fbpx

Płytki, panele, a może drewno – co na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań grzewczych. Nie jest drogie, może współpracować z dowolnym źródłem ciepła i przede wszystkim jest niewidoczne, czyli gwarantuje wysoki poziom estetyki. Dobrze wykonana instalacja to aż 20% oszczędności kosztów! Wiele osób zastanawia się jednak, co położyć na ogrzewanie podłogowe, aby było jak najbardziej efektywne. Dziś przejrzymy najbardziej polecane opcje.

Ogrzewanie podłogowe w salonie, łazience, a nawet w sypialni – dlaczego warto?

Istnieje kilka podstawowych zalet, które decydują o wyborze tego rodzaju rozwiązania. Przede wszystkim jest to ogrzewanie energooszczędne, a cyrkulacja powietrza znikoma, dlatego nie ma problemu z unoszącym się nad podłogą kurzem. Oprócz tego trzeba też zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego wodnego, temperatura wody może być znacznie niższa, niż w tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym, ponieważ zamiast 80-90 st. C, wystarczy ok 40 stopni. Kolejny ważny aspekt to trwałość (można nawet powiedzieć, że długowieczność takiej instalacji). 

Nie można zapomnieć też o szerokim spektrum wyboru, jakie daje montaż tego typu ogrzewania. Można wykonać instalację grzewczą jako podstawową dla ogrzania całego domu lub jako ogrzewanie dodatkowe, wspomagające. Oprócz tego istnieje możliwość wyboru jednego z kilku typów instalacji – ogrzewanie wodne, powietrzne lub elektryczne, przy czym najpowszechniejsze jest obecnie ogrzewanie wodne. Jest ono bardzo ekonomiczne i proste w montażu. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania podłogowego, wydamy jedynie więcej na instalację grzewczą, natomiast w trakcie użytkowania koszty zwrócą się z nawiązką. Co więcej, ogrzewanie wodne daje więcej ciepła po odłączeniu instalacji od źródła zasilania, dzięki czemu mieszkanie nie wychładza się natychmiast.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe – ale jaka?

Co położyć na ogrzewanie podłogowe? Takie pytanie nurtuje niejedną osobę, która decyduje się na instalacje takiego systemu grzewczego. Wybór posadzki może być jedynym problemem, który pojawi się w związku z montażem instalacji ogrzewania podłogowego. Nie każda bowiem będzie odpowiednio przewodzić ciepło, dlatego wybór jest ograniczony. Oczywiście nie trzeba się martwić na zapas, bo obecnie na rynku można dostać mnóstwo różnych materiałów, które spełnią warunki, jakie powinna spełniać posadzka na ogrzewanie podłogowe. 

Trzeba więc sobie zadać pytanie, które pojawia się na wielu forach i w różnych pismach branżowych – co na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze? Na pewno takim materiałem jest gres i terakota, które są świetnymi przewodnikami ciepła i nie niszczeją pod wpływem działania wysokich temperatur. Wybór takiej podłogi wiąże się z użyciem cienkiego okablowania lub mat grzewczych w warstwie kleju, za pomocą którego łączy się elementy posadzki w jedną całość. W efekcie ciepło szybciej będzie uwalniane po całym pomieszczeniu.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy na ogrzewanie podłogowe kładzie się drewno lub panele laminowane. Te materiały bardzo słabo przewodzą ciepło, dlatego w trakcie montażu trzeba zastosować inne rozwiązania, bardziej skomplikowane. Konstrukcja może być kilkuwarstwowa i umieszczana głębiej, a co za tym idzie, ciepło uwalniane jest znacznie wolniej.

Drewno – przytulne i komfortowe

Podłoga pod ogrzewanie podłogowe może być również wykonana z drewna. Mimo, że jest to materiał hamujący ciepło i słabo je przewodzący, to wybierany jest ze względu na wysoką estetykę użytkowania. Drewniane podłogi są miękkie, tworzą przytulny klimat i dlatego nadają się szczególnie do takich miejsc jak sypialnia czy salon. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki drewna, najlepiej egzotycznego, które ma niski współczynnik skurczu i charakteryzuje się długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Będzie to np. tek, doussie, merbau czy iroko, a z rodzimych dąb. Drewno kładzione na podłogę pod ogrzewanie podłogowe oprócz tego, że wygląda bardzo klimatycznie, to także jest z natury ciepłe, nawet niepodgrzewane. Można wiec zastosować tego typu posadzkę także w pokoju u dziecka, aby maluch miał zapewniony komfort cieplny nawet bez położenia na podłogę dywanu czy wykładziny. 

Trzeba także pamiętać o tym, że drewno używane jako baza na podłogowe ogrzewanie powinno „dobrze pracować”. Lepiej więc sprawdzą się konstrukcje o strukturze warstwowej, a nie litej. Co więcej, posadzka drewniana nie może być zbyt gruba, ponieważ wtedy wilgotność powietrza nad podłogą stanie się za wysoka. To z kolei może skutkować powstaniem szczelin, w które łatwiej dostaje się kurz i zabrudzenia. 

Płytki czy panele w salonie – alternatywa dla drewna

Częstym wyborem są ostatnio panele laminowane, które opatrzone są stosownymi atestami producenta. Dlaczego warto pomyśleć także o takim rozwiązaniu przy ogrzewaniu podłogowym? Przede wszystkim łatwo utrzymać je w czystości i nie sprawiają problemów w czasie montażu. Jeśli panele zostaną odpowiednio ułożone, wtedy można mieć pewność, że podłoga nie będzie zbierała kurzu i innych zanieczyszczeń, które często gromadzą się w szczelinach. Oprócz tego panele są odporne na uszkodzenia, charakteryzują się także bogatym w wzornictwem i szeroką paletą kolorystyczną. 

Z kolei płytki ceramiczne stosowane na posadzkę na ogrzewanie podłogowe wyglądają niezwykle elegancko. Świetnie przewodzą ciepło, dlatego można mieć pewność, że pomieszczenie będzie bardzo przytulne i równomiernie ogrzane. Płytki mają też wiele innych zalet. Nie odkształcają się, są odporne na działanie wysokich temperatur, nie chłoną wilgoci, szybko schną po umyciu i zawsze wyglądają estetycznie. Płytki i panele w salonie stosuje się bardzo często na ogrzewanie podłogowe. Co jest lepsze? Wybór jest mocno zindywidualizowany, dlatego każdy dobierze dla siebie najlepsze z możliwych rozwiązań. 

Kolejną ciekawą, choć niestandardową opcją pod podłogówkę, jest kamień naturalny np. marmur, granit czy bardzo popularny trawertyn. Niestety, taka posadzka nie jest odporna na działanie środków chemicznych, dlatego często dochodzi do poplamienia i innych uszkodzeń. Niektóre z podłóg kamiennych są również nieodporne na działanie wilgoci, co również nie przemawia na plus za takim rozwiązaniem. Wystarczy jednak dobrze zaimpregnować kamienną posadzkę, aby wyglądała efektownie i służyła przez wiele lat.

Przy wyborze posadzki trzeba też zwrócić uwagę na miejsce, w którym ma być kładziona. Jeśli instalujemy ogrzewanie podłogowe w salonie, to wtedy warto wybrać wizualnie cieplejsze materiały, takie jak drewno czy panele. Jeśli ktoś zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem – płytki czy panele w salonie – to z pewnością ciekawiej będą wyglądać panele, ale cieplejsze okażą się płytki. Najważniejsze jest to, aby dopasować podłogę pod ogrzewanie podłogowe do stylistyki wnętrza i własnych potrzeb. Z kolei w kuchni czy w łazience najlepsza i najpraktyczniejsza podłoga pod ogrzewanie to ta zrobiona z płytek lub kamienia.