fbpx

Przewodnik po malowaniu ścian

Malowanie ścian przez wielu amatorów renowacji jest uważane za jedną z przyjemniejszych czynności, jakie możemy wykonywać w czasie remontu. Jeśli chcielibyście sami się przekonać, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać, ten zwięzły poradnik pomoże Wam w opanowaniu podstaw malowania.

Od czego zacząć? 

Malowanie ścian (www.beckers.pl) wymaga odpowiedniego przygotowania. Na początku pozbywamy się ze ściany wszelkich zbędnych elementów – haczyków, uchwytów, starej tapety oraz łuszczących się, odchodzących fragmentów poprzedniej powłoki. Jeśli w ścianie pojawią się ubytki konieczne będzie ich zaszpachlowanie i wygładzenie.. Przed malowaniem, musimy również oczyścić i odtłuścić powierzchnię, tak aby zapewnić farbie lepszą przyczepność i krycie. Istotnym elementem jest także zabezpieczenie najbliższego otoczenia – podłogę należy zakryć folią malarską lub kartonem, natomiast odstające elementy, takie jak gniazdka, cokoły czy listwy trzeba dokładnie zakleić papierową taśmą malarską. 

Czym malować? 

Dobre narzędzia to podstawa, bez nich ani rusz! Do malowania ścian będziemy potrzebować oczywiście pędzla, wałka oraz kuwety. Przyjrzyjmy im się z bliska:

  • pędzel – sprawdzi się podczas malowania narożników, trudno dostępnych miejsc, przy krawędziach oraz miejscach, które wymagają większej precyzji i mniejszej ilości farby.
  • wałek – ma tę przewagę nad pędzlem, że bardzo szybko i dokładnie pokrywa większą powierzchnię ściany. Należy jednak pamiętać, że wałek wałkowi nierówny! Liczy się długość włosia – im wykończenie powierzchni jest bardziej chropowate, tym włosie powinno być dłuższe; im gładsza ściana, tym krótsze włosie.
  • kuweta –  to pojemnik, który umożliwia wygodne nabieranie równomiernej ilości farby na wałek lub pędzel. Nim przelejecie do niego farbę, wyściełajcie kuwetę przezroczystą folią – dzięki temu po zakończeniu malowania wystarczy, że zwiniecie folię, a pojemnik będzie czysty i nienaruszony, gotowy do ponownego użycia! 

Z tak dobranym wyposażeniem możemy bez obaw przystąpić do malowania ścian. 

Malowanie ścian

Przed malowaniem farbą właściwą musimy zastosować farbę podkładową. Szczególnie, gdy malujemy nowe, zaszpachlowane lub bardzo zabrudzone powierzchnie, albo gdy zmieniamy diametralnie kolor ściany. Farba podkładowa zagruntuje powierzchnię i stworzy na niej bazową powłokę. Dzięki temu farba nawierzchniowa zyska lepszą przyczepność i trwalsze krycie. Podczas malowania ścian należy także zachować odpowiednią technikę, tak aby wykonać to skutecznie i estetycznie:

  • Jeśli malowana powierzchnia jest pokaźnych rozmiarów, musimy podzielić ją na fragmenty i rozprowadzać farbę w jednym kierunku (prawo-lewo, góra-dół).  Przy mniejszych powierzchniach poruszamy wałkiem od góry do dołu, nakładając na siebie pomalowane pasy.
  • Po nałożeniu każdej warstwy farby wygładzamy malowaną powierzchnię przejeżdżając wałkiem po ścianie.
  • Nakładamy przynajmniej dwie warstwy farby w kilkugodzinnych odstępach czasowych. Stopień krycia i czas wysychania zależy od jakości wybranej farby.
  • Po skończonym malowaniu najlepiej od razu odkleić taśmę malarską, która zabezpieczała wystające elementy. Należy to zrobić przed wyschnięciem farby, aby  fragmenty świeżo nałożonej powłoki nie odeszły razem z kawałkami taśmy.
  • Opakowanie, w którym zostały resztki farby szczelnie zamykamy i odstawiamy, w przyszłości może nam się jeszcze przydać.
  • Dokładnie czyścimy narzędzia malarskie, by nadawały się do ponownego użytku.

Przy zachowaniu powyższych zasad malowanie ścian powinno przebiec szybko i sprawnie. Nowy kolor odmieni wnętrze i wprowadzi do niego powiew świeżości!