fbpx

Pistolet do piany – jak używać i czyścić

Krótka instrukcja obsługi

Pistolet do piany montażowej dzięki specjalnie dostosowanemu kształtowi, każdemu pozwoli uzyskać znakomitą precyzję podczas nakładania. Poniżej, w kilku krokach przedstawiamy prawidłowy montaż i korzystanie z pistoletu.

  1. Należy otworzyć nowy pojemnik z pianką montażową (często zaplombowana jest specjalną pokrywką lub zakrętką).
  2. Po zdjęciu wszelkich osłon, należy wkręcić gwint na opakowaniu do przygotowanego wcześniej pistoletu. Opakowanie pianki powinno znajdować się wtedy do góry dnem. Przy zakładaniu nowego pojemnika w prawidłowy sposób, powinien być słyszalny charakterystyczny krótki syk.
  3. Aby skorzystać z pianki poliuretanowej, należy nacisnąć dźwignię pistoletu. Zacznie się ona wydobywać w natężeniu uzależnionym od siły nacisku.

Na co warto zwrócić uwagę?

Dobrze jest naciskać dźwignię z dużym wyczuciem. Często nowy sprzęt nie chodzi jeszcze płynnie i może zdarzyć się wypadek, wskutek którego duża ilość pianki zanieczyści otoczenie i się zmarnuje. Warto poradzić się kogoś doświadczonego, jakiej ilości pianki należy użyć do danego celu. Pianowanie w dowolnym miejscu trzeba zaczynać od najniższej i najgłębszej części, wypełniając przestrzeń na jednym poziomie, stopniowo cofając i unosząc pistolet.

Jak czyścić pistolet z pianki poliuretanowej?

Do prawidłowego oczyszczenia sprzętu, konieczne jest użycie specjalistycznego preparatu – jest to czyścik do pian poliuretanowych.

  1. Z pistoletu należy wykręcić opakowanie z pianką, po uprzednim opróżnieniu go do końca (warto po otwarciu zużyć cały preparat – w innym przypadku pozostała zawartość lub znaczna jego część może ulec zniszczeniu).
  2. Należy kilka razy energicznie nacisnąć dźwignię pistoletu, aby ostatecznie wypchnąć pozostałości preparatu (najlepiej wykorzystać je od razu we wcześniej przemyślanym miejscu)
  3. Jeżeli w puszce znajdują się resztki, należy umieścić przeznaczony do tego wentyl na jej wylocie.
  4. Cały dozownik oraz pojemnik należy spryskać czyścikiem do pian poliuretanowych.
  5. Należy wkręcić go w miejsce pianki i nacisnąć spust kilka razy – czyścik dostanie się do dyszy i po chwili usunie wszelkie zabrudzenia, pozwalając aby wypłynęły stamtąd swobodnie.

Ważne

Czyszczenie dobrze jest wykonać bezpośrednio po zakończeniu prac. Pozwoli to na uniknięcie zaschnięcia pianki, które znacznie utrudnia proces pozbycia się jej. Preparat czyszczący doskonale sprawdzi się przy usuwaniu niechcianych zanieczyszczeń na innych elementach zabrudzonych przez piankę montażową. Warto jednak pamiętać, że tego typu środki źle wpływają na styropian. Pojemniki z pianką należy zawsze przechowywać w pozycji pionowej – ułatwi to rozpoczęcie prac w dowolnym momencie i zaoszczędzi miejsce.