fbpx

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

Jadalnia to miejsce o bardzo rodzinnym charakterze. To właśnie tam, codziennie spotykamy się w rodzinnym gronie, aby cieszyć się wspólnym posiłkiem. Podczas urządzania wnętrza ważne jest, aby zwrócić uwagę na cechy, jakie powinna mieć jadalnia. Musi być ona przede wszystkim przytulna i ciepła, po to by zachęcała do spędzenia w niej jak największej ilości czasu.  Wnętrze musi posiadać wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, ale nie można zapominać również o tym, że musi być ono spójne z całą resztą mieszkania. Oczywiście najważniejszą rolę pełni stół, gdyż jest to centrum całego pomieszczenia. Musi być on idealnie dobrany do pomieszczenia pod względem wielkości, aby w komfortowych warunkach można było spędzić czas nie tylko z rodziną, ale także z gośćmi. 

Jakie stoły są w modzie?

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

Stół do jadalni musi być przede wszystkim dobrze dobrany do stylu w jakim zaaranżowane zostało mieszkanie. Jest to jedno z ważniejszych kryteriów, gdyż spójność to klucz do uzyskania harmonii w całym domu. Nowoczesne aranżacje to przede wszystkim minimalizm. Aktualnie są one najpopularniejsze, ze względu na to, że są pełne klasy, szyku i elegancji. Do tego typu wnętrz idealnie pasuje drewno. Jest ono surowcem ponadczasowym, oraz świetnie wpasowuje się do większości stylów, co sprawia, że podczas ewentualnej zmiany w pomieszczeniach, stół dalej  będzie się świetnie wpasowywał. Ponadto, drewno nie tylko podkreśla charakter wnętrza, ale może także go ocieplić. Kupując stół warto wiedzieć, że drewniane blaty są nie tylko piękne, ale także praktyczne, modne i co najważniejsze będą mogły służyć przez wiele lat. 

Jaki kształt stołu wybrać?

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

O kształcie stołu decydować będą nie tylko upodobania i preferencje, ale także wielkość pomieszczenia. Jest to bardzo ważny czynnik, gdyż w małym pomieszczeniu nie zawsze zmieści się każdy kształt stołu. Zdecydowanie łatwiej jest, gdy pomieszczenie jest pokaźniejszych rozmiarów. Wtedy można się kierować wyłącznie gustem. Najpopularniejszy jest oczywiście stół okrągły, oraz stół kwadratowy. Warto jednak pamiętać, że na rynku można znaleźć także stół owalny.

Stoły okrągłe produkowane są w różnych średnicach. Małe, posiadające rozmiar około osiemdziesięciu centymetrów, dobrze sprawdzą się jedynie dla dwóch osób. Jeśli projektując wnętrze jadalni myślimy o spotkaniach w większym gronie, warto jest pokusić się o nieco większe rozmiary. Stół o średnicy ponad stu sześćdziesięciu centymetrów, spokojnie pomieści nawet do ośmiu osób dając przy tym komfort i swobodę każdej z nich. Stoły okrągłe są bardzo eleganckie i pięknie prezentują się ustawione na samym środku pomieszczenia, dodają mu też przytulności. Podczas zakupu trzeba jednak mieć na uwadze to, że na mniejszym metrażu z pewnością się nie  sprawdzą. Mogą zająć zbyt dużo miejsca i bardzo przytłoczyć całą jadalnię. Stół owalny to połączenie stołu okrągłego ze stołem prostokątnym. Jest on często wykonany w nietypowej formie, dzięki czemu jest oryginalny, nowoczesny i efektowny. Najczęściej można znaleźć dwa rodzaje takiego mebla. Jeden z nich będzie bardziej zaokrąglony, tak zwany półokrąg, natomiast drugi będzie prostokątny z zaokrąglonymi kantami. Stoły te bardzo często posiadają regulowaną wielkość, dzięki czemu łatwo można je dostosować do liczby gości. Owalne stoły mogą z łatwością pomieścić nawet dziesięć osób.

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

Stół prostokątny to chyba najbardziej popularny i najczęściej kupowany model. Cechuje się on bardzo wysoką ergonomią. Można go ustawić zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie i w każdym wariancie będzie się świetnie prezentował. Stoły te zazwyczaj posiadają możliwość regulacji wielkości, w postaci dodatkowego blatu. Mebel ten produkowany jest w różnych rozmiarach, z czego największy z nich może ze spokojem zmieścić nawet dwanaście osób. Stół kwadratowy to najlepsze rozwiązanie do bardzo małego pomieszczenia. Jest on bardzo funkcjonalny oraz minimalistyczny, co jest szczególną zaletą jeśli chodzi o styl nowoczesny. Dodatkowym atutem  jest także to, że można go ustawić na wiele sposobów, na przykład pod ścianą, na środku pokoju, ale także pod kątem. Najmniejsza wersja stołu zapewni komfort nawet dla czterech osób, jednak po dołożeniu dodatkowego blatu swoboda zostanie zapewniona nawet dla ośmiu osób. To jaki kształt będzie najlepszy oraz najwygodniejszy, zależy w głównej mierze od metrażu jadalni oraz od gustu i preferencji domowników.

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy

Kupując stół, nie można zapomnieć o krzesłach. Odgrywają one bardzo ważną rolę. Muszą być nie tylko skrupulatnie dopasowane do stołu, ale muszą przede wszystkim oferować komfort, gdyż kilkugodzinna kolacja w gronie najbliższych, to czas, który powinien być spędzony w jak najlepszych warunkach, oraz w jak największej wygodzie. Kupując stół z krzesłami trzeba pamiętać, że muszą one stylistycznie i kolorystycznie pasować do całego mieszkania. Bardzo ważny jest także rozmiar. Musi być on dopasowany do wnętrza, ale musi również zapewniać swobodę i wygodę.