fbpx

Praca na rusztowaniu – 10 zasad

1. Zapoznaj się z przepisami prawa

Zanim rozpoczniemy montaż rusztowania oraz pracę na nim, warto pamiętać, że istnieje szereg przepisów prawnych, które regulują te kwestie. Warto się z nimi zapoznać. Wymagania wobec rusztowań można znaleźć w Rozdziale 8 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003r., nr 47, poz. 401).

2. Sprawdź podłoże

Kluczowe znaczenie dla bezpiecznej pracy na rusztowaniu ma jego odpowiedni montaż. Przed postawieniem rusztowania niezbędne jest więc sprawdzenie podłoża – powinno być równe i stabilne. Każde rusztowanie powinno być również przytwierdzone za pomocą kotw. Jeśli konstrukcja rusztowania zawiera elementy metalowe, niezbędne jest również jej uziemienie.

3. Siatka ochronna – kiedy jest niezbędna?

Siatka ochronna na rusztowaniu nie zawsze jest obowiązkowa. Niemniej jednak nie możemy zapominać o niej w przypadku kiedy rusztowanie znajduje się bezpośrednio przy drodze, chodniku lub przejściu dla pieszych.

4. Odbiór rusztowania

Zanim rozpoczniemy prace na rusztowaniu, musi zostać ono odebrane przez kierownika budowy. Informacje o tym powinny znaleźć się w dzienniku budowy. Kierownik budowy musi sprawdzać rusztowania również po burzy, mocnym wietrze lub w sytuacji, w której prace nie trwały na nim przez 10 dni.

5. Praca na rusztowaniu a warunki atmosferyczne

Przepisy prawa jasno określają kiedy praca na rusztowaniu jest niemożliwa ze względu na warunki atmosferyczne. Wiatr powyżej 10m/s, gołoledź oraz mgła to czynniki, które powinny skłonić nas do zakończenia prac. Po zmroku praca możliwa jest jedynie przy odpowiednim oświetleniu.

6. Nic nie zostaje na rusztowaniu

Bardzo ważna jest dbałość o rusztowanie po zakończeniu prac. Nie powinny zostać na nim żadne sprzęty, urządzenia, narzędzia czy materiały budowlane. Wszystkie elementy ruchome muszą więc zostać zniesione na dół.

7. Przechodzenie po podestach ruchomych

Podesty ruchome nie powinny być ze sobą połączone. Przepisy zabraniają również przechodzenia między nimi. Warto o tym pamiętać.

8. Zadbaj o zabezpieczenia

Pracując na rusztowaniu robotnicy zobowiązani są do noszenia kasków ochronnych. Szelki oraz pasy bezpieczeństwa to również konieczność – szczególnie jeśli pracujemy na dużych wysokościach. Dobrą praktyką jest również noszenie kamizelek odblaskowych.

9. Zabronione czynności

Istnieje szereg czynności, których nie należy wykonywać podczas pracy na rusztowaniu. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim energiczne ruchy, wychylanie się przez balustrady, a także zrzucanie z góry rusztowania jakichkolwiek przedmiotów.

10. Ilość osób

Kolejnym ważnym elementem, o którym warto pamiętać jest sprawdzenie liczby osób, która może pracować na rusztowaniu. Pod żadnym pozorem nie należy jej przekraczać.