fbpx

Pusta ściana w domu – jak ją urządzić?

Kiedy wydaje się już, że remont dobiegł końca, a wszystkie dodatki i akcesoria są już na swoim miejscu, nagle pojawia się uczucie, że czegoś brakuje. Człowiek rozgląda się po mieszkaniu i zastanawia, co mu nie pasuje. Aż nagle wzrok pada na ścianę. Pustą, niewykorzystaną ścianę, która aż prosi, by coś na niej powiesić. Zatem jak można wykorzystać taką przestrzeń efektownie?

Wiercić czy przyklejać?

Ozdób na ścianę jest mnóstwo. Niektóre trzeba przywiercać, a inne mają przygotowaną warstwę kleju. Wiele osób obawia się dziur czy śladów po klejeniu i decyduje się na wykorzystanie specjalnych plastrów montażowych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak szybko wybrana dekoracja nam się znudzi. Choć, nawet gdy koncepcja rozkładu ozdób się zmieni, to dziurki po śrubkach czy gwoździkach można łatwo i szybko zaszpachlować i pomalować. Zatem każda metoda będzie dobra, chyba że w grę wchodzi półka, na której będzie stać coś ciężkiego, bądź masywne ścienne ozdoby np. z metalu. Wtedy lepiej postawić na wkrętarkę i spać spokojnie bez obaw, że coś w środku nocy odpadnie ze ściany. 

Ozdoby na ścianę

Pierwszym pomysłem są tradycyjne półki. Nie muszą być one jednak proste. Kupić można półki w formie plastrów miodów (heksagony), z metalowymi zdobieniami lub montowane na rogach ścian. Popularny jest też motyw drzewa z półeczkami, który staje się biblioteczką. Ten sam pomysł wykorzystywany jest do drzewa genealogicznego i rozmieszczenia zdjęć rodzinnych. Będąc przy fotografiach, świetnym pomysłem jest rozwieszenie ich w formie plakatów. Obecnie drukarnie mają w swoich ofertach dostosowanie zdjęcia czy obrazu do potrzebnych wymiarów. Można więc zakupić odpowiednie ramki, zlecić druk i powiesić na ścianie zdjęcia z wakacji, spotkań rodzinnych, fotografie architektury i przyrody. Taka ozdoba z pewnością przypominać będzie o mile spędzonych chwilach i inspirować do dalszych wyjazdów czy imprez towarzyskich.

Plakaty, postery, obrazy na płótnie

Są to najczęściej wybierane ozdoby ścienne. Istnieje dużo stron internetowych z plakatami lub całymi zestawami dobranymi kolorystycznie albo tematycznie. Zadowolone będą z nich osoby, które chcą wyrazić w mieszkaniu siebie i swoje pasje. Mogą zatem powiesić postery z motywem górskim, modne wzory tropikalne czy plakaty z sentencjami i motywującymi hasłami. Dla tych, którzy wolą obrazy, ale nie mają budżetu na ręcznie malowane arcydzieła, do wyboru są grafiki drukowane na płótnie lub szkle. Ciekawymi ozdobami są też motywy zwierząt, liści czy ścianki wykonane z metalu. Metaloplastyka cieszy się coraz większą popularnością i chętnie wykorzystywana jest zwłaszcza we wnętrzach industrialnych. 

Rozświetl wnętrze lustrami!

Propozycja, która będzie nie tylko efektowna, ale też funkcjonalna, dotyczy luster. W różnych formach i wielkościach będą odbijać światło oraz dadzą możliwość przeglądania się. Z pewnością spodobają się gościom i domownikom.

Ozdób na ściany jest wiele i są one wykonane z różnych materiałów. W zależności od stylu mieszkania można dobrać coś z drewna, szkła, metalu bądź postawić na tradycyjne obrazy czy zdjęcia w ramce. Jednym słowem – do wyboru, do koloru!

Powiązane wpisy