fbpx

Pustaki, cegły czy drewno – z czego najlepiej zbudować ściany domu? Odpowiadamy…

Ściany domu to jedne z najważniejszych elementów całej konstrukcji budynku. Pełnią one szereg ważnych funkcji, od podtrzymywania całej konstrukcji domu, od dachu po fundamenty, poprzez izolację termiczną aż do ochrony domu przed ogniem. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego materiału, aby ściany domu były solidne i trwałe. Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nakładu czasu przy wyborze materiałów do jego powstania. Warto poświęcić czas na zaznajomienie się z wadami i zaletami różnych materiałów, aby nasz dom był funkcjonalny i solidny a ściany domu pełniły rolę termoizolacyjną, ze względu na zmienność pogody panującą w naszym klimacie. Podpowiemy na jakie materiały warto zwrócić uwagę przy budowie ścian domu.

Ściany domu z pustaków – ceramika poryzowana czy tradycyjna?

Ściany domu zbudowane z ceramiki cechują się dużą wytrzymałością i twardością, ze względu na wypiekanie glinianych cegieł czy pustaków w wysokiej temperaturze. Obecnie na rynku mamy do wyboru wyroby z ceramiki tradycyjnej oraz poryzowanej. Ceramika tradycyjna wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne i świetną izolację termiczną. Jest także niestety dużo cięższa, co zwiększa nakład pracy przy wznoszeniu ścian domu. Ceramika poryzowana powstaje z mieszanki gliny z innymi składnikami, takimi jak trociny, przez to w procesie wypalania powstają mikropory. Takie wyroby są zdecydowanie lżejsze, a mimo to cechują się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Pustaki tworzone są właśnie z ceramiki poryzowanej. Pustaki ceramiczne są większe, ale lżejsze od cegieł, co usprawnia i ułatwia stawianie ścian. Popularne są pustaki, które pozwalają na stawianie ścian domu bez spoin pionowych, co pozwala na lepszą izolację cieplną. Wadą pustaków może być większa podatność na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne cegły.

Ściany domu z cegły – tradycja i niezawodność

Cegła to wciąż popularny materiał przy stawianiu ścian domu. Podobnie jak pustaki powstaje z wypalania gliny, do której mogą dodane być różne dodatki, takie jak mączka drzewna. Cechują się one dużą wytrzymałością i twardością, dlatego mogą z powodzeniem być stosowane w miejscach największych naprężeń. Co istotne, cegły są odporne na ściskanie i zachowują swoje właściwości zarówno podczas upałów, jak i mrozów. Latem cegły świetnie chronią dom przed przegrzaniem, a zimą dobrze zatrzymują ciepło. Do wad cegieł ceramicznych zaliczyć należy ich ciężar oraz mniejsze rozmiary niż pustaki. Stawianie ściany domu z cegieł będzie z pewnością bardziej wymagające i czasochłonne niż użycie innych materiałów budowlanych.

Ściany domu z drewna – ekologiczny powrót do natury

Ściany domu wykonane z drewna są lżejsze i łatwiejsze w konstrukcji niż ściany z cegły lub pustaków. Drewniane elementy powinny być wykonane z drewna z drzew iglastych, charakteryzującego się dużą wytrzymałością. Do wykonania szkieletu drewnianego niezbędne jest wcześniejsze osuszenie drewna w specjalnych komorach w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie ostruganie z każdej strony. Niska wilgotność drewna to jeden z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ zapewni to brak pęcznienia i zmiany kształtu drewnianych elementów, a zestrugana, śliska powierzchnia zmniejszy podatność na pożary. Suszenie drewna chroni je także przed rozwojem grzybów lub innych drobnoustrojów. Ściany domu z drewna mają wiele zalet, do których zaliczyć należy wytrzymałość, mniejszy ciężar konstrukcji oraz krótszy czas budowy. Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności, co dobrze wpływa na nasze samopoczucie w domu. Do wyzwań związanych z budową domu z drewna może być znalezienie wykonawców o odpowiedniej wiedzy i umiejętnościach, ponieważ drewniane domy nie są w Polsce rozwiązaniem bardzo popularnym. Drewniane ściany w porównaniu z murowanymi cechują się gorszą akumulacją cieplną, przez co dom z drewna może się szybciej wychładzać, a to zwiększy nakłady na jego ogrzewanie.

Jaki materiał do budowy ściany domu wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy w głównej mierze od naszych oczekiwań oraz budżetu. Większość domów w Polsce ma ściany murowane z ceramiki lub betonu. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które cechuje się świetną trwałością i niezawodnością. Ściany wykonane z cegieł lub pustaków cechują się świetną izolacją termiczną oraz ochroną przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to technologia prosta i powszechna, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem dobrej ekipy do budowy domu, lub z odpowiednimi umiejętnościami można poradzić sobie samemu. Coraz popularniejsze są ściany domu z drewna, które jest materiałem ekologicznym i naturalnym. Drewno musi być odpowiednio przygotowane, a sama konstrukcja dobrze zaprojektowana i wykonana, co może wpływać na jego cenę. Drewniane domy należy stawiać szybko, co jest jednocześnie ich wadą i zaletą. Drewniane ściany pozwalają na szybką pracę oraz krótki czas budowy, jednak wymaga to jednorazowego zakupu wszystkich potrzebnych materiałów.