

Kompleksowe odnawianie paneli

Jednym ze sprawdzonych sposobów na renowację paneli – ale tylko tych o grubości większej niż 8 mm – jest cyklinowanie. Metoda ta ma też jednak swoje wady, albowiem podczas procesu cyklinowania usuwa się średnio około 2 mm powierzchni. Jeżeli więc mamy do czynienia z głębokimi uszkodzeniami, taki zabieg nie ma sensu.

Cyklinowanie możemy przeprowadzić z pomocą fachowców lub samodzielnie, jednak nie można zapomnieć o zakończeniu pracy nałożeniem lakieru bądź oleju, który trwale zabezpieczy powierzchnię przed kolejnymi uszkodzeniami. Jeżeli nasze panele mają mniej niż 8 mm, rozsądniejszym wyborem będzie wymienienie uszkodzonego fragmentu podłogi.

Jedną z alternatyw jest też pomalowanie paneli. W przypadku laminowanych, można użyć np. emalii akrylowej. Należy nałożyć kilka warstw, aby powierzchnia została pokryta równomiernie – samodzielnie zobaczymy, ile warstw da satysfakcjonujący efekt. Farba utrzyma się solidniej, jeśli zostanie położona na starannie zeszlifowanej podłodze.

Szybkim i niewymagającym sposobem na renowację paneli jest zniwelowanie zarysowań bądź ubytków… zwykłą, woskową kredką w odpowiednim kolorze. Zmniejszy to widoczność uszkodzeń, a jednocześnie nie będzie kosztowne ani czasochłonne.