fbpx

Stół jadalny a wyspa – na co postawić?

Kuchnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu czy mieszkaniu. To właśnie tutaj na co dzień przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich, delektujemy się filiżanką porannej kawy, a nawet – organizujemy spotkania dla rodziny i znajomych. Każdego dnia spędzamy w kuchni sporo czasu, dlatego tak ważne jest, by była ona zaaranżowana nie tylko estetycznie, ale również funkcjonalnie. Jedno z najważniejszych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć podczas projektowania mieszkania i domu, brzmi: kuchnia z wyspą czy stołem? Dziś przyjrzymy się zaletom jednego i drugiego rozwiązania i odpowiemy na pytanie, kiedy lepiej postawić na wyspę kuchenną, a kiedy na stół jadalny.

Zalety wyspy kuchennej

Wspólne śniadania, rodzinne obiady czy plotki przy kawie zbliżają do siebie ludzi. Podczas jedzenia w towarzystwie potrawy zawsze lepiej smakują. Jednak w domu trzeba przewidzieć miejsce, w którym znajdować ma się przestrzeń do spożywania posiłków. Jedni preferują tradycyjny stół i jadalnię, a drudzy nowoczesną wyspę przy kuchni. Co będzie praktyczniejsze? Okazuje się, że oba rozwiązania mają swoje zalety.

Zacznijmy od wyspy. Jest to moduł meblowy, najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokąta, który producenci wyposażają w półki, szafki, szuflady oraz, co oczywiste, górny blat. Krótko mówiąc, znajduje się w nim wszystko to, czego tak często brakuje w naszych kuchniach. W zależności od budowy, wyspa kuchenna może służyć jako dodatkowy blat do przygotowywania posiłków lub jako stół.

Wyspę kuchenną umieszcza się zazwyczaj bardzo blisko kuchni lub na jej środku. Przeważnie wykorzystuje się kuchnię w kształcie litery L i na wejściu wydziela się miejsce na postawienie wyspy. Jeżeli jest ona przedłużeniem blatu lub jest dosunięta do ściany, najczęściej tylko z jednej strony ma dostawione krzesła. Po drugiej stronie – tej „zwróconej” do ściany kuchennej – właściciele często zostawiają sobie blat roboczy lub miejsce na niewielki barek. Nie jest to oczywiście reguła – w przypadku wysp wolnostojących można dostawić więcej krzeseł z obu stron. W zależności od wysokości mebla, pasować będą krzesła zwykłe lub hokery (krzesła barowe). Przeważnie to właśnie wyższe wersje wysp z dopasowanymi stołkami barowymi są wybierane przez projektantów i przyszłych lokatorów. Są nowoczesne i przykuwają uwagę gości. Jednak tylko kilka osób będzie w stanie zjeść czy wypić coś przy wyspie, ponieważ zbyt duża liczba krzeseł przysłoni ją i odbierze jej urok.

Multifunkcjonalne wyspy kuchenne

Największą zaletą wyspy kuchennej jest stworzenie dodatkowej przestrzeni roboczej, która przydaje się podczas przyrządzania posiłków czy serwowania ciast i napojów. Coraz większym powodzeniem cieszą się jednak multifunkcjonalne wyspy kuchenne, które sprawdzają się nie tylko jako dodatkowe blaty robocze czy stoły, ale również przejmują funkcje tradycyjnych mebli kuchennych.

Z multifunkcjonalnych wysp korzystają najczęściej nowoczesne kuchnie, w których pożądane są innowacyjne rozwiązania. To właśnie w takich pomieszczeniach zazwyczaj stawia się wolnostojącą wyspę kuchenną, na której montuje się minimalistyczny zlewozmywak lub płytę grzewczą. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko innowacyjny wygląd pomieszczenia. Multifunkcjonalne wyspy kuchenne mają także zastosowanie praktyczne.

Wystarczy tylko pomyśleć sobie o przygotowywaniu skomplikowanych potraw w kuchni tradycyjnej, w której wszystkie sprzęty i urządzenia AGD są ustawione wzdłuż ściany. Takie zaprojektowanie przestrzeni kuchennej bardzo często wiąże się ze żmudnym – i często niewygodnym – chodzeniem od lodówki, przez płyty grzewcze i piekarnik, do zlewozmywaka i blatów. Pod tym względem dobrze zaaranżowana wyspa kuchenna z pewnością jest rozwiązaniem praktyczniejszym, ponieważ całe niezbędne wyposażenie kuchni – lodówkę, zlewozmywak, płytę grzewczą i piekarnik – możemy mieć praktycznie w zasięgu ramion. Multifunkcjonalna wyspa wolnostojąca gwarantuje także łatwiejszy dostęp do wszystkich, zainstalowanych na niej elementów.

Jak dobrze wybrać wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna może być fantastycznym rozwiązaniem – zarówno pod względem wyglądu, jak również praktyczności. Żeby jednak tak było, trzeba mieć na uwadze kilka aspektów, które pozwolą nam dokonać odpowiedniego zakupu. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Zarówno kształt, jak i wymiary blatu wyspy kuchennej mogą być bardzo zróżnicowane. Przyjmuje się jednak, że element ten powinien mieć powierzchnię przynajmniej 1m2. Jeśli chodzi o same wymiary, blat przeznaczony do przygotowywania posiłków powinien mieć przynajmniej 80 cm szerokości i 60 cm głębokości. Wymiary te powinny być nieco większe, jeśli na wyspie chcemy zamontować płytę grzewczą czy zlewozmywak.

Warto też wziąć pod uwagę kwestie lokalizacyjne. Raczej odradza się instalację wyspy kuchennej w kuchniach o powierzchni mniejszej niż 15m2. W tak niewielkich pomieszczeniach będzie to po prostu rozwiązanie niewygodne, tym bardziej, że trzeba uwzględnić jeszcze inne aspekty. Do wyspy powinien być zapewniony wygodny dostęp od każdej strony i nie powinna znajdować się ona przy drzwiach czy przejściach między pomieszczeniami. Istotne jest również to, by z każdej strony można było swobodnie przy niej kucać, a dodatkowo musimy uwzględnić głębokość szuflad czy szerokość drzwi od szafek – powinniśmy bowiem mieć swobodę ich otwierania i zamykania. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te aspekty, powinniśmy cieszyć się wyspą kuchenną przez długie lata.

Zalety stołu w kuchni. Jaki stół wybrać?

Wyspa kuchenna pięknie będzie się prezentować w minimalistycznej, nowoczesnej kuchni. Kuchnie tradycyjne częściej korzystają natomiast z bardziej standardowych rozwiązań, takich jak stół do kuchni. Jeśli ktoś nadal jest przekonany do spożywania posiłków przy rodzinnym stole, to stoją przed nim różne rozwiązania. Szczególnie w sferze designu. W zależności od budżetu, można nabyć stoły drewniane, ze szklanym blatem, metalowymi nogami czy stworzone ze starych, drewnianych belek specjalnie impregnowanych. Rozmiarów jest mnóstwo, toteż należy wcześniej zmierzyć pomieszczenie, w którym mebel będzie stał. Dla tych, którzy mają małą jadalnię lub wcale jej nie posiadają, sprawdzą się stoliki składane. Z pozoru niewielkie, po rozłożeniu spokojnie pomieszczą z 6-8 osób. Z pewnością przy częstych imprezach rodzinnych lepiej będą sprawować się blaty drewniane. Szkło bardzo łatwo pobrudzić, widać na nim smugi, odciski palców i trudno je myć od spodu. Jeżeli wybór padnie na wersje drewniane, to należy zakupić podkładki, które ochronią powierzchnię przed ewentualnymi śladami po gorących talerzach i kubkach.

Obecnie bez najmniejszych problemów znajdziemy stoły do kuchni czy jadalni w najróżniejszym stylu. O ile wyspa sprawdzi się raczej we wnętrzu nowoczesnym lub minimalistycznym, o tyle odpowiednio dobrany stół będzie pasował zarówno do kuchni tradycyjnej, prowansalskiej czy rustykalnej, jak również do wnętrza urządzonego w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym.

Zaletą stołu nie jest jednak tylko większy wybór czy uniwersalność. Choć wyspy kuchenne mają swoje mocne strony, nie da się ukryć, że to właśnie duży stół do jadalni zapewnia większy komfort podczas spożywania posiłków – zwłaszcza wtedy, gdy organizujemy obfity obiad dla całej rodziny lub znajomych. Poza tym, niektóre osoby mogą mieć za mało miejsca na nogi pod wyspą – w przypadku stołu ten problem nie występuje. Nie zapominajmy również o tym, że siedzenie i jedzenie przy stole o standardowej wysokości dla wielu osób może być po prostu bardziej wygodne.

Wyspa w kuchni jako oddzielenie pomieszczeń

Generalnie przyjmuje się, że wolnostojąca wyspa w kuchni przeznaczona jest do większych pomieszczeń. Tego samego nie można jednak powiedzieć o wyspach przylegających od jednego boku do ściany. Taka wyspa znakomicie sprawdzi się jako alternatywa dla tradycyjnej ściany i oddzielenie pomieszczeń w kuchni. Oczywiście główną zaletą takiego rozwiązania jest jego funkcjonalność – ścianę zastępujemy wyspą z blatem i szufladami, która zapewnia nam dodatkową przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania naczyń, sztućców czy akcesoriów kuchennych.

Z uwagi na swoją funkcjonalność, wyspa w kuchni jako oddzielenie pomieszczeń sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych mieszkaniach i kawalerkach, w których nie ma miejsca na osobną kuchnię, jadalnię i salon. Jest to znakomita opcja na wydzielenie aneksu kuchennego z jednoczesnym stworzeniem przestrzeni salonowo-jadalnianej.

Jak łączyć wyspę ze stołem w kuchni?

W tym miejscu musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Powyższy artykuł nie ma sugerować, że projektując kuchnię i jadalnię, stoimy przed wyborem: albo wyspa kuchenna, albo stół do jadalni. Wręcz przeciwnie! Podkreśliliśmy różne atuty wyspy kuchennej, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ciekawą opcją jest połączenie obu omawianych rozwiązań.

Oczywiście, posiadanie zarówno wyspy, jak i stołu do kuchni, jest raczej zarezerwowane dla właścicieli dużych domów jednorodzinnych, którzy mogą sobie pozwolić na taki komfort. W mieszkaniu czy domu dysponującym dużą jadalnią z wieloosobowym stołem posiadanie wyspy również ma swoje zalety – może służyć eksponowaniu niektórych ozdób kuchennych, serwowaniu posiłków i napojów, czy przechowywaniu alkoholi czy przypraw. Opcji jest naprawdę sporo.

Im większą kuchnią dysponujemy, tym ciekawsze rozwiązania możemy zastosować. Ale nawet w mniejszych kuchniach i jadalniach wyspy kuchenne i stoły dają różne możliwości. Wiele rozmiarów tych mebli oraz pomysłowe składanie umożliwiają stosowanie ich w różnych konfiguracjach w pomieszczeniu. Często, zamiast tradycyjnej wyspy spotkać można po prostu przedłużony blat z krzesłem barowym, przy którym można szybko zjeść śniadanie czy wypić kawę. Warto zatem zgłosić się do stolarza i poprosić o projekt kuchni z wyspą na wymiar lub projekt kuchni ze stołem jadalnym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że elegancką i funkcjonalną kuchnią będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.