fbpx

Stare i niechciane, czyli jak nadać drugie życie przedmiotom i meblom?

Łatwo wymienić stare rzeczy na nowe. Zwłaszcza współcześnie, gdy oferty największych producentów mebli są tak obszerne, że z łatwością znajdziemy krzesła, fotele czy stoły w interesującym nas stylu. Wystarczy pojechać do sklepu i wybrać nowoczesny stół, krzesła czy segment. Jednak trudno jest znaleźć meble, które mają niepowtarzalne kształty, pamiętają odległe czasy, czy po prostu „mają duszę”. Dlatego nie warto wyrzucać takich perełek i mebli będących rodzinną pamiątką. Obecnie w modzie jest odnowa starych mebli i nadawanie im drugiego życia. Efekt końcowy może zaskoczyć!

Co warto wiedzieć na początek?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie meble w ogóle zasługują na to, by dawać im drugie życie? W końcu renowacja mebli bardzo zniszczonych i po przejściach może być wyzwaniem nie tylko czasochłonnym, ale również takim, które przerośnie niezbyt doświadczoną osobę. Tutaj jednak wszystkie za i przeciw trzeba rozważyć samemu. W teorii niemal wszystkie meble, które znajdziemy w domu, piwnicy czy na strychy, mogą odzyskać dawny blask lub otrzymać nowe życie. To, czy jesteśmy gotowi się z tym zadaniem zmierzyć, zależy tylko od nas.

Renowacja mebli jest najłatwiejsza w przypadku stołów, krzeseł czy foteli wykonanych z litego drewna. Wszyscy doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że na większości mebli znajdują się różnego rodzaju okleiny. Strukturę obu z nich trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Wszystko po to, by farba czy impregnat doskonale się trzymały i nie odpryskiwały. Jak zatem powinna wyglądać domowa renowacja mebli? Jak zacząć?

Warto przede wszystkim zadbać o przestrzeń do pracy. Nie bierzmy się za renowację mebli drewnianych spontanicznie w salonie czy przedpokoju. Powinniśmy mieć na tyle dużo miejsca, by móc swobodnie poruszać się przy meblu i mieć do niego łatwe dojście z każdej strony. Dobrze jest takie prace wykonywać na dworze ze względu na przestrzeń, swobodę i powstawanie dużych ilości pyłu podczas szlifowania. W takiej sytuacji musimy się jednak upewnić, że będzie sprzyjała nam pogoda. Jeżeli nie jest to możliwe, renowację można wykonać w dużym salonie czy przestrzennym korytarzu. Trzeba wówczas zabezpieczyć podłogę i meble folią.

Renowacja mebli – jakie narzędzia będą potrzebne?

Renowacja mebli drewnianych to zajęcie bardzo satysfakcjonujące – zarówno dla profesjonalisty, jak również dla amatora, który podejmuje się tego wyzwania po raz pierwszy. O ile jednak ten pierwszy doskonale wie, jak się do pracy przygotować, o tyle ten drugi musi się dowiedzieć, w jakie narzędzia powinien się zaopatrzyć.

Jakie narzędzia będą w takim razie potrzebne do renowacji mebli? Podstawowym produktem jest papier ścierny – zarówno z grubym ziarnem, jak i drobnym. Papieru ściernego gruboziarnistego należy użyć do usunięcia starej powłoki, a wszelkie pozostałości usunąć przy pomocy papieru o drobnym ziarnie. Do usuwania starych powłok z mniejszych elementów przyda się także cyklina oraz – w niektórych przypadkach – opalarka. Czasem trzeba skorzystać również ze szlifierki oraz specjalnych preparatów chemicznych, które są przydatne podczas usuwania lakierów i farb. Pamiętaj jednak, by wszelkie tego typu preparaty stosować wyłącznie na zewnątrz.

Wśród innych narzędzi, dzięki którym nadasz drugie życie meblom, znajduje się szpachelka do uzupełniania ubytków w drewnianych elementach oraz spinacze do mebli do sklejania poszczególnych części. Warto mieć pod ręką także młotek – choć tu lepszy od modelu z główką metalową będzie taki z główką gumową. Z takim wyposażeniem – oraz farbą do drewna, lakierami, olejami i szpachlą – możemy zaczynać renowację mebli.

Jak odnawiać stare meble?

Jeżeli mamy przygotowaną przestrzeń do pracy i wszystkie niezbędne środki, preparaty i narzędzia pod ręką, możemy zająć się renowacją mebli. To zaczynamy oczywiście od wyrównywania powierzchni i zdzierania starych powłok za pomocą papierów ściernych. Jak wspomnieliśmy wyżej, warto mieć dwa rodzaje papieru ściernego – gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Kolejność ich używania jest następująca – najpierw gruboziarnistym papierem ściera się nierówności czy stare farby, a drobnoziarnistym wygładza powierzchnię. Jedną z ważniejszych czynności podczas przygotowania mebli do renowacji jest kierunek tarcia. Powinniśmy trzymać się kierunku słojów i przejeżdżać papierem wzdłuż nich. Kierunek poprzeczny sprawi, że pojawią się nieestetyczne rysy czy zadziory.

Ostatnim etapem przed malowaniem jest usunięcie kurzu i pyłu. Choć etap ten wydaje się niepozorny, jest bardzo ważny. Wszelkiego rodzaju pyłki, kurze czy zabrudzenia mogą spowodować niewielkie, ale widoczne i nieestetyczne odkształcenia po malowaniu. Do usunięcia zabrudzeń przyda się odkurzacz bądź wilgotna szmatka. Następie można położyć pierwszą warstwę oleju, lakieru czy lakierobejcy. Dzięki stosowaniu tych produktów pokreślimy naturalną strukturę i słoje drewna. Dla tych, którzy preferują rozwiązania kolorowe, do wyboru jest wiele farb.

Warto słowem wspomnieć o technikach malowania, bo jest ich naprawdę sporo. Większość osób wybiera malowanie tradycyjne, podczas którego powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie powstawały zacieki z farby. Popularnymi metodami artystycznego malowania drewna jest bejcowanie, patynowanie, metoda suchego pędzla czy przecierka, umożliwiająca wydobycie na wierzch spodnich warstw farby. Dzięki przecierce odnowione meble wyglądają elegancko, ale jednocześnie na nieco starsze. Metody tej często używa się w przypadku mebli rustykalnych i prowansalskich. Bardziej zaawansowane osoby mogą skorzystać z metody decoupage’u, polegającej na naklejaniu na proste powierzchnie specjalnych wzorów, a następnie nakładaniu wielu warstw lakieru tak, by powstałe na skutek naklejenia nierówności nie były wyczuwalne. Jak widzisz, technik malowania jest dużo i można dzięki im meble dodatkowo postarzeć bądź odnowić i pokryć je całe jednolitym kolorem.

Jak samemu odnawiać meble i co można zrobić oprócz malowania?

Ze starymi meblami możemy zrobić praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy – oczywiście na tyle, na ile umożliwia to typ mebla. Pod tym względem bardzo ciekawe jest drugie życie mebli tapicerowanych, ponieważ można tu nie tylko zająć się malowaniem elementów drewnianych, ale także wymianą tapicerki. Dzięki temu często można uzyskać mebel o zupełnie innym wyglądzie niż pierwotny.

Przede wszystkim na topie jest wymienianie tapicerek na starych krzesłach. Bardzo modnymi tkaninami są te z motywami regionalnymi, czyli popularne kolorowe kwiaty czy łowickie wzory. Nie rzadziej w internecie można zobaczyć przykłady nowych krzeseł z siedziskami w zielone liście palm lub marynarskie pasy. Oczywiście tapicerka nie musi być wzorzysta. Świetnie sprawdzą się też tkaniny w jednym kolorze, które będą pasować do ogólnego wystroju wnętrza lub będą się na jego tle wyróżniać. Kolejną rzeczą przy odnawianiu starych mebli jest wymiana uchwytów przy szafkach i komodach. Można zdecydować się na tradycyjne złote czy srebrne gałki, lecz kształtów uchwytów nie sposób dziś zliczyć. Mogą być imitacją klejnotów, przybierać kształt owadów na przykład ważek lub odwzorowywać roślinność. Wybierając tkaniny na obicia odnawianych mebli, pamiętajmy o tym, że im wyższa jest gęstość materiału, tym jest bardziej wytrzymały.

Jakie konkretne tkaniny najlepiej nadadzą się do renowacji mebli drewnianych? Polecane są przede wszystkim szenil i mikrofibra, które są miękkie, a dodatkowo łatwe w czyszczeniu. Z drugiej strony, popularnością w ostatnich latach cieszą się również tkaniny takie jak aksamit, sztruks czy welur. Wiele zależy tu po prostu od naszych preferencji.

Ile kosztuje renowacja mebli u profesjonalisty?

Osobom, które po raz pierwszy chcą podejść do renowacji mebli, może się wydawać, że jest to zadanie skomplikowane. Jeśli zatem podchodzimy do tego wyzwania po raz pierwszy, warto zacząć od mebla, do którego nie jesteśmy specjalnie przywiązani. Dzięki temu łatwiej będzie nam przełknąć ewentualne pierwsze niepowodzenie. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach do podjęcia samodzielnej pracy, a bardzo zależy nam na tchnięciu drugiego życia w konkretny mebel, możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty.

To oczywiście kosztuje – i to znacznie więcej niż samodzielne odnawianie mebli. Jeśli renowację przeprowadzamy samemu, jedyne koszty – poza czasem – jakie musimy ponieść, to wydatki na brakujące narzędzia i materiały, takie jak oleje czy farby. Renowacja mebli u profesjonalisty to wydatek znacznie wyższy, ale ostateczna cena zależy od typu i wielkości mebla, poziomu zniszczenia czy oczekiwanych efektów. O ile za odnowienie prostego taboretu czy krzesła zapłacimy od około 150 do 250 złotych, o tyle renowacja stołu czy drewnianego biurka może kosztować nawet kilkaset złotych – i mówimy tu o kwotach bliższych tysiąca.

Mimo wszystko renowacja mebli nie jest zadaniem tak skomplikowanym, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Wystarczy przygotować potrzebne narzędzia i pracę zacząć w weekend, by mieć czas dokładnie wszystko oczyścić i pomalować. Później można już cieszyć oko meblem, które ma niepowtarzalne kształty, nawiązuje do przeszłej mody, ale równocześnie jest nowoczesny!