fbpx

Przytulny pokój dziecięcy. Jakie materiały wykończeniowe wybrać?


Aranżacja pokoju dziecięcego powinna uwzględniać wszystkie potrzeby malucha i umożliwiać wprowadzanie zmian wraz z wiekiem dziecka. Dotyczy to w szczególności materiałów wykończeniowych, które w przeciwieństwie do ubranek i zabawek, nie służą jedynie przez kilka miesięcy. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być bezpieczne i trwałe, by wytrzymały szalone dziecięce zabawy. Jakie materiały wykończeniowe wybrać do pokoju dziecięcego? Na co zwrócić uwagę, by służyły długo i niezawodnie?

Trwała, ciepła podłoga

Małe dzieci chętnie bawią się na podłodze, dlatego to właśnie na nią powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas wykańczania pokoju dziecięcego. Część rodziców decyduje się na położenie dywanu, który chroni maluchy przed chłodem i zapewnia większy komfort, lecz w domach alergików i właścicieli zwierząt takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. Aby uniknąć problemów związanych z nasileniem objawów alergii, można zastąpić dywany ciepłymi, cichymi panelami. Takie cechy mają panele winylowe. Dodatkowo panele winylowe są odporne na zniszczenie przez rozlaną wodę — nie wchłaniają cieczy i nie puchną.

Zamiast paneli winylowych na podłodze w pokoju dziecięcym można położyć również panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności. Panele laminowane wytrzymają szalone dziecięce zabawy bez zarysowań i są odporne na wodę.

Winylowe tapety na ścianę

Ściany w pokoju dziecięcym są narażone na liczne zabrudzenia. Dzieci brudzą je jogurtami, pozostawiają ślady tłustych palców, a także malują na ścianach kredkami, pisakami lub kosmetykami wykradzionymi z kosmetyczki mamy. Położenie na ścianie zmywalnych tapet winylowych na flizelinie ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości. Większość zabrudzeń można bez trudu zetrzeć z tapety wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem, dlatego dziecięce rysunki i plamy z jedzenia szybko znikają. Ściany wyglądają estetycznie nawet po kilku latach, co ogranicza konieczność przeprowadzania remontu i kładzenia nowych tapet. Dodatkowo tapety na flizelinie dobrze się układają, dlatego z ich użyciem poradzi sobie nawet majsterkowicz amator.

W przypadku tapet do pokoju dziecięcego można liczyć na szeroki wybór wzorów i kolorów. Rodzice mogą wybrać wzory uniwersalne dla chłopców i dziewczynek, dziewczęce księżniczki, czy też chłopięce samochody. Tapeta może mieć też jednolity kolor, który stanie się tłem na zmieniających się mebli i elementów wystroju.

Zmywalne emulsje do malowania ścian

W pokoju dziecięcym tapety można zastąpić zmywalnymi emulsjami do malowania ścian. Emulsje tego typu wykazują wysoką odporność na ścieranie i powstawanie trwałych plam. Można zmywać z nich wszelkie zabrudzenia bez ryzyka blaknięcia koloru i uszkodzenia tynku lub płyt kartonowo-gipsowych. Farby zmywalne do malowania ścian są nietoksyczne, dlatego są w pełni bezpieczne dla dzieci w każdym wieku.

Rolety okienne dzień-noc

Aranżacja pokoju dziennego powinna obejmować solidne rolety, które zapewnią maluchom komfort w czasie popołudniowej drzemki i optymalne warunki do regeneracji organizmu w nocy. Na etapie wykańczania pokoju warto zamontować na oknie rolety dzień-noc. Dzięki nim można również zmniejszyć nagrzewanie pokoju dziecięcego w upalne dni i ograniczyć konieczność korzystania z klimatyzacji lub wiatraków. Rolety sprawdzają się dobrze w pokojach małych alergików, którzy powinni ograniczyć liczbę tekstyliów takich jak zasłony lub firany ze względu na gromadzenie się na nich kurzu oraz sierści.