fbpx

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Dlaczego mamy problem ze smogiem?

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Problem ze smogiem w naszym kraju spowodowany jest przez wiele różnych czynników. Wśród nich wymienić możemy nieodpowiednią architekturę polskich miast (brak tzw. korytarzy powietrznych), złej jakości paliwo spalane w domowych kotłach CO, dużą liczbę samochodów (również starszych) na naszych drogach czy też fakt, że większość energii elektrycznej w naszym kraju wytwarzają elektrownie węglowe. Jednakże do występowania smogu najbardziej przyczyniają się stare piece węglowe, które niejednokrotnie służą również do spalania materiałów, które pod żadnym pozorem nie powinny się w nich znaleźć (np. plastikowych śmieci).

Czyste ogrzewanie to podstawa

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie dla skutecznej walki ze smogiem ma zmiana ogrzewania na czyste i ekologiczne. Wśród wielu dostępnych rozwiązań wymienić warto między innymi kotły na biopaliwo oraz pompy ciepła. Szczególnie te ostatnie to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę. Pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu lub powietrza sprawia, że gospodarstwa domowe, które wykorzystują pompy ciepła, nie produkują żadnych szkodliwych spalin. Minusem tego rozwiązania jest niestety wciąż wysoki koszt instalacji pomp ciepła. Mimo to, warto rozważyć montaż pompy w swoim domu.

Zielona energia

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez energii elektrycznej jest praktycznie niemożliwe. Warto jednak robić wszystko, by zmniejszyć ilość wykorzystywania tej, która wytwarzana jest przez elektrownie węglowe. Coraz popularniejsze elektrownie wiatrowe to krok w dobrą stronę. Kolejnym rozwiązaniem, które może wykorzystać każdy z nas, są panele fotowoltaiczne, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej dla całego gospodarstwa domowego.

Transport publiczny

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

Walka ze smogiem to nie tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne, ale również wykorzystywanie sprawdzonych rozwiązań. Pamiętajmy, że ograniczenie emisji spalin samochodowych również ma znaczenie. Dlatego też zamiana samochodu na transport publiczny zawsze, gdy jest to możliwe, jest krokiem w dobrą stronę. Nic więc dziwnego, że włodarze wielu miast zastanawiają się w jaki sposób mogą ograniczyć liczbę aut na drogach, nie pozbawiając jednocześnie mieszkańców komfortu (np. budując parkingi Park & Ride).

Sadzenie drzew

Smog – 4 sposoby na walkę z zanieczyszczeniami

W walce ze smogiem mogą nam pomóc również rośliny, a w szczególności drzewa. Wystarczy uświadomić sobie, że dorosła sosna jest w stanie wytworzyć tlen dla trzech osób. Rośliny nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, ale również mają zdolność filtrowania zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Jeśli posiadamy własną działkę, warto więc zastanowić się nad posadzeniem choć jednego drzewa.

Podsumowując, smog jest problemem, którego nie można lekceważyć. Na szczęście świadomość tego, jakie skutki przynosi zanieczyszczenie powietrza, jest coraz większa. Daje to nadzieję, że w naszym kraju zaczną być wprowadzane zmiany, dzięki którym jakość powietrza zacznie ulegać poprawie.