Profesjonalne sprzątanie najczęściej dotyczy firm prywatnych albo obiektów użyteczności publicznej, ale wybrane techniki można również zastosować w domu. Wbrew pozorom nie jest to trudne – pracownicy porządkowi mają swoje sposoby, aby uzyskać pożądane efekty, a przy tym zmniejszyć nakład pracy. Na czym polega profesjonalnie przeprowadzane sprzątanie? Oto podstawowe techniki, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.
Techniki profesjonalnego sprzątania – jak pracują specjaliści?
Utrzymanie czystości w domu czy miejscu pracy to podstawowy obowiązek każdego. Niemniej jednak wielu zadaje sobie pytanie, jak o czystość dbają eksperci, którzy zwykle są w stanie osiągnąć pożądane efekty w znacznie krótszym czasie. Jeśli sprzątanie to prawdziwa zmora, a po całym dniu czyszczenia dom lub biuro i tak nie wyglądają perfekcyjnie, może to oznaczać, że pewne czynności wykonujemy niewłaściwie. Warto więc podpatrzeć, jak pracują profesjonaliści. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: https://wikami.com.pl/profesjonalne-sprzatanie-techniki/. Jakie są najpopularniejsze techniki sprzątania?
- Od najmniejszych do największych pomieszczeń – czasami ta zasada bywa zmieniana na “od najbardziej wysuniętych do najbardziej widocznych pomieszczeń”. Oznacza to, że rozpoczynamy porządki od najdalszych zakątków, kończąc na pomieszczeniach, które są znacznie bardziej uczęszczane.
- Od góry do dołu – brud i kurz opadają na podłogę, dlatego myje się ją na samym końcu. Mycie podłóg poprzedza czyszczenie blatów, natomiast na samym początku myje się ściany i sufit.
- Dopasowanie substancji do różnych pomieszczeń – inne specyfiki znajdują zastosowanie w kuchni, inne w łazience. Dlatego też tak ważne jest dostosowanie metod porządków do specyfiki danego miejsca.
- Opracowanie harmonogramu porządków – robienie porządków zgodnie z ustalonym trybem, pozwoli uniknąć chaosu i pomijania czynności. Przeważnie dzieje się tak w przypadku wykonywania obowiązków, które wydają nam się być mało istotne, a jednak jak się później okazuje – mają niemały wpływa na wygląd przestrzeni.
Profesjonalne sprzątanie – jak robić to dobrze?
Jak często sprzątać pomieszczenia, aby prezentowały się nienagannie? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Miejsca, w których na co dzień przebywa sporo osób, najczęściej są sprzątane każdego dnia. Z drugiej strony, nie każdy będzie miał czas, aby codziennie czyścić mieszkanie. Zasada jest prosta – w pierwszej kolejności pozbywamy się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Zaschnięte plamy będziemy czyścić godzinami, natomiast jeśli usuniemy je od razu, zajmie to kilka minut. Większość osób sprząta dom z częstotliwością tygodniową. Podobna zasada panuje w mniejszych biurach, które zatrudniają jedynie kilkoro pracowników. Trudno jednak wyobrazić sobie, by szpital czy szkoła były sprzątane raz w tygodniu. Tego typu obiekty wymagają profesjonalnego podejścia, które można zyskać, zatrudniając specjalistów z firmy: https://wikami.com.pl/.
Jeśli jednak mówimy o sprzątaniu obiektów własnych, to kluczowe będzie przygotowanie odpowiedniego planu. Załóżmy, że rzeczywiście większe porządki wykonujemy raz w tygodniu. Tymczasem raz na 2 tygodnie warto wyprać na sucho dywany, natomiast raz na miesiąc lub dwa – umyć okna. Wiele zależy jednak od czynników indywidualnych. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci albo zwierzęta, częste porządki są niestety koniecznością.
Techniki profesjonalnego sprzątania – jak zastosować je w swoim domu?
Wymienione wyżej techniki profesjonalnego sprzątania nie są szczególnie skomplikowane. Okazuje się, że utrzymanie czystości wcale nie wymaga dużych zdolności – ważny jest natomiast dobry plan, a konkretne zadania musimy wykonywać regularnie. Gdy bierzemy się za sprzątanie, nie powinniśmy robić częstych przerw, które wybijają z rytmu. Wcześniej przygotujmy sobie zapas środków czystości tak, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie pracy. Dobrze mieć w domu kilka produktów więcej, jako że zwłaszcza przy większych zabrudzeniach, ich zużycie może być duże.
Techniki profesjonalnego sprzątania można zastosować bez względu na to, czy mowa o cotygodniowych porządkach, czy też większych przedsięwzięciach, takich jak np. przygotowania do świąt czy imprezy rodzinnej. Działając jak profesjonalista, nawet duże porządki nie powinny zająć nam więcej czasu, niż będzie to konieczne.