fbpx

Rodzaje wałków do malowania – poradnik dla laika

Wielkość wałka i runo

Podstawowym kryterium różnicującym wałki do malowania, które możemy znaleźć zarówno w stacjonarnych sklepach budowlanych, jak i ich internetowych odpowiednikach, jest wielkość. Wałki możemy podzielić na mniejsze (5 cm – 12  cm) oraz większe (12 cm – 25 cm). Te o małych rozmiarach są dedykowane przede wszystkim dekoracjom oraz dodatkom, których pokrywanie wymaga sporej precyzji. Można wykorzystać je również do pomalowania framugi okiennej lub drzwiowej. Wałki o większych rozmiarach doskonale sprawdzą się podczas malowania ścian, sufitów czy podłóg. Umożliwiają one dokładne i szybkie malowanie dużych powierzchni.

Oprócz wielkości, należy wziąć pod uwagę poszycie wałka. Wysokość poszycia określana jest inaczej jako runo. Wałki o krótkim włosie (krótkie runo) zostały stworzone z myślą o gładkich powierzchniach i farbach o rzadkiej konsystencji. Podczas nakładania kolejnych warstw nie pozostawiają smug. Długie włosie (długie runo) sprawdzi się w przypadku ścian z dekoracyjną strukturą oraz powierzchni, na których chcielibyśmy stworzyć unikalną fakturę. Długie runo jest też dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na odświeżeniu ściany ze starymi cegłami lub różnego rodzaju nierównościami.

Typ materiału oraz niezbędne akcesoria

Zdecydowaliśmy się już na konkretną wielkość wałka oraz długość poszycia. Teraz przychodzi czas na wybranie materiału, z którego je wykonano. Typ materiału powinien być dostosowany do rodzaju farby. Wyróżnić możemy wałki z włosiem naturalnym, sztucznym oraz pokryciem z gąbki. Wałki naturalne nadają się do farb rozpuszczalnikowych, te ze sztucznym runem do farb wodorozcieńczalnych, a gąbkowe do farb olejnych. W ofertach sklepów możemy znaleźć też wałki wykonane z folii lub gumy, które są idealne do tworzenia na ścianach modnych efektów dekoracyjnych.

Jeśli już wybierzemy rozmiar wałka oraz poszycie, które najlepiej sprawdzą się na wybranych powierzchniach, pozostają jeszcze akcesoria ułatwiające pracę. Do malowania ścian lub sufitów niezbędny jest kij teleskopowy przyspieszający i usprawniający proces malowania. Dzięki regulacji długości, łatwo dopasujemy teleskop do indywidualnych potrzeb. Warto zaopatrzyć się także w kuwetę, czyli pojemnik do nalewania porcji farby i nakładania jej na wałek oraz kratkę, umożliwiającą odsączenie nadmiaru farby. Kratkę możemy umieścić bezpośrednio na kuwecie. Po skończonym malowaniu nie zapominajmy o umyciu wałka oraz zabezpieczeniu go, na przykład za pomocą folii. Dzięki temu zakupionym narzędziem będziemy mogli cieszyć się przed długi czas.

Zanim kupimy wałek do malowania, powinniśmy zdobyć podstawowe informacje na temat rodzajów wałków oraz materiałów, z jakich zostały wykonane ich poszycia. Dzięki temu będziemy mogli łatwo i szybko określić, który z nich będzie odpowiadał naszym potrzebom.