fbpx

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Kolor ścian, zabawki, oświetlenie i meble – pokój dziecięcy to wbrew pozorom jedno z pomieszczeń, których zaaranżowanie jest najtrudniejsze. W końcu musimy zaprojektować przestrzeń, która nie tylko będzie estetyczna dla nas samych, ale która przede wszystkim wpasuje się w gust naszej pociechy. Gust – dodajmy – który w latach dziecięcych zmienia się bardzo często. Jak w takim razie urządzić i udekorować pokój dziecięcy, by nie zwariować i nie zbankrutować? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak udekorować pokój dziecięcy dla dziecka w wieku szkolnym?

Zapewne jeszcze przed narodzeniem maluszka rodzice zastanawiają się, jak urządzić pokój dla syna lub córki. Trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że początki są dosyć łatwe – wybór kolorów na ścianę, łóżeczka, komody z przewijakiem i innych praktycznych mebli na dziecięce akcesoria. Warto postawić na jasne, tradycyjne meble i pastelowe ściany, które będą działały uspokajająco – dobrze sprawdzi się farba błękitna, różowa czy pastelowa, lekka zieleń. Odpowiednie będą praktycznie każde jasne ściany – powiedzmy sobie wprost, trzeba się bardzo postarać, by w pokoju dla niemowlaka dokonać złego wyboru. Jak zaprojektować taki pokój dziecięcy? Aranżacje znalezione w internecie mogą okazać się bardzo pomocne.

Prawdziwe wyzwanie pojawia się w momencie, w którym dziecko dorasta i potrzebuje przestrzeni, w której będzie mógł przenieść się do swojego świata bajek i zabawy. Przede wszystkim wynika to z faktu, że okres przedszkolno-szkolny jest czasem, w którym dziecko rozwija się bardzo dynamicznie. Niemal nieustannie zmieniają się jego zainteresowania, preferencje kolorystyczne czy zabawki, z którymi chce spędzać wolny czas. Spełnianie dziecięcych zachcianek będzie oczywiście miało swoją zaletę – maluch będzie wyjątkowo szczęśliwy. Jest jednak też druga strona medalu – nie wiadomo jak długo będzie szczęśliwy. Kolorowe tapety i zwierzątka na ścianie mogą być atrakcyjne dla dziecka w wieku przedszkolnym, ale może się okazać, że bardzo szybko staną się „zbyt dziecięce”.

Spełniać marzenia, czy postawić na funkcjonalność?

Nie raz można było zobaczyć w programach telewizyjnych, w których organizatorzy i prowadzący remontują ludziom dom, przepięknie zaaranżowane pokoje dziecięce. Żywe kolory, mnóstwo zabawek, tapety w postaci z bajek, czy niesamowite łóżka zbudowane specjalnie dla najmłodszych. Choć w pierwszej chwili każdy rodzic chciałby podarować pokój marzeń własnemu dziecku, to czy ma to sens?

Okazuje się, że na dłuższą metę takie rozwiązanie wcale nie jest optymalne. Dziecięce zainteresowania i fascynacje zmieniają się tak szybko, że naprawdę nie warto tracić energii i pieniędzy na zbędną ekstrawagancję. Tym bardziej, że dobrze zaprojektowany uniwersalny pokój dziecięcy również będzie miejscem, w którym maluch będzie mógł oddawać się swoim pasjom.

Pomysł na pokój dziecięcy

Powinien łączyć w sobie uniwersalność i miejsce na akcenty, w postaci plakatów czy innych akcesoriów, które są ważne dla syna lub córki. Kolor ścian jest najmniej istotny. Może być utrzymany o odcieniach tradycyjnych, czyli różowych w przypadku dziewczynki i niebieskich dla chłopca. Coraz więcej rodziców stawia jednak na naturalne barwy, takie jak jasnoszary, biel czy beż. Kolejnymi obowiązkowymi elementami w pokoju dziecinnym są łóżko, biurko i szafa bądź komoda.

Dlaczego akurat te trzy meble? Pomińmy oczywiste łóżko. Przy biurku dziecko będzie mogło rysować, malować, rozstawić swoje zabawki czy majsterkować. Nauczy się też, że w tym miejscu można się skupić. Im wcześniej zaprzyjaźnimy malucha z biurkiem, tym szybciej przestanie mu się kojarzyć negatywnie ze szkołą czy pracą. Niektórzy nawet w dorosłym życiu lubią wypić kawę i poczytać przy swoim biurku.

Szafa do pokoju dziecka nie musi być duża. Oprócz miejsca na ubrania dobrze byłoby mieć jeszcze kawałek na pudełko, w którym będą misie, lalki albo prace plastyczne i przybory do rysowania. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci porządku i składania swoich ubrań. Ćwiczenie nawyku z rodzicami pomoże na późniejszym etapie życia trzymać porządek nie tylko w ubraniach, ale też z innymi przedmiotami. A co poza meblami jest jeszcze istotne w aranżacji pokoju dziecięcego?

Kiedy rodzic puszcza wodze fantazji…

Kolorowe pudła na zabawki, dywanik z motywem miasta, tablice korkowe z barwnymi pinezkami, czy fantazyjne wstążki powieszone na ścianie lub karniszu z żabkami na zdjęcia bądź plakaty. To tylko kilka przykładów, jak można ożywić pokój dziecka i pozwolić mu się wyrazić. Co więcej, elementy te można wymieniać. Dzieci szybko się nudzą jednostajnym wystrojem. Zmieniają swoje ulubione bajki jak rękawiczki. Dobrze będzie, jeżeli pokój będzie „rósł” razem z nimi. Skoro kolor jest neutralny, to w przyszłości jedyną kosztowną zmianą może być zamiana plakatów na prawdziwe obrazy albo wymiana małego łóżeczka na takie z efektownym zagłówkiem czy baldachimem.

Jak tanio urządzić pokój dziecięcy?

Być może dla niektórych rodziców będzie to temat tabu, prawda jest jednak taka, że nie ma nic złego w tym, że dziecięcy pokój chcemy urządzić jak najmniejszym kosztem. I nie ma to nic wspólnego z tym, że chcemy „oszczędzać na dziecku”. Pomijając to, że wiele rodzin może mieć pewne ograniczenia finansowe, przepłacanie na ekstrawaganckie rozwiązania po prostu mija się z celem. To nie one tworzą charakter tego pomieszczenia.

W takim razie jak tanio urządzić pokój dziecięcy? Inspiracje wymienione wyżej powinny być dobrym drogowskazem. Jeśli urządzamy pokój dla dziecka w wieku szkolnym, które lada chwila wejdzie w wiek nastoletni, nie marnujemy czasu, energii i pieniędzy na kolorowe, zdobione tapety, z których maluch zaraz wyrośnie. Lepszym – i tańszym – rozwiązaniem będą ściany pomalowane na uniwersalne kolory, takie jak biel czy szarość. Jeśli chcemy większej oryginalności, pomalujmy część ścian na stonowane barwy, takie jak granat czy bordowy. Oczywiście, ściany nie muszą być puste – można na nich zawiesić stylowo oprawione plakaty, zdjęcia czy girlandy świetlne.

Warto też kupić uniwersalne meble, z których dziecko będzie mogło bez skrępowania korzystać zarówno w wieku szkolnym, jak również nastoletnim. Im bardziej uniwersalne jest biurko, szafa, czy łóżko, tym lepiej. Nie ma sensu kupować drogich, zdobionych, kolorowych mebli. Zmieniające się zainteresowania dziecka to jedno, jego skłonność do nieuwagi i niszczenia podczas zabawy mebli – to drugie. Warto zatem przemyśleć temat remontu pokoju dziecięcego. Chłodne i obiektywne podejście do tematu sprawi, że trafione akcesoria mogą dać więcej radości na wiele lat, niż tapeta w zwierzątka.

Jak zorganizować zabawki w pokoju dla dziecka?

Porządek w pokoju dziecka jest bez dwóch zdań bardzo ważny, ale warto pamiętać o tym, że wcale nie musimy tu dbać o zbytnią pedantyczność. Zabawki dziecięce można bowiem zorganizować tak, by zachować w pokoju porządek, a jednocześnie pięknie udekorować pomieszczenie. Co więcej, to także można osiągnąć niewielkim kosztem.

Oczywiście, solidny, wysoki regał z półkami o różnych wysokościach będzie niezbędny. To właśnie na nim można przechowywać bajki, książeczki, lalki czy samochodziki, a w późniejszych latach – komiksy czy zabawki elektroniczne. Do przechowywania pluszaków czy lalek znakomicie nada się… łóżko! Uwierz nam, poukładane obok siebie lalki, misie i inne zwierzątka pięknie ozdobią pokój, a dodatkowo zapewnią porządek i miejsce do spania. Jeśli nie zmieszczą się wszystkie na kanapie czy łóżku, warto kupić tanie kosze na pluszaki, które można zawiesić na ścianie.

Z pewnością przydadzą się także pudełka i organizery na zabawki, w których można przechowywać klocki czy figurki. Najlepiej kupić takie, które bez problemu zmieszczą się pod łóżkiem – dzięki temu porządek w pokoju dziecięcym zawsze będzie zachowany.

Jakie oświetlenie dla dziecka wybrać?

Na koniec krótko omówmy oświetlenie pokoju dziecięcego. Wbrew pozorom okazuje się bowiem, że może ono mieć znaczący wpływ na zbudowanie charakteru tego pomieszczenia. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne – to nie podlega dyskusji. Głównym zadaniem lampy sufitowej jest odpowiednie oświetlenie całego pokoju, tak, by dziecko miał odpowiednie warunki do zabawy czy nauki. Niemal równie istotne jest jednak także światło dodatkowe – lampka biurkowa, kinkiety ścienne czy lampka nocna. Ustawiona na biurku lampka stołowa jest niezbędna do komfortowego odrabiania lekcji czy rysowania przy blacie. Lampki nocne i kinkiety sprawdzają się natomiast dobrze wtedy, gdy dziecko lubi czytać przed snem lub – to dotyczy przede wszystkim małych dzieci – gdy boi się spać przy zgaszonym świetle.

W tym pomieszczeniu znakomicie sprawdzą się jednak także inne modele niż standardowa lampa. Pokój dziecięcy jest miejscem, w którym można nieco popuścić wodze fantazji – zwłaszcza wtedy, jeśli tego samego oczekuje dziecko. I nie mówimy tu tylko o lampkach biurkowych i nocnych w kształcie bohaterów bajek czy zwierzątek. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak lampy, w których można zmieniać kolor oświetlenia. Wbrew pozorom, takie modele wcale nie są bardzo kosztowne. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy gwiezdne, które po włączeniu emitują na suficie wizualizację gwieździstego nieba. To fantastyczna opcja zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek – i choć wydaje się, że tego typu gadżety mogą sporo kosztować, w rzeczywistości dostaniemy je już za nieco ponad 100 złotych.

Jak widzisz, aranżacja pokoju dziecięcego wcale nie jest tak trudna. Wystarczy tylko kilka uniwersalnych rozwiązań i dokupienie dodatków i zabawek, które będą odpowiadały zainteresowaniom twojego dziecka – zarówno w wieku przedszkolnym, jak również szkolnym i nastoletnim.