fbpx

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Bardzo modne ostatnimi czasy stało się urządzanie mieszkanie w stylu industrialnym. Surowe wnętrze może być jednocześnie bardzo eleganckie, trochę tajemnicze, a zarazem przytulne. Tak naprawdę głównym motywem przewodnim jest minimalizm. Jednak istnieją pewne reguły, które określają, czym ma się on charakteryzować.

Styl industrialny – cechy

Kiedyś ściany z cegły lub betonu, elementy drewniane, żyrandole lub lampy bez abażurów nie były wyznacznikiem stylu industrialnego. Takie wnętrza były wynikiem biedy i chęci szybkiego sprzedania nieruchomości. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Na sprzedaż wystawionych zostało wiele starych fabryk i warsztatów po niskich cenach. Surowość tych pomieszczeń docenili z 10-20 lat później artyści, którzy decydowali się na półlegalne nabycie pofabrycznych loftów. Z racji dużej przestrzeni, wysokich sufitów i okien, często mieszkania te łączyły w sobie funkcje domu, pracowni oraz sal wystawowych. Obecnie styl industrialny jest powszechnie wykorzystywany w projektach architektów wnętrz. Zyskał on na popularności i jest bardzo ceniony wśród właścicieli lokali. Zostaje on przenoszony nawet do domów, które nie mają nic wspólnego z murami fabryk. Wszystko po to, by połączyć klimat dawnych czasów z elegancją i oryginalnością. 

Styl industrialny – meble

Nie tylko ściany, kształt okien czy podłoga pozwalają rozpoznać opisywany styl. Producenci mebli również wpadli na to, aby na rynku dostępne były odpowiednie produkty pasujące do surowych wnętrz. Dziś są to wyroby bardzo pożądane, ale jednocześnie drogie. Ich wysoka cena związana jest z metalowymi elementami, nierzadko ręcznie wykonywanymi i naturalnym drewnem. Zapewne nie raz naszą uwagę przykuł stolik kawowy z pięknym, błyszczącym drewnianym blatem oraz metalowymi nogami. Szczęśliwcami są też ci, którzy posiadają starą podstawę od maszyny do szycia marki Singer. Można ją oczywiście kupić, ale cena nie należy do najniższych. 

Styl industrialny – oświetlenie

Głównym oświetleniem powinny być wysokie okna. Jednak w mieszkaniach w bloku czy domach jednorodzinnych często zamontowanie takich bądź wymiana są niemożliwe. Wtedy należy wybrać odpowiednie oświetlenie sufitowe. Żarówki z fantazyjnymi żarnikami, bez abażurów lub żyrandole, które wykonane są z metalu bądź przypominają rury hydrauliczne – to propozycje pasujące do stylu industrialnego. Wzorów jest mnóstwo, toteż każdy wybierze odpowiedni model do kuchni, łazienki, salonu czy sypialni.

Dodatki w stylu industrialnym

Wiadomo, że w domu trzeba czuć się też przytulnie. Cegła, beton, zimny metal i drewno na dłuższą metę mogą przytłoczyć. Dobrze jest ocieplić trochę mieszkanie za pomocą dodatków. Sprawdzą się tutaj stylowe wazony i donice czy lampy stojące, które świecić będą ciepłym światłem. Wielu stylistów wykorzystuje też poszewki na poduszki w żywych kolorach, koce albo dywany. Ciekawym akcentem mogą być też skrzynie, które posłużą za schowek. 

Styl industrialny jest elegancki, ale niestety jego odtworzenie w mieszkaniu jest kosztowe. Jednak końcowy efekt może być wart poświęconego czasu i pieniędzy.