fbpx

Styl rustykalny – jak go rozpoznać?

Modne jest obecne urządzanie wnętrz w konkretnym stylu. Na drugi plan schodzi własny gust, przypadkowe kolory, przedmioty czy faktury. Aby było spójnie, elegancko i z klasą, większość preferuje odnieść się w projekcie do popularnych schematów. Jednym z najczęściej spotykanych jest styl rustykalny. Czym się charakteryzuje?

Być bliżej natury 

Przebywanie na łonie natury uspokaja, relaksuje i pozwala się odstresować. Widok roślinności i łagodnych kolorów wprowadza stan ukojenia i odprężenia. Dom powinien być miejscem, w którym poczuć można podobne emocje. Na czym polega styl rustykalny? Charakterystyka jest prosta – im bliżej natury, tym lepiej. W domu dominować mają elementy drewniane, kolory takie jak biel, beż, szarości, zielenie, brązy i czerń. Niezbędna jest też roślinność, jednak niekoniecznie w formie niewielkich roślin w doniczkach ustawionych na parapecie. Tutaj przeważać powinny wielkie okazy jak np. palmy czy monstery oraz gatunki roślin zwisających. Przykładem może być bluszcz, paproć, bądź pnącza jaśminu. 

Styl rustykalny w poszczególnych pomieszczeniach

Do kuchni bardzo prosto wprowadzić rustykalne elementy. Wystarczy odpowiednio dobrać odcień frontów. Stare szafki z powodzeniem odmalować można na biało lub szaro. Blaty obowiązkowo powinny być imitacją drewna lub z prawdziwego surowca. W modzie są lampy wiszące, które łączą funkcję półki. Stawia się na niej najczęściej doniczki z kwiatami. 

W przypadku salonu idealnie sprawdzą się wiklinowe kosze na gazety lub osłaniające donice. Dobrym pomysłem są podwieszane belki, które będą ozdobą sufitu i nadadzą pomieszczeniu charakteru. Niektórzy wykorzystują ścianę za telewizorem i układają na niej pomalowane bejcą deski. Z kolei oryginalnym rozwiązaniem dla osób posiadających kominki jest specjalna wnęka na kawałki drewna. Nie tylko wygląda to bardzo efektownie, ale jest też źródłem przyjemnego leśnego zapachu. 

Styl rustykalny w sypialni można osiągnąć za pomocą wiklinowych foteli lub abażurów. Rama łóżka powinna być drewniana i najlepiej z drewnianym zagłówkiem. Dla tych, którzy czują więź z naturą i wiejskimi klimatami, hitem staną się drewniane drzwi montowane na szynach. Na całej powierzchni domu pokusić się można o parkiet. Niekoniecznie musi być wykonany z drewna (taki byłby drogi). Podobny efekt osiąga się także dzięki płytkom

Styl rustykalny – skąd czerpać inspiracje?

Tak naprawdę połączenie drewna, neutralnych kolorów i roślin nie może się nie udać. Warto pooglądać dostępne akcesoria czy meble i zdecydować, co trafia w gust. Jednak w przypadku kompletnego braku zmysłu odnośnie projektowania i wystroju wnętrz, można skorzystać z inspiracji znalezionych w Internecie. Istnieje wiele artykułów, choćby właśnie ten, które opisują ten styl. Mogą zaproponować konkretne dodatki, pokazać zdjęcia z różnie urządzonymi wnętrzami czy od razu podać namiar do sklepów internetowych. Jak widać, charakterystyka stylu rustykalnego sprowadza się do prostoty i wprowadzeniu natury do swoich czterech ścian, zatem jest to rozwiązanie stosunkowo proste, a jednocześnie wprowadzające harmonię do czterech ścian.