fbpx

Salon połączony z sypialnią, jak to zaaranżować?

Sypialnia to miejsce kojarzone z relaksem, gdzie każdy z nas pozbywa się stresu, wycisza i ładuje akumulatory na kolejny dzień. Jej niepowtarzalny klimat tworzą przeróżne dodatki aranżacyjne, takie jak: komoda, stolik nocny, lampa lub wielopunktowe oświetlenie. Jednak najważniejszym elementem wciąż pozostaje wygodne łóżko, dopasowane rozmiarem do jednej lub dwóch osób, z materacem dostosowanym do wagi użytkowników.

Salon to zupełne przeciwieństwo sypialni – w nim panuje ciągły ruch i gwar. Domownicy oglądają telewizję, rozmawiają, a najmłodsze dzieci bawią się pod czujnym okiem rodziców. Stanowi on wizytówką mieszkania, gości się w nim przyjaciół, znajomych oraz rodzinę. Ukazuje on zamiłowanie właścicieli do konkretnego stylu urządzania wnętrz. 

Choć funkcje salonu i sypialni zdecydowanie się od siebie różnią, bywa tak, że często właśnie salon staje się miejscem do zaaranżowania sypialni (zazwyczaj dla rodziców). Wszystko to jest spowodowane zbyt małym metrażem mieszkania lub chęcią stworzenia dla każdego dziecka samodzielnego kącika zarówno do nauki, zabawy, jak i intymności. Ale jak urządzić salon połączony z sypialnią? Jak wydzielić sypialnię w salonie? Jak dobrać odpowiednie łóżko w salonie? Na te trudne pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym tekście.

Rozwiązania przy dużym metrażu 

Dla chcącego nic trudnego – zwykliśmy mawiać. Przejdźmy więc od słów do czynów. Istnieje wiele rozwiązań aranżacyjnych, które można wykorzystać przy wygospodarowywaniu sypialni w salonie. Wystarczy się z nimi zapoznać i wybrać to najbardziej pasujące do naszych potrzeb. 

Jak wydzielić sypialnię z salonu?

Tutaj najistotniejszym czynnikiem jest metraż pomieszczenia. Jeśli jest ono duże, to bez obaw można podzielić je na dwie niezależne części: dzienną i nocną. Powierzchnie te oddzielać będzie ścianka kartonowo-gipsowa, ale istnieją też inne, bardziej efektowne wizualnie rozwiązania, np. drzwi przesuwne wykonane w całości z matowego szkła osadzone na prowadnicach. Szkło dostępne jest w różnych wersjach: gładkie, z dyskretnym wzorem lub nadrukowanym zdjęciem. Przepuszcza ono światło, a jednocześnie ogranicza widoczność znajdującego się za nią pomieszczenia. Przesuwne drzwi mogą być zamienione na zasłony zawieszone na szynie przysufitowej. Często stosuje się rozwiązanie z częściową ścianą i bez typowych drzwi. W tak zaaranżowanej sypialni nie powinno zabraknąć miejsca na łóżko sypialniane w salonie. Pełnowymiarowe, wygodne, którego nie trzeba co rano składać a wieczorem rozkładać jak sofy czy narożnika. Każdy może dobrać je stosownie do swoich potrzeb. 

Sypialnia połączona z salonem w nietypowy sposób

Kiedy przestrzeń pomieszczenia daje nam pole do popisu, sięgajmy po nietypowe rozwiązania, aby połączyć sypialnię z pokojem dziennym. Rozważmy możliwość stworzenia podestu, w którym umieścić można wysuwane łóżko, a na podeście stać będzie kanapa oraz stolik, przy którym usiąść można razem z gośćmi lub domownikami. To niestandardowe rozwiązanie pozwoli na ukazanie naszego salonu jako bardzo przestronnego i niezagraconego. 

Modnie i efektownie wygląda sypialnia urządzona na antresoli. Ma swój wyjątkowy urok, ale niestety nie wszędzie można ją zrobić. Tutaj wymagania się dosyć rygorystyczne i aby sypialnia była w pełni funkcjonalna jak pokój, pomieszczenie musi mieć wysokość 430 cm. Przy 400 cm można na antresoli umieścić wyłącznie miejsce tylko do spania. Za to poniżej znajdować się będzie salon z wszystkimi, niezbędnymi udogodnieniami typu sofa, szafa, telewizor. Salon i sypialnia mogą wówczas mieć spójną aranżację, ale nie jest to obowiązkowe. 

Sypialnia połączona z salonem – jak nie zagracić mniejszego metrażu?

Kiedy pomieszczenie jest niezbyt duże i ma standardową wysokość (ok. 250 cm), wszystkie niezbędne meble umieszczamy na jednym poziomie. Musimy bardzo wnikliwie przemyśleć ich rozstawienie i pogodzić się z tym, że im mniej przedmiotów i bibelotów, tym lepiej. Niestety, z pewnością nie będziemy mogli w małym salonie umieścić pełnowymiarowego łóżka, gdyż się ono po prostu nie zmieści. Wtedy najczęstszym rozwiązaniem jest zakup sofy lub narożnika w wersji rozkładanej, które w dzień posłużą jako miejsce do siedzenia, pooglądania telewizji czy spędzania wspólnie czasu z dziećmi grając w planszówki, a w nocy jako łóżko w salonie

Decydując się na taką aranżację pamiętajmy o zastosowaniu jasnych odcieni na ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń, a także wybierzmy szafy w jasnych kolorach (najlepiej przesuwne, aby nie zabierały dużo miejsca oraz nie przytłaczały swoją konstrukcją). Jeśli jednak mimo wszystko chcemy mieć w małym salonie łóżko, możemy oddzielić je od części dziennej meblem w formie ażurowej – łóżko nie będzie się tak wyróżniać, a my zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania – a tego nigdy na za mało. Sprawdzi się również parawan, który łatwo można przenieść z miejsca na miejsce, złożyć i schować, gdy nie będzie potrzebny. Jego wzór może przyciągać wzrok lub wtapiać się w aranżację pomieszczenia – jak kto woli. Urządzenie sypialni w salonie nie jest łatwym zadaniem, ale warto się go podjąć i wykonać tak, aby pomieszczenie było funkcjonalne oraz prezentowało się tak jak lubią to domownicy.