fbpx

Szpachlowanie ścian – poradnik dla laika

W tym artykule opisaliśmy krok po kroku jak zabrać się za szpachlowanie ścian.

Narzędzia, produkty, gruntowanie i wypełnianie ubytków

Jeśli już podjąłeś godną uznania decyzję o wykonaniu swojego pierwszego szpachlowania ścian, powinieneś sprawdzić, czy w garażu nie masz przypadkiem narzędzi, które przydadzą się do pracy. Potrzebne będą: paca (ułatwia nakładanie masy, wygładzanie oraz poprawianie nałożonej warstwy; do szpachlowania poleca się korzystanie z pac szerokich i wykonanych ze stali nierdzewnej), wiadro, szpachelka, pędzel i papier ścierny. Oprócz narzędzi musisz zaopatrzyć się w masę szpachlową, gładź, środek gruntujący, a także narożniki aluminiowe. Wszystkie narzędzia i produkty bez problemu kupisz w marketach budowlanych.

Do rozpoczęcia właściwego procesu szpachlowania niezbędne jest dokładne przygotowanie powierzchni ścian. Za pomocą szpachelki usuń odpadający tynk oraz warstwy farby. Jeśli większe kawałki nie chcą się oderwać – nie używaj siły i nie próbuj ich zdrapywać innymi narzędziami. Nie zapominaj także o usunięciu gniazdek i gwoździ oraz zabezpieczeniu podłogi, mebli oraz sprzętów przed zabrudzeniami i pyłem. Gdy powierzchnia zostanie już przygotowana i oczyszczona, możesz rozpocząć gruntowanie, którego celem jest wzmocnienie podłoża oraz zwiększenie przyczepności masy szpachlowej. Wykorzystaj do tego zakupiony środek gruntujący i nałóż go na ścianę, korzystając z pędzla.

Po nałożeniu środka i upewnieniu się, że jego warstwa zdążyła wyschnąć, możemy przystąpić do przygotowania masy szpachlowej. W przypadku pierwszych prób ze szpachlowaniem, warto skorzystać z gotowych produktów, które nie wymagają rozrabiania i mieszania. Zaczynamy od uzupełniania ubytków znajdujących się na ścianach – czyli umieszczamy szpachelką masę w miejscach ubytków, zacieramy do boku i gładzimy pionowym ruchem w kierunku góra-dół. Jeśli nierówności są też widoczne na narożnikach, nałóżmy na nie masę, następnie zakupione narożniki aluminiowe i kolejną warstwę masy.

Szpachlowanie i gładzenie

Gdy wszelkie ubytki zostaną już wypełnione, narożniki nałożone i upewnimy się, że nałożona masa zdążyła wyschnąć, możemy pokryć zaprawą całą powierzchnię ścian, zaczynając od rogów. W tym przypadku również wykonujemy pewne, pionowe ruchy, jednak tym razem w kierunku dół-góra. Nałożona i wygładzona masa na powierzchni ściany nie powinna być grubsza niż 2 mm. Po szpachlowaniu korzystamy z zakupionej, gotowej gładzi i tak jak wcześniej, za pomocą pewnych, ciągłych ruchów, nakładamy ją na ścianę. W efekcie otrzymujemy gładką, estetyczną i pozbawioną zacieków powierzchnię.

Na koniec – szlifowanie, do którego przyda nam się papier ścierny. Oczywiście przed rozpoczęciem szlifowania, musimy sprawdzić czy nałożona warstwa gładzi jest już sucha. Jeśli tak, zaczynamy szlifować, czyli usuwamy oraz wygładzamy ostatnie nierówności. Gdy skończymy, możemy skorzystać z lampy halogenowej lub zwykłej latarki o dużej mocy, by zweryfikować poziom samodzielnie wykonanego szpachlowania oraz nowy wygląd ścian. Po zakończonej pracy pozostaje jedynie po sobie posprzątać albo też przygotować się do malowania lub tapetowania.